Posílení právního vědomí ve společnosti

Druhá tisková konference kampaně "Kdo, co a komu", jejímž cílem je vysvětlovat všechny okolnosti ohledně majetkového narovnání státu a církví, se konala dnes 25.3.2008 v Praze.
Publikováno: 25. 3. 2008 15:55

Praha: Ministr kultury Václav Jehlička seznámil přítomné s harmonogramem projednávání návrhu zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, podle kterého by měl být zařazen do projednávání sněmovny 22.4. Ministr Jehlička také zdůraznil, že současný právní stav je neúnosný jak pro církve, tak pro český stát.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič hovořil o té části zákona, která se týká jeho rezortu, tj. o faktickém vydávání majetku. Zopakoval také vysvětlení úrokové míry a logiku vyplácení náhrady po dobu 60 let. Zdůraznil, že mediálně nejčastěji opakovaná částka 267 miliard je konečná částka po 60 letech, nikoliv reálná hodnota peněz platná v současnosti.

Předseda ERC Pavel Černý připomněl kořeny jednání církví a státu sahající až do roku 1993. Vzpomněl také počátek práce na dnešním návrhu, který inicioval tehdejší ministr Vítězslav Jandák, který vyzval všechny církve k dialogu k tomuto tématu. Po nástupu nynější koalice se otázka majetkového narovnání s církvemi stala součástí programového prohlášení vlády. Pavel Černý také vyzdvihl historickou shodu sedmnácti církví a náboženských společností.

Hlavní ekonom ČSOB, Martin Kupka, který se jednání komisí neúčastnil a na tiskové konferenci zastupoval v podstatě veřejnost, ukázal, že cifra 134 mld. (celková výše finančního a naturálního narovnání) je vlastně pouze 3,5% výše HDP předpokládaného pro rok 2008. Také zdůraznil, že schválením zákona se majetek ze současného zvláštního stavu dostane do konečného vlastnictví, což je z hlediska produkční kapacity a dlouhodobého rozhodování pozitivní pro stát. Splněním tohoto dluhu (majetkové narovnání) dojde také k posílení právního vědomí v naší společnosti.

V závěrečné diskuzi ministr Gandalovič na otázku, jaké číslo považuje v této problematice za nejdůležitější, odpověděl, že číslo 101, což je potřebný počet hlasů poslanců v Poslanecké sněmovně PČR k podpoře zákona.

Příští akcí kampaně bude odborná konference dne 17.4.2008 v prostorách New York University Praha.

Bližší informace: www.cirkevnimajetek.cz

Kampaň pořádá MAS Servis Říčansko, o.s. s podporou Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference.

Související články

Další aktuality

Videospot: Charita pomáhá už 100 let

Charita Česká republika pomáhá už celé jedno století. Potřebné provází na cestě životem od bezbranného dětství až do bezmocného stáří.
23.06.2022

Charita Česká republika slaví 100 let, po revoluci stál za její obnovou arcibiskup Jan Graubner

Charita vyrostla z přirozené potřeby pomáhat potřebným. V Československu vznikla jako systematicky fungující organizace právě před 100 lety a po pádu komunistického režimu, který se její činnost snažil zastavit, ji církev vybudovala v podstatě znovu. Předseda České biskupské konference arcibiskup Jan Graubner a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo dnes symbolicky zahájili oslavy tohoto významného jubilea, které budou probíhat až do příštího roku a představí nejen historii Charity a její nejvýznamnější milníky, ale především její současnost, významné projekty a služby, které poskytuje potřebným.
23.06.2022

Živé přenosy na TV Noe v červenci

Televize Noe bude s námi (vámi) po celou dobu velehradských slavností. Bude také živě přenášet na YT kanále Církev.cz přenos z Národního synodálního setkání a nejen to. Přinášíme přehled všech aktuálních živých přenosů TV Noe v červenci.
22.06.2022

Jáhenská svěcení v roce 2022

Přinášíme přehled jáhenských svěcení, která proběhla nebo proběhnou v roce 2022. Z již již uskutečných si můžete prohlédnout přiložené fotografie.
22.06.2022

Velehrad ožije v prvním červencovém týdnu

První týden v červenci bude na Velehradě rušno. 4.- 5. 7. se na tomto významném moravském poutní místě uskuteční již 23. ročník Dnů lidí dobré vůle, na které 6. 7. naváže celodenní Národní synodální setkání. Týden zakončí 132. plenární zasedání ČBK ve dnech 7. – 8. 7.
22.06.2022