Posílení právního vědomí ve společnosti

Druhá tisková konference kampaně "Kdo, co a komu", jejímž cílem je vysvětlovat všechny okolnosti ohledně majetkového narovnání státu a církví, se konala dnes 25.3.2008 v Praze.
Publikováno: 25. 3. 2008 15:55

Praha: Ministr kultury Václav Jehlička seznámil přítomné s harmonogramem projednávání návrhu zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, podle kterého by měl být zařazen do projednávání sněmovny 22.4. Ministr Jehlička také zdůraznil, že současný právní stav je neúnosný jak pro církve, tak pro český stát.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič hovořil o té části zákona, která se týká jeho rezortu, tj. o faktickém vydávání majetku. Zopakoval také vysvětlení úrokové míry a logiku vyplácení náhrady po dobu 60 let. Zdůraznil, že mediálně nejčastěji opakovaná částka 267 miliard je konečná částka po 60 letech, nikoliv reálná hodnota peněz platná v současnosti.

Předseda ERC Pavel Černý připomněl kořeny jednání církví a státu sahající až do roku 1993. Vzpomněl také počátek práce na dnešním návrhu, který inicioval tehdejší ministr Vítězslav Jandák, který vyzval všechny církve k dialogu k tomuto tématu. Po nástupu nynější koalice se otázka majetkového narovnání s církvemi stala součástí programového prohlášení vlády. Pavel Černý také vyzdvihl historickou shodu sedmnácti církví a náboženských společností.

Hlavní ekonom ČSOB, Martin Kupka, který se jednání komisí neúčastnil a na tiskové konferenci zastupoval v podstatě veřejnost, ukázal, že cifra 134 mld. (celková výše finančního a naturálního narovnání) je vlastně pouze 3,5% výše HDP předpokládaného pro rok 2008. Také zdůraznil, že schválením zákona se majetek ze současného zvláštního stavu dostane do konečného vlastnictví, což je z hlediska produkční kapacity a dlouhodobého rozhodování pozitivní pro stát. Splněním tohoto dluhu (majetkové narovnání) dojde také k posílení právního vědomí v naší společnosti.

V závěrečné diskuzi ministr Gandalovič na otázku, jaké číslo považuje v této problematice za nejdůležitější, odpověděl, že číslo 101, což je potřebný počet hlasů poslanců v Poslanecké sněmovně PČR k podpoře zákona.

Příští akcí kampaně bude odborná konference dne 17.4.2008 v prostorách New York University Praha.

Bližší informace: www.cirkevnimajetek.cz

Kampaň pořádá MAS Servis Říčansko, o.s. s podporou Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference.

Související články

Další aktuality

Papež František se v Assisi setká s chudými lidmi

Papež František se 12. listopadu vypraví na soukromou návštěvu Assisi, aby se zde setkal s chudými lidmi z celé Evropy, v předvečer Světového dne chudých, který připadá na 33. neděli v liturgickém mezidobí, letos tedy na 14. listopad.
16.10.2021

Už vím - Proč Pán Ježíš nechce, abychom byli lepší než ostatní?

Přinášíme další video v rámci pořadu P. Romana Vlka s názvem "UŽ VÍM", ve kterém odpovídá na otázky dětí.
15.10.2021

Pálffyho palác hostí unikátní výstavu o sv. Ludmile

Jedinečnou výstavu věnovanou přemyslovské kněžně sv. Ludmile si budou moci od 15. října zájemci prohlédnout v Pálffyho paláci na pražské Malé Straně zdarma.
15.10.2021

Kardinál Schönborn: Co nám chce Bůh sdělit skrze člověka

Papež zvolil novou formu biskupské synody, abychom mohli pochopit, co nám chce Bůh říci skrze zkušenosti moderního člověka, skrze lidské utrpení. Upozorňuje na to kardinál Christoph Schönborn, který byl v Římě jako delegát rakouské církve na zahájení synodálního procesu.
15.10.2021

Biskupství plzeňské chce zlepšit hospodaření na svých pozemcích. Projekt Živá půda mu pomáhá k udržitelnému zemědělství.

Biskupství plzeňské se rozhodlo změnit způsob hospodaření na vrácených zemědělských pozemcích. Spojilo se s odborníky z projektu Živá půda, kteří po revizi stavu pozemků navrhli konkrétní opatření a způsob hospodaření, který povede ke zlepšení stavu půdy a jejímu zhodnocení. Jedná se o první projekt takového rozsahu, který využívá potenciál církevních restitucí k zastavení degradace půdy a navrácení života do zemědělské krajiny.
14.10.2021