Kardinál Tauran jmenován předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog

Svatý otec v pondělí rozhodl o personálních změnách ve vedení Papežské rady pro mezináboženský dialog a Vatikánské knihovny.
Publikováno: 26. 6. 2007 16:30

Vatikán: V pondělí 25.6. jmenoval papež Benedikt XVI. kardinála Jeana-Louise Taurana novým předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog. Kardinál Tauran, doposud archivář a knihovník Svaté římské církve, převezme nový úřad 1.9.2007. Ve funkci tak nahradí nynějšího předsedu jmenované rady, 77-letého kardinála Paula Pouparda, který zůstane nadále předsedou Papežské rady pro kulturu.

Francouzský kardinál Jean-Louis Tauran (narozen 5.4.1943 v Bordeaux) má dlouholeté diplomatické zkušenosti a zároveň je známým odborníkem na mezinárodní záležitosti. Do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil jako mladý kněz v roce 1975. Působil na apoštolských nunciaturách v Dominikánské republice a Libanonu. V osmdesátých letech minulého století byl členem delegací Svatého stolce na konferencích o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. V roce 1990 byl jmenován sekretářem Rady pro veřejné záležitosti církve (později přejmenované na Sekci pro vztahy se státy vatikánského Státního sekretariátu), v lednu 1991 přijal biskupské svěcení. Úřad vatikánského "ministra zahraničí" zastával Jean-Louis Tauran 13 let. Kardinálskou hodnost mu udělil Jan Pavel II. v říjnu 2003. Ve stejném roce byl jmenován archivářem a bibliotekářem Svaté římské církve.

Když 64-letý kardinál Touran v září nastoupí do úřadu předsedy Papežské rady pro mezináboženský dialog, místo archiváře a knihovníka Svaté římské církve převezme z rozhodnutí papeže nynější prefekt Vatikánské knihovny 74-letý Mons. Raffaele Farina SDB. Svatý otec mu toto jmenování spolu s rozhodnutím o udělení hodnosti arcibiskupa sdělil v pondělí 25.6. během své návštěvy ve Vatikánské knihovně.

Novým prefektem Vatikánské knihovny byl jmenován 57-letý kněz Mons. Cesare Pasini, v současnosti viceprefekt Ambrosiánské knihovny v Miláně.

Další aktuality

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019

Katolický týdeník: Světec, který spojuje národy

Novým blahoslaveným, který má blízko k naší zemi, je od neděle 15. září P. Richard Henkes. Beatifikace se konala v německém Limburku a přijeli na ni i poutníci z Česka či Polska.
18.09.2019

Začíná soudní řízení v kauze sexuálního zneužívání ve vatikánském malém semináři

Promotor spravedlnosti vatikánského tribunálu usnesením ze dne 16. a 17. září nařídil, aby byla postoupena soudu obžaloba ze sexuálního zneužívání, jehož se měl před rokem 2012 ve vatikánském malém semináři sv. Pia X. dopustit o. Gabriele Martinelli, a obžalobu z napomáhání trestnému činu, která se týká rektora téhož ministrantského semináře, o. Enrica Radice, sdělilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2019

Naživo s Indy o tom, jak čeští dárci mění životy chudých indických dětí

Tento týden přijede do východních Čech indický koordinátor charitního projektu Adopce na dálku® P. Patrick Edward Pinto z oblasti Bangalore. O životě dětí z nejchudších indických rodin, kterým čeští dárci pomáhají získat vzdělání, bude vyprávět studentům na školách v Hradci Králové (20. 9.) a na Pardubicku (18., 19. a 23. 9.). Živé besedy pro veřejnost se uskuteční v Poličce (18. 9.), v Novém Městě nad Metují (20. 9.), v Kutné Hoře (21. 9.), v Dobrušce a v Rychnově (22. 9.) i v dalších městech. Ve čtvrtek 19. září se P. Pinto ještě setká s radním Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavlem Šotolou a s řediteli Charit.
17.09.2019

Mše svatá zahájí proces blahořečení Adolfa Kajpra

Dnes uplynulo přesně 60 let od smrti P. Adolfa Kajpra SJ (1902–1959). Při příležitosti tohoto výročí a zahájení diecézní fáze procesu jeho blahořečení se bude slavit mše svatá v kostele sv. Ignáce na Karlově náměstí. Začne v neděli 22. září v 9 hodin a hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka OP. V závěru bohoslužby budou ostatky Božího služebníka Adolfa Kajpra uloženy v kostele.
17.09.2019