V číhošťském kostele Panny Marie Nanebevzaté se konají každou druhou sobotu v měsíci od 8.30 hodin smírné pobožnosti. V obci působil P. Josef Toufar, který se stal mučedníkem v době komunismu.
Havlíčkův Brod: Obec Číhošť by po 58 letech nebyla známa, kdyby nedošlo k událostem v letech 1949-50. Starší generace si vzpomene při zmínce o této obci na 50. léta a mladší si ji dá do souvislosti s P. Josefem Toufarem.
Právě v této době byl vyvíjen tehdejšími stranickými orgány obrovský tlak na církev se záměrem ji zcela zlikvidovat. Represivní prostředky, použité i jinde k nastolení politické moci, se začaly uplatňovat i v Číhošti.
Někteří účastníci mše svaté konané v číhošťském kostele dne 11.12.1949, o třetí neděli adventní, ještě žijí. Jsou mezi nimi i ti, kteří viděli pohyb křížku. Očitých svědků bylo tehdy celkem 19. O nich se zmiňuje P. Toufar v dopise svému spolubratrovi P. Dvořákovi do Křešína. (Kopie dopisu je zachována.)
P. Toufar tehdy při promluvě na mši svaté řekl: ' Zde ve svatostánku je náš Spasitel', a při tom ukázal levou rukou na svatostánek. Při těch slovech se začal křížek na svatostánku pohybovat a asi po trojím pohybu zůstal nakloněn směrem ke kazatelně.
Po těchto dosud neobjasněných událostech v číhošťském kostele byl P. Toufar zatčen pracovníky StB v sobotu 28.1.1950 a převezen do proticírkevního vyšetřovacího oddělení ve Valdicích u Jičína. Zde jej nutili za použití brutálního způsobu mučení k doznání, že pohyb křížku je podvod, který sám zinscenoval. P. Toufar nařčení odmítl a nikdy se nepřiznal. Na následky krutého mučení zemřel 25.2.1950 v Praze.
Dopis P. Toufara je k dispozici v příloze.
Foto: nahoře: P. Josef Toufar
dole: vlevo: kostel v Číhošti 11.12.1949; kříž, který se pohyboval
střed: kostel v Číhošti v současnosti
vpravo: kazatelna, z níž kázal P. Toufar