Posílení právního vědomí ve společnosti

Druhá tisková konference kampaně "Kdo, co a komu", jejímž cílem je vysvětlovat všechny okolnosti ohledně majetkového narovnání státu a církví, se konala dnes 25.3.2008 v Praze.
Publikováno: 25. 3. 2008 16:55

Praha: Ministr kultury Václav Jehlička seznámil přítomné s harmonogramem projednávání návrhu zákona o vypořádání majetkových vztahů mezi státem a církvemi a náboženskými společnostmi, podle kterého by měl být zařazen do projednávání sněmovny 22.4. Ministr Jehlička také zdůraznil, že současný právní stav je neúnosný jak pro církve, tak pro český stát.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič hovořil o té části zákona, která se týká jeho rezortu, tj. o faktickém vydávání majetku. Zopakoval také vysvětlení úrokové míry a logiku vyplácení náhrady po dobu 60 let. Zdůraznil, že mediálně nejčastěji opakovaná částka 267 miliard je konečná částka po 60 letech, nikoliv reálná hodnota peněz platná v současnosti.

Předseda ERC Pavel Černý připomněl kořeny jednání církví a státu sahající až do roku 1993. Vzpomněl také počátek práce na dnešním návrhu, který inicioval tehdejší ministr Vítězslav Jandák, který vyzval všechny církve k dialogu k tomuto tématu. Po nástupu nynější koalice se otázka majetkového narovnání s církvemi stala součástí programového prohlášení vlády. Pavel Černý také vyzdvihl historickou shodu sedmnácti církví a náboženských společností.

Hlavní ekonom ČSOB, Martin Kupka, který se jednání komisí neúčastnil a na tiskové konferenci zastupoval v podstatě veřejnost, ukázal, že cifra 134 mld. (celková výše finančního a naturálního narovnání) je vlastně pouze 3,5% výše HDP předpokládaného pro rok 2008. Také zdůraznil, že schválením zákona se majetek ze současného zvláštního stavu dostane do konečného vlastnictví, což je z hlediska produkční kapacity a dlouhodobého rozhodování pozitivní pro stát. Splněním tohoto dluhu (majetkové narovnání) dojde také k posílení právního vědomí v naší společnosti.

V závěrečné diskuzi ministr Gandalovič na otázku, jaké číslo považuje v této problematice za nejdůležitější, odpověděl, že číslo 101, což je potřebný počet hlasů poslanců v Poslanecké sněmovně PČR k podpoře zákona.

Příští akcí kampaně bude odborná konference dne 17.4.2008 v prostorách New York University Praha.

Bližší informace: www.cirkevnimajetek.cz

Kampaň pořádá MAS Servis Říčansko, o.s. s podporou Ekumenické rady církví v ČR a České biskupské konference.

Související články

Další aktuality

Rok svaté Ludmily bude dnes zahájen v Senátu Parlamentu ČR

Dnes 1. října od 17.00 proběhne ve venkovních prostorách Senátu Parlamentu ČR slavnostní zahájení Roku svaté Ludmily. Ten byl vyhlášen na rok 2021, jelikož si budeme připomínat již 1100 let od úmrtí této světice. Slavnostního zahájení se zúčastní Mons. Zdeněk Wasserbauer, pomocný biskup pražský, místopředseda Senátu Parlamentu ČR Jiří Oberfalzer nebo Ing. Martin Hrdlička, předseda spolku Svatá Ludmila 1100 let a starosta Obce Tetín.
01.10.2020

Blíží se beatifikace italské laičky a španělských mučedníků

Papež František požádal Kongregaci pro svatořečení k vydání sedmi dekretů, které se týkají pěti nových blahoslavených a dvou ctihodných Božích služebníků. Uznal zázrak přikládaný přímluvě jihoitalské laičky a mučednictví čtyř diecézních kněží, zavražděných z nenávisti k víře ve třicátých letech minulého století ve Španělsku. Hrdinské ctnosti potvrdil u dvou zakladatelek řeholních kongregací.
01.10.2020

Pomoc pro Pákistán - 284 křesťanských rodin bez domova

V Pákistánu silné monzunové deště zničily 86 rodinných domů kompletně a 198 částečně, 284 rodin tak zůstalo bez domova. Oblátská farnost Panny Marie v pakistánském Derekabadu prosí o pomoc s výstavbou 10 domů.
01.10.2020

Školení online komunikace

Jednodenní školení je zaměřeno na praktické využití sociálních sítí v marketingu neziskových organizací. Po stručném úvodu do světa sociálních sítí se naučíte jak vytvořit kvalitní a efektivní příspěvek na Facebook, Instagram nebo Twitter, jak a kdy ho publikovat a jak ho dostat k co nejvíce uživatelům.
30.09.2020

Apoštolský list k 1600. výročí úmrtí svatého Jeronýma

Za „velkého učitele a otce církve, který položil bibli do středu svého života“ označil papež František v apoštolském listě svatého Jeronýma, jehož výročí smrti si dnes připomínáme.
30.09.2020