Memorandum vydala Moravskoslezská křesťanská akademie, Společnost pro dialog církve a státu za podpory Konfederace politických vězňů a Matice cyrilometodějské a pod záštitou arcibiskupa Karla Otčenáška.
My, občané České republiky z křesťanských a občanských iniciativ se obracíme na Vás, ústavní činitele, tímto Memorandem, abychom vyjádřili nespokojenost s dosavadním stavem nápravy poměrů státu a církví v České republice a projevili naléhavý zájem na úpravě vztahů státu a církví formou přátelské spolupráce.
Připomínáme, že komunistickým převratem byl nastolen represivní a nepřátelský poměr státu k církvím. Důsledky zakusily miliony věřících diskriminací, vězněním a mnozí ztrátou života, zejména z řad katolické církve. Po pádu totalitního režimu demokratický stát zjednal zásadní nápravu. Církve tak mohly začít svobodně a v celém rozsahu vyvíjet svoji činnost v pastorační, školské a charitativní oblasti.
Služba církví je poskytována nejen věřícím, ale všem lidem nacházejících se v nejrůznějších podmínkách a obtížích života. Pozitivně je přijímána služba v armádě a vězeňství. Církve svou činností ve školství a v péči o mládež přispívají k duchovnímu a mravnímu rozvoji mladé generace. Významné je poslání církví pro charitativní a sociální službu lásky všem lidem v zachovávání lidského života a jeho důstojnosti. Církve se svou kulturně-uměleckou činností a péčí o památky podílejí na zachování kulturního dědictví a v mediální oblasti přispívají ke kultivaci společnosti. Plnému rozvoji činností církví ve službě společnosti a harmonické spolupráci však brání skutečnost, že nedošlo k úplné nápravě vztahů státu a církví. Vyjadřujeme nespokojenost nad tím, že byla přijata novela zákona o církvích omezující jejich ústavní práva. Nesouhlasíme s tím, že doposud nebyla provedena majetková náprava a ratifikace smlouvy České republiky se Svatým stolcem.
Máme zájem, aby byly napraveny poměry mezi státem a církvemi dialogem, partnerským jednáním a smluvními úpravami. Náprava vztahu státu a církví v České republice může být uskutečněna na základě tří zásadních podmínek:
I. Provedení nové úpravy zákona o svobodě náboženského vyznání a o církvích a náboženských společnostech, která bude poskytovat plnou svobodu a nezávislost v celém rozsahu jejich působení v souladu s mezinárodními a ústavními právy dle zásady ochrany práv a svobod náboženského vyznání.
II. Provedení majetkového vyrovnání mezi státem a církvemi v souladu se zásadou nezávislosti, na základě kterého si každá církev bude moci vytvořit svůj vlastní ekonomický model. Majetková náprava státu vůči církvím je projevem spravedlnosti a podpory jejich veřejně prospěšných činností.
III. Provedení ratifikace smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem a smluvní úpravy s ostatními církvemi. Smluvní úpravou se vyjadřuje přátelský poměr k 2 750 000 občanů katolického vyznání a ochota státu ke spolupráci s církvemi v oblastech společného zájmu k prospěchu celé občanské společnosti.
Naplnění těchto podmínek je základem k uskutečňování úpravy vztahů státu a církví formou přátelské a harmonické spolupráce odpovídající standardu demokratických států. Naše občanská a církevní angažovanost v školské, charitativní a kulturní službě společnosti vychází z naší víry a příslušnosti k církvi. Křesťanská a občanská zodpovědnost nás vede k tomu, abychom nemlčeli, vyjádřili svůj hlas a dali svou důvěru těm, kteří respektují a naplňují naše zájmy, které vám tímto Memorandem připomínáme.
Přejeme všem občanům bez rozdílu vyznání a přesvědčení svobodu k rozvíjení toho, co potřebují a na co mají právo. Přáli bychom si toleranci ze strany občanů a respekt ze strany ústavních činitelů k rozvíjení toho, co potřebujeme a na co máme právo k naplňování svého vyznání.
Přejeme všem ústavním činitelům v působení na tak odpovědných místech zdar v úsilí o přátelský a kooperativní poměr státu k církvím a pokojné spolužití všech občanů v našem státě. V tomto smyslu, jak nás učí naše víra, Vám vyprošujeme pokoj a dobro od Boha, Otce všech lidí.