Kardinál Tauran jmenován předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog

Svatý otec v pondělí rozhodl o personálních změnách ve vedení Papežské rady pro mezináboženský dialog a Vatikánské knihovny.
Publikováno: 26. 6. 2007 16:30

Vatikán: V pondělí 25.6. jmenoval papež Benedikt XVI. kardinála Jeana-Louise Taurana novým předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog. Kardinál Tauran, doposud archivář a knihovník Svaté římské církve, převezme nový úřad 1.9.2007. Ve funkci tak nahradí nynějšího předsedu jmenované rady, 77-letého kardinála Paula Pouparda, který zůstane nadále předsedou Papežské rady pro kulturu.

Francouzský kardinál Jean-Louis Tauran (narozen 5.4.1943 v Bordeaux) má dlouholeté diplomatické zkušenosti a zároveň je známým odborníkem na mezinárodní záležitosti. Do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil jako mladý kněz v roce 1975. Působil na apoštolských nunciaturách v Dominikánské republice a Libanonu. V osmdesátých letech minulého století byl členem delegací Svatého stolce na konferencích o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. V roce 1990 byl jmenován sekretářem Rady pro veřejné záležitosti církve (později přejmenované na Sekci pro vztahy se státy vatikánského Státního sekretariátu), v lednu 1991 přijal biskupské svěcení. Úřad vatikánského "ministra zahraničí" zastával Jean-Louis Tauran 13 let. Kardinálskou hodnost mu udělil Jan Pavel II. v říjnu 2003. Ve stejném roce byl jmenován archivářem a bibliotekářem Svaté římské církve.

Když 64-letý kardinál Touran v září nastoupí do úřadu předsedy Papežské rady pro mezináboženský dialog, místo archiváře a knihovníka Svaté římské církve převezme z rozhodnutí papeže nynější prefekt Vatikánské knihovny 74-letý Mons. Raffaele Farina SDB. Svatý otec mu toto jmenování spolu s rozhodnutím o udělení hodnosti arcibiskupa sdělil v pondělí 25.6. během své návštěvy ve Vatikánské knihovně.

Novým prefektem Vatikánské knihovny byl jmenován 57-letý kněz Mons. Cesare Pasini, v současnosti viceprefekt Ambrosiánské knihovny v Miláně.

Další aktuality

Adventní zamyšlení královéhradeckého biskupa Jana Vokála

Královéhradecký biskup Jan Vokál se zamýšlí nad významem Adventu v době protikoronavirových opatření.
27.11.2020

Adventní duchovní obnova pro ženy 2020 online

Papežská kolej Nepomucenum a Milosrdné sestry sv. Karla Boromejského zvou ženy ke ztišení při duchovní obnově na začátku adventu. Obnova se uskuteční online v termínu 28. - 29. listopadu 2020.
27.11.2020

Možnost získat plnomocné odpustky v souvislosti s jubilejním rokem premonstrátského řádu

V rámci jubilejního roku premonstrátského řádu, který slaví 900 let od svého založení, udělil Svatý otec všem, kteří připutují do kostelů spravovaných premonstráty od 1. neděle adventní (29. listopadu 2020) do svátku Křtu Páně (neděle 9. ledna 2022), plnomocné odpustky pro zemřelé, a to za obvyklých podmínek.
27.11.2020

Kněz youtuber zpovídá kněze programátora

Pandemie dala vzniku spolupráci kněze, který začal kvůli epidemickým opatřením natáčet videokázání pro děti a kněze, který má za sebou řadu úspěšných mobilních aplikací. Přinášíme vám video, ve kterém se dozvíte, co je výsledkem jejich společné práce.
27.11.2020

Téměř 100 budov v ČR se rámci Červené středy rozsvítilo na červeno

Ve středu, 25. listopadu 2020, si Česká republika připomněla pronásledované pro víru na celém světě v rámci mezinárodní iniciativy Červená středa. Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Kolem 100 milionů lidí je každoročně kvůli své víře zavražděno. Kromě ČR se včera budovy rozsvítily načerveno i ve Velké Británii, Kanadě nebo na Slovensku.
26.11.2020