Do kostela v Plasích se vrátily varhany

26. 09. 2006 Rubrika: Domácí
V pátek 29.9. v 15.00 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Plasích požehná plzeňský biskup František Radkovský při slavnostní mši svaté unikátní barokní varhany. V 18.00 hodin se potom varhany rozeznějí při slavnostním koncertu.

Plasy: Plaské varhany jsou dílem Abrahama Starcka, který je vystavěl v r. 1688, a jedná se o jedny z největších barokních varhan u nás. Před rekonstrukcí naposledy zazněly v roce 2000. Do současného stavu, který je věrnou rekonstrukcí původního provedení, je restaurovali varhanář Vladimír Šlajch a výtvarník Václav Stádník v letech 2004 - 2006.

Obnovu varhan zajistilo Centrum pro ochranu a restaurování architektury (CORA), o.s. ve spolupráci s ateliérem Hulec a Špička, díky daru nadace Packard Humanities Institute z USA. Dále významně přispělo Ministerstvo kultury ČR a IMAF z Vaduzu.

 Radost ze znovuzprovoznění varhan projevili svorně jak duchovní správce farnosti Plasy P. Pavel Větrovec, tak i starosta města Miloslav Hurt. Biskup Radkovský vyzdvihl, že restaurování vzácného nástroje proběhlo díky dobré spolupráci několika institucí.

"Tyto varhany mají duši. Pokaždé, když k nim usednu, znějí jinak, pokaždé krásně," dodal varhaník Jaroslav Tůma. Při koncertu na vzácný nástroj zahraje Jaroslav Tůma za zpěvu Richarda Sporky, na trubky budou doprovázet bratři Šediví a na housle Martin Kaplan.