Kardinál Tauran jmenován předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog

Svatý otec v pondělí rozhodl o personálních změnách ve vedení Papežské rady pro mezináboženský dialog a Vatikánské knihovny.
Publikováno: 26. 6. 2007 16:30

Vatikán: V pondělí 25.6. jmenoval papež Benedikt XVI. kardinála Jeana-Louise Taurana novým předsedou Papežské rady pro mezináboženský dialog. Kardinál Tauran, doposud archivář a knihovník Svaté římské církve, převezme nový úřad 1.9.2007. Ve funkci tak nahradí nynějšího předsedu jmenované rady, 77-letého kardinála Paula Pouparda, který zůstane nadále předsedou Papežské rady pro kulturu.

Francouzský kardinál Jean-Louis Tauran (narozen 5.4.1943 v Bordeaux) má dlouholeté diplomatické zkušenosti a zároveň je známým odborníkem na mezinárodní záležitosti. Do diplomatických služeb Vatikánu vstoupil jako mladý kněz v roce 1975. Působil na apoštolských nunciaturách v Dominikánské republice a Libanonu. V osmdesátých letech minulého století byl členem delegací Svatého stolce na konferencích o bezpečnosti a spolupráci v Evropě. V roce 1990 byl jmenován sekretářem Rady pro veřejné záležitosti církve (později přejmenované na Sekci pro vztahy se státy vatikánského Státního sekretariátu), v lednu 1991 přijal biskupské svěcení. Úřad vatikánského "ministra zahraničí" zastával Jean-Louis Tauran 13 let. Kardinálskou hodnost mu udělil Jan Pavel II. v říjnu 2003. Ve stejném roce byl jmenován archivářem a bibliotekářem Svaté římské církve.

Když 64-letý kardinál Touran v září nastoupí do úřadu předsedy Papežské rady pro mezináboženský dialog, místo archiváře a knihovníka Svaté římské církve převezme z rozhodnutí papeže nynější prefekt Vatikánské knihovny 74-letý Mons. Raffaele Farina SDB. Svatý otec mu toto jmenování spolu s rozhodnutím o udělení hodnosti arcibiskupa sdělil v pondělí 25.6. během své návštěvy ve Vatikánské knihovně.

Novým prefektem Vatikánské knihovny byl jmenován 57-letý kněz Mons. Cesare Pasini, v současnosti viceprefekt Ambrosiánské knihovny v Miláně.

Další aktuality

Svatý týden: Od Květné neděle až po Zmrtvýchvstání Páně

Velikonoce jsou pro křesťany vrcholem celého církevního roku. Letošní velikonoční svátky budou jiné, bez účasti věřících v chrámech na bohoslužbách. Ale i tak představujeme jednotlivé dny Svatého týdne, který začíná Květnou nedělí a končí nedělí Zmrtvýchvstání Páně, jejich symboliku a slavení.
04.04.2020

Nedělní kázání pro děti - Květná neděle

Nedělní kázání otce Romana Vlka pro děti na Květnou neděli (5. duben 2020).
04.04.2020

Modlitba v rodině – Květná neděle

Svatý týden nás branou Květné neděle uvádí k jádru velikonočního tajemství, které nám připomíná umučení, smrt a vzkříšení Pána Ježíše Krista. Jak prožívat toto velikonoční období v čase pandemie, jež nás nutí zůstat zavřené v našich domovech?
04.04.2020

Velikonoční výzva českých a moravských biskupů

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící, aby na Bílou sobotu po setmění, zapálili za okny domovů svíčku, případně vystavili obraz Ježíše Krista.
03.04.2020

ČBK podporuje Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci!

ČBK, jako zřizovatel Charity ČR, jednoznačně podporuje vyhlášenou Sbírku pro Česko: Na vlně pomoci proti bezmoci. Čeští a moravští biskupové proto vyzývají věřící, aby dle svých možností, na tuto sbírku přispěli. Katolická církev se tak v této zcela mimořádné situaci aktivně hlásí na pomoc společnosti a státu, a chce podpořit finančně ty, kteří to nyní nejvíce potřebují.
03.04.2020