Divadlo Miriam slaví 5. výročí svého působení

Divadlo Miriam v Praze 10 - Strašnicích pořádá ve čtvrtek 1.12. od 19.30 hodin slavnostní vzpomínkový večer - benefici Petra Traxlera.
Publikováno: 30. 11. 2005 18:00

Praha: Divadlo Miriam začalo působit ve farnosti Neposkvrněného početí Panny Marie na podzim roku 2000, a to zvláště díky pozvání tehdejšího faráře P. Mariana Jana Nepomuka Klenera OSB. Jeho všestranná podpora provozu divadla a také skutečný zájem farníků byly nakonec tím hlavním důvodem, který rozhodl o trvalém působení divadla právě ve strašnické farnosti. Divadelní společnost Petrklíč připravila v Divadle Miriam řadu pozoruhodných představení a do Strašnic přivedla i některé významné osobnosti divadelního světa.

Slavnostní vzpomínkový večer - benefice Petra Traxlera proběhne ve čtvrtek 1.12. od 19.30 hodin v Divadle Miriam v Praze 10 - Strašnicích. Ve vzpomínkovém pořadu uvedou Ester Janečková a Petr Traxler ukázky z představení Divadla Miriam z let 2000 až 2005 a Petr Traxler připomene rovněž 40. výročí své profesionální koncertní činnosti se skupinou Skiffle Kontra (později Žáci, pak Traxleři).
Hosté pořadu: Lucie Trmíková, Elena Strupková, Oldřich Bubrle, Jaroslav Someš, Růžena Sršňová. Moderuje: Ester Janečková.

Divadelní společnost Petrklíč je občanským sdružením profesionálních umělců. Petrklíč vznikl již v roce 1989 na základě myšlenky, že společenské změny v naší zemi zásadně rozšířily i v divadelní oblasti hodnotovou nabídku. Jedním z bílých míst se tehdy ukázala být orientace na základní mravní hodnoty evropského humanismu, které vždy vycházely z křesťanských základů. Z toho vyplynulo zaměření společnosti Petrklíč právě tímto směrem, a to jak dramaturgicky, tak inscenační praxí. Dramaturgie divadla vybírá tedy tituly se společensky závažnou tématikou - duchovní témata, holocaust, problémy menšin apod.

U zrodu společnosti Petrklíč stáli divadelníci Elena Strupková, Jaroslav Someš, Luděk Nešleha, Rudolf Kvíz, Tomáš Vondrovic a kytarista, zpěvák a skladatel Petr Traxler. První inscenace na motivy biblických příběhů ze Starého zákona měla premiéru v roce 1992 pod názvem "Když počal Bůh". V roce 1995 byla společnost registrována jako občanské sdružení. Za patnáct let působení společnosti vzniklo 10 nových inscenací pro děti a mládež a 16 pro dospělé publikum.

Nejvýznamnějšími inscenacemi divadla jsou hry současného francouzského autora Erica-Emmanuela Schmitta "Oskar a Růžová paní" a "Návštěvník". V Oskarovi autor hovoří o základních otázkách lidského života s laskavým humorem, který pomáhá překonat i nejtěžší chvíle života. V komorní hře Návštěvník zachycuje dramatik osudový okamžik v životě Sigmunda Freuda, ohroženého nacismem a rozhodujícího se k odchodu do emigrace.
K nejoblíbenějším dětským představením patří "Pohádka za tři facky" od Jana Vladislava a titul pro nejmenší děti "Perutinka" od Paula Eluarda.

Petrklíč spolupracuje od svého počátku také s institucemi, které pomáhají zdravotně a mentálně postiženým dětem a mladým lidem (Ratolest, Duha, Škola J. Ježka pro zrakově postižené děti atd.). V tomto roce soubor zahájil spolupráci také s dětským oddělením Fakultní nemocnice na Bulovce a poradnou pro uprchlíky. V souvislosti s uváděním inscenace "Oskar a Růžová paní" navázal také spolupráci s hospicovým hnutím v České republice.

Sponzoři Divadelní společnosti Petrklíč: Ministerstvo kultury České republiky, Městská část Praha 10, Hlavní město Praha, Sdružení Ackermann-Gemeinde, Římskokatolická farnost při kostele sv. Ludmily v Praze 2, Nadace Českého literárního fondu, Open Society Fond, Karmelitánské nakladatelství, Jana Hlach, Ljuba Benešová, akad.mal. Renata Štolbová.

Vstupenky je třeba rezervovat předem: denně od 16 do 21 hodina na tel. 604 322 969 nebo 274 818 525.
Dopravní spojení: metro A - Strašnická; tramvaje 22, 24, 26 - Nádraží Strašnice.

Kontakty: Petrklíč, občanské sdružení, Karolíny Světlé 7, 110 00 Praha 1; tel.: 224 216 705; http://www.volny.cz/d.s.petrklic nebo http://www.volny.cz/divadlo.miriam. Předsedkyně: Elena Strup

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021