Posílení právního vědomí ve společnosti

Druhá tisková konference kampaně "Kdo, co a komu", jejímž cílem je vysvětlovat všechny okolnosti ohledně majetkového narovnání státu a církví, se konala dnes 25.3.2008 v Praze.
Publikováno: 25. 3. 2008 15:55

Praha: Ministr kultury Václav Jehlička seznámil přítomné s harmonogramem projednávání návrhu zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, podle kterého by měl být zařazen do projednávání sněmovny 22.4. Ministr Jehlička také zdůraznil, že současný právní stav je neúnosný jak pro církve, tak pro český stát.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič hovořil o té části zákona, která se týká jeho rezortu, tj. o faktickém vydávání majetku. Zopakoval také vysvětlení úrokové míry a logiku vyplácení náhrady po dobu 60 let. Zdůraznil, že mediálně nejčastěji opakovaná částka 267 miliard je konečná částka po 60 letech, nikoliv reálná hodnota peněz platná v současnosti.

Předseda ERC Pavel Černý připomněl kořeny jednání církví a státu sahající až do roku 1993. Vzpomněl také počátek práce na dnešním návrhu, který inicioval tehdejší ministr Vítězslav Jandák, který vyzval všechny církve k dialogu k tomuto tématu. Po nástupu nynější koalice se otázka majetkového narovnání s církvemi stala součástí programového prohlášení vlády. Pavel Černý také vyzdvihl historickou shodu sedmnácti církví a náboženských společností.

Hlavní ekonom ČSOB, Martin Kupka, který se jednání komisí neúčastnil a na tiskové konferenci zastupoval v podstatě veřejnost, ukázal, že cifra 134 mld. (celková výše finančního a naturálního narovnání) je vlastně pouze 3,5% výše HDP předpokládaného pro rok 2008. Také zdůraznil, že schválením zákona se majetek ze současného zvláštního stavu dostane do konečného vlastnictví, což je z hlediska produkční kapacity a dlouhodobého rozhodování pozitivní pro stát. Splněním tohoto dluhu (majetkové narovnání) dojde také k posílení právního vědomí v naší společnosti.

V závěrečné diskuzi ministr Gandalovič na otázku, jaké číslo považuje v této problematice za nejdůležitější, odpověděl, že číslo 101, což je potřebný počet hlasů poslanců v Poslanecké sněmovně PČR k podpoře zákona.

Příští akcí kampaně bude odborná konference dne 17.4.2008 v prostorách New York University Praha.

Bližší informace: www.cirkevnimajetek.cz

Kampaň pořádá MAS Servis Říčansko, o.s. s podporou Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference.

Související články

Další aktuality

Mediace - lektor Mgr. Aleš Bednařík

Seminář je navázáním na kurz Řešení konfliktních situací a emočně náročných rozhovorů. Lektor Aleš Bednařík představí interaktivní metody vedení skupinových diskuzí, které pomáhají vést ke konstruktivnímu řešení a smysluplným cílům pro skupinu. Jsou konflikty, ve kterých už strany neumějí nebo nechtějí spolu jednat, ale jejich dohoda je potřebná, nebo si ji sami přejí, ale neumějí se k ní dopracovat. V těchto situacích se často obracejí na autoritu, aby jim pomohla. Kněz nebo jáhen jako mediátor – jako nestranná třetí osoba může takovéto spory pomáhat řešit.
15.06.2021

Umění vést lidi

Jednodenní kurz pro vedoucí pracovníky církevních institucí, kteří mají pod sebou zaměstnance. Dozvíte se, co znamená vedení, jak delegovat, jak naslouchat potřebám svěřených podřízených, jak zvládat konflikty i jak spolupracovat a vycházet s lidmi. To vše ve formě praktických cvičení, společného zážitků a názorných, často zábavných příkladů.
15.06.2021

Školení copywritingu

Víme, co a komu chceme sdělit, ale jak na to? Jednodenní školení, jehož cílem je zlepšení dovedností v oblasti komunikace psanou formou je připraveno na míru zaměstnancům z církevních institucí a z Charit.
15.06.2021

Katolický týdeník: Libuše Šafránková se vrací domů

Jako na půvabnou Popelku, laskavou filmovou maminku, šarmantní dámu i hluboce věřící ženu budeme vzpomínat na herečku Libuši Šafránkovou. Zemřela 9. června v 68 letech.
15.06.2021

Národní plán obnovy je schválen vládou

Národní plán obnovy (NPO), ve kterém chce stát investovat zhruba 200 miliard korun 17. května 2021 schválila vláda. Z EU by měla ČR získat na investice 172 miliard korun.
15.06.2021