Od smrti Vojtěchy Hasmandové uplyne letos již dvacet let

Při příležitosti 20. výročí smrti Boží služebnice, Matky Vojtěchy Hasmandové, bude v katedrále sv. Petra a Pavla v Brně v pátek 18.1. v 17.30 hodin celebrovat děkovnou mši brněnský biskup Vojtěch Cikrle, který se s dlouholetou představenou Kongregace Milosrdných sester sv. Karla Boromejského dobře znal.
Publikováno: 10. 1. 2008 13:45

Brno, Praha: Na matku Vojtěchu budou vzpomínat rovněž v Praze. V kostele sv. Karla Boromejského (Pod Petřínem) bude v neděli 20.1. v 10.00 hodin sloužit děkovnou mši provinciál františkánů P. Jan Maria Vianney Dohnal. O současném stavu procesu jejího blahořečení v Římě promluví v homilii postulátor kauzy Josef Laštovica.

 

Ze života Matky Vojtěchy Hasmandové

Vojtěcha Hasmandová, vlastním jménem Antonie, se narodila 25.3.1914 jako předposlední ze šesti sourozenců. V šesti letech jí zemřela maminka a ve 13 letech odešla jako čekatelka k sestrám boromejkám do Frýdlantu nad Ostravicí ve Slezsku. V Praze maturovala na učitelském ústavu a v roce 1940 složila doživotní řeholní sliby.

Jejím prvním učitelským působištěm se staly jižní Čechy, poslední tři roky války působila jako ošetřovatelka v nemocnici ve Slaném, kde obětavě ošetřovala zraněné vojáky.

Po válce učila tři roky v Líšni u Brna, po zavření církevních škol totalitním režimem se stala řeholní představenou v Prachaticích. Tam ukrývala kněze - řeholníka, který v dubnové noci roku 1950 unikl přepadu mužských klášterů. V září 1952 s ním byla zatčena a za rok po vyšetřovací vazbě, odsouzena pro velezradu a jako "špiónka ve službách Vatikánu", si odpykala trest v Pardubicích a v Praze na Pankráci. Po amnestii v roce 1960 ji její – také rehabilitovaná – generální představená, Bohumila Langrová, poslala do komunity ve Vidnavě na severní Moravě, aby nebyla na očích tajné policii. Tam strávila deset let, poslední rok jako místní představená. Z tohoto titulu byla mezi delegátkami na generální kapitule boromejek a v roce 1970 byla zvolena generální představenou kongregace, což se opakovalo v roce 1976 a 1982.

Téměř osmnáct let, kdy stála v čele kongregace sester boromejek, je provázeno jejím úsilím o uvedení do řeholního života směrnic II. vatikánského koncilu v těžkých dobách totality, péčí o tajná povolání (vypěstovala jich na 50), materiální i duchovní pomocí kněžím, bohoslovcům, bývalým spoluvězeňkyním...

Matka Vojtěcha zemřela na zhoubný nádor uprostřed svých sester ve Znojmě-Hradišti dne 21.1.1988. Osm let po smrti zahájil v Brně biskup Vojtěch Cikrle diecézní proces jejího blahořečení, protože Matka Vojtěcha v této diecézi téměř 18 roků působila a zde i zemřela. V roce 2004 byl diecézní proces uzavřen a celý materiál čítající 930 stran předán Kongregaci pro blahořečení a svatořečení ve Vatikánu.

Bližší informace o kongregaci sester boromejek i Matce Vojtěše Hasmandové na adrese www.boromejky.cz

Další aktuality

Komunikace na sociálních sítích, lektor Jen Zápotocký

Jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter? Jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům? Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Je určeno pro středně pokročilé uživatele sociálních sítí, kteří se chtějí naučit a procvičit si, jak efektivně oslovit lidi, jak plánovat kampaně a jak promovat své aktivity a projekty na sociálních sítích.
17.08.2022

Fotogalerie: Biskupové na CSM v Hradci Králové

Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové se zúčastnili čeští a moravští biskupové. Přinášíme fotogalerii pořízenou díky fotografům ze spolku Člověk a víra.
16.08.2022

Výzva IROP - knihovny

První výzvou, kterou vyhlásil Integrovaný regionální operační program v novém programovém období, je výzva zaměřená na revitalizaci, odbornou infrastrukturu a vybavení pro činnost knihoven. Nově mohou dotace čerpat i zřizovatelé základních knihoven se specializovaným knihovním fondem, kterých je řada i církevních.
15.08.2022

Výzva k tiché adoraci za mír na Ukrajině

Čeští a moravští biskupové vyzývají věřící k tiché adoraci za mír na Ukrajině v den svátku Povýšení svatého Kříže.
15.08.2022

Fotogalerie: Celostátní setkání mládeže, 6. den

V neděli 14. srpna se v rámci Celostátního setkání mládeže v Hradci Králové uskutečnilo setkání po diecézích. Mši svatou v neděli sloužil královehradecký biskup Mons. Jan Vokál, kázal ostravsko-opavský biskup Martin David a koncelebrovali i další čeští a moravští biskupové. Podívejte se na fotografie spolku Člověk a Víra.
14.08.2022