Týden vzájemného poznání a porozumění chce bořit předsudky a mýty

Přípravy na Týden vzájemného poznání a porozumění v Hradci Králové (12.-18.5.2008) jsou v plném proudu. Během celého týdne dojde k mnoha zajímavým setkáním mezi křesťany a sekulární obcí. Pro královéhradeckou diecézi je tato akce jednou z nejvýznamnějších částí projektu Nové evangelizace, který vychází z diecézního sedmiletého pastoračního plánu a probíhá po celý letošní rok.
Publikováno: 3. 4. 2008 18:55

Hradec Králové: Koordinátor akce, trvalý jáhen Arsen Kostanjan zaznamenal už celou řadu pozitivních ohlasů. "Sami věřící chápou, že žít ve víře zároveň znamená předávat ji dál. Máme samozřejmě radost, že stále přibývá i kladných ohlasů od sekulární společnosti", dodává. V otázce samotného Týdne vzájemného poznání a porozumění je důležitá i pečlivá příprava a vzájemná spolupráce všech subjektů, které se na akci podílí. "Už nyní bychom rádi poděkovali všem našim partnerům za dosavadní pozitivní postoj. Jmenovitě se jedná o Královéhradecký kraj, Statutární město Hradec Králové, Hradeckou kulturní a vzdělávací společnost, agenturu M.C.O.M., Český rozhlas Hradec Králové, Rádio OK, agenturu TAH, také nemohu zapomenout na muzeum a knihovny," dodal ještě Arsen Kostanjan.

Podle biskupského vikáře pro pastoraci P. Karla Moravce je cílem celého projektu představit na jedné straně životní postoje, hodnoty a pocity samotných křesťanů, zároveň se ale oni sami chtějí dozvědět, co od nich čekají ostatní: "Jedná se o velký impuls k dialogu, proto také dostala květnová akce název 'Týden vzájemného poznání a porozumění'. Chceme bořit hluboce zakořeněné předsudky o víře, náboženství a o církvi, které v mnohých lidech přežívají z minulých desetiletí. Netoužíme být pouze jakýmsi klubem pro sebe. Chceme ukázat, že nabídka hodnot, které přináší víra, je nabídkou pro každého člověka."

Během celého Týdne vzájemného poznání a porozumění budou mít návštěvníci jednotlivých akcí jedinečnou možnost nahlédnout zblízka do života křesťanů. V praxi to bude mimo jiné znamenat mnohem větší a rozmanitější zpřístupnění kostelů a dalších sakrálních památek po celém Hradci Králové. "Kostely patří mezi nejstarší a nejkrásnější stavby ve městě. Generace našich předků v nich prožívaly dny všední i sváteční, mnohé radostné i bolestné chvíle svého života. Jsou to také místa modliteb mnoha tisíců lidí, kteří zde prosili, děkovali, či hledali naději. Návštěvníci budou mít možnost kostely navštívit, poznat jejich historii a poslání a v neposlední řadě také samozřejmě zachytit jejich současný život," řekl P.Karel Moravec.

Všechny důležité informace naleznete na internetových stránkách královéhradecké diecéze www.diecezehk.cz a o akci se dozvíte také na stránkách novin, v rozhlase i televizi.

Související články

Další aktuality

Při setkání dominikánské rodiny se bude slavit stotřicítka

Tématem tradičního podzimního setkání dominikánské rodiny, které se uskuteční 12. října 2019 v prostorách pražského kláštera bratří dominikánů v Husově ulici, bude letos 130. výročí vzniku „jedné z malých ratolestí na velkém a starobylém kmeni řádu sv. Dominika“, České kongregace sester dominikánek. Hlavním celebrantem zahajovací mše svaté, která začne v 9.15 hod v kostele sv. Jiljí, bude Dominik kardinál Duka OP.
23.09.2019

Národní svatováclavská pouť 2019

Již tuto sobotu 28. září se ve Staré Boleslavi uskuteční Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem mše svaté v 10.00 bude apoštolský nuncius v ČR, arcibiskup Charles D. Balvo. Letos si připomeneme také deset let od návštěvy papeže Benedikta XVI.v České republice.
23.09.2019

Benefiční koncert podpoří Adopci na dálku

Ve středu 25. září budou Boni pueri pod vedením sbormistra Marka Štilce zpívat pro chudé indické děti v hradecké katedrále Sv. Ducha od 19:45. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na vzdělávání školáků z nejchudších indických rodin zapojených do Adopce na dálku®. Na benefiční koncert, kterým vyvrcholí indická návštěva, jsou srdečně zváni všichni dárci i široká veřejnost.
23.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 23. do 29. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v TV Noe, Radiu Proglas, České televizi a Českém rozhlasu.
23.09.2019

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019