Honorární konzul Angoly v České republice Emil Jirků v Brně věnuje obraz Panny Marie svatotomské, ochránkyně města Brna, jako dar katedrále Panny Marie vítězné v Ondjive (provincie Kunene v Angole). Obraz požehná brněnský biskup Vojtěch Cikrle při pontifikální bohoslužbě v sobotu 5.4. v 9.30 hodin.
Brno: Při příležitosti instalování generálního vikáře brněnské diecéze Jiřího Mikuláška do funkce děkana a prvního preláta Královské stoliční kapituly sv. Petra a Pavla v Brně požehná brněnský biskup Vojtěch Cikrle obraz Panny Marie svatotomské pro ondjivskou katedrálu.
'Při loňské návštěvě delegace z Kunene v Brně byli angolští hosté mile překvapeni obrazem Panny Marie svatotomské, jehož kopii viděli v katedrále Petra a Pavla na Petrově,' vzpomíná honorární konzul Angoly Emil Jirků. 'Nevěděli, že může být Panna Maria i 'černá'. Z tohoto důvodu jsem se rozhodl nechat zhotovit repliku tohoto obrazu a darovat jejich katedrále. V sobotu 19. dubna odlétám do Angoly a tento obraz bych chtěl v Ondjivě předat osobně, včetně věnování.'
Obraz Panny Marie svatotomské, který se zanedlouho vydá na dalekou cestu, je nalisován na tvrdém dřevě, váží 14,9 kg a má rozměry 70 x 100 cm.
Během války bylo hlavní město provincie Kunene – Ondjiva – celé zničené, vybombardované a po skončení války byl střed města vybudován nový, včetně katedrály.
Obraz Panny Marie svatotomské, ochránkyně města Brna, je uctíván jako zázračný, neboť v roce 1645 se prý právě tento obraz zjevil nad městem obléhaným Švédy (...). Milostný obraz černé Panny Marie patří k řadě prastarých madon byzantského původu, které vznikaly v 8. až 9. století. Jaký byl osud posvátného obrazu, než se dostal do Brna, nelze přesně doložit. Za hodnověrný však můžeme uznat fakt, že augustiniánskému klášteru u sv. Tomáše v Brně jej při založení daroval sám Karel IV. (...).
(Z publikace Den Brna, vydané Biskupstvím brněnským)