Po popravě křesťanů v Indonésii vypukly protesty

Po popravě tří křesťanů, kteří byli odsouzeni za podněcování k násilí proti muslimům, vypukly v některých částech Indonésie protesty. Poprava se uskutečnila navzdory žádostem o milost z celého světa. Kromě toho panovaly pochybnosti o jejich vině. Následné nepokoje v západotimorském Atambue si podle rozhlasové stanice Elshinta vyžádaly zatím několik obětí.
Publikováno: 22. 9. 2006 14:26

Atambua, Palu (RI): Po dnešní (22.9.) popravě trojice křesťanů povstali v Indonésii někteří křesťané. Tisíce lidí demonstrovaly například v domovském městě jednoho z popravených Atambue v západní části ostrova Timor.

Nepokoje si zde podle rozhlasové stanice Elshinta vyžádaly několik obětí, jejich přesný počet ale nebylo možné zjistit. Mezi zraněnými jsou i dva policisté. Demonstranti v Atambue rozbíjeli vitríny obchodů a podpálili kanceláře úřadu generálního prokurátora. Místní zástupce Červeného kříže oznámil, že demonstranti také vnikli do věznice a osvobodili asi 200 žalářovaných. Demonstrující vyzvalo ke klidu jak zdejší vedení policie, tak i biskup a další náboženští představitelé. Dav se na jejich výzvu začal rozcházet.

V městě Palu v provincii Střední Sulawesi, kde se poprava konala, naléhal biskup na věřící, aby zachovali klid. Ve městě Poso se ale shromáždily stovky lidí a na ulicích zapalovali pneumatiky. Na policisty házeli kamení a jednoho zranili. Krátce nato se protestující rozešli. Střední Sulawesi bylo v posledních letech dějištěm střetů mezi křesťany a muslimy včetně těch z let 2000-2001, kvůli nimž byli dnes odsouzenci popraveni.

Související články

Další aktuality

TOP - Týden otevřených kostelů v Hradci Králové

Týden otevřených kostelů (TOK), pokud to vládní nařízení dovolí, se letos uskuteční v Hradci Králové ve dnech 23. - 30. 5. 2021. Projekt má za cíl představit křesťanství a ukázat co nejširší rozsah jeho aktivit a tím pomoci odbourat zažité předsudky, rozšířit povědomí o historicko-kulturním dědictví křesťanství, které nabízejí sakrální stavby a praktické připomenutí toho, že jsou centrem společenského a kulturního života města i dnes.
16.04.2021

Blahořečení P. Dominika Zavřela můžete sledovat živě na TV Noe

V sobotu 17. dubna 2021 od 10.30 se ve Vatikánu bude konat mše svatá s blahořečením Simona Cadrona a druhů mezi které patřil i P. Dominik Zavřel pocházející z Chodova u Prahy. Bohoslužbu bude živě přenášet TV Noe.
16.04.2021

Papež František: Svatost není pro “specialisty na božské záležitosti"

Modlitba, skutky lásky a povolání ke svatosti – o těchto základních kamenech řeholního života mluvil papež František ve videoposelství k účastníkům kongresu uspořádaného k padesátému výročí prohlášení svaté Terezie od Ježíše za učitelku církve.
16.04.2021

Výzvy REACT pro oblast zdravotnictví

ŘO IROP vyhlásil 15. dubna 2021 výzvy IROP pro oblast zdravotnictví. Jedná se o 3 oblasti zvýšení připravenosti subjektů zapojených do řešení hrozeb, rozvoj a zvýšení odolnosti poskytovatelů péče o zvlášť ohrožené pacienty a rozvoj, modernizace a posílení odolnosti páteřní sítě poskytovatelů zdravotní péče s ohledem na potenciální hrozby.
16.04.2021

Vychází nová kniha arcibiskupa Jana Graubnera

V Karmelitánském nakladatelství vychází kniha Zbožnost je užitečná ke všemu, jejíž autorem je olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. V publikaci autor vzpomíná i na svůj boj s nemocí covid-19 v prosinci loňského roku.
15.04.2021