Církev uznala zjevení Panny Marie ze 17. století

Církev oficiálně potvrdila autentičnost zjevení Panny Marie ve francouzském Laus. V neděli 4.5.2008 to při slavení Eucharistie ohlásil biskup Gap a Embrun, Jean-Michel di Falco Leandri.
Publikováno: 7. 5. 2008 19:45

Vatikán / Laus (F): V alpském městečku Laus se Panna Maria zjevila roku 1664. Během 8 měsíců se ukázala 240 krát sedmnáctileté pastýřce Benoîte Rencurel. Matka Boží při nich požádala, aby byl v Laus vybudován kostel, kde poutníci skrze svátost pokání dojdou uzdravení na těle i na duchu.

V Laus na jihovýchodě Francie žije téměř 300 obyvatelů. Panna Maria se tam opakovaně zjevovala až do roku 1718. Podobně jako v Lurdech se i zde dějí nevysvětlitelná uzdravení. Léčivé schopnosti má údajně olej, ktorý hoří ve věčném světle baziliky. Zázračný charakter těchto uzdravení církev zatím neuznala. Benoîte Rencurelová získala označení ctihodná služebnice Boží; nebyla dosud vyhlášena za blahoslavenou, což je předstupeň ke svatořečení.

Uznání místa zjevení Panny Marie a uznání zázraků vyléčení jsou totiž, jak tvrdí církevní historik P. ThDr. Jozef Haľko, rozdílné záležitosti. "Církev zkoumá tyto věci odděleně, jedna nezávisí na druhé," uvedl P. ThDr. Haľko.

V roce 1673 se vizionářce zjevil Ježíš Kristus na kříži. Od té doby, až do smrti v roce 1718, Benoîte zakoušela na vlastním těle Kristovy pašijové bolesti. Přicházelo za ní mnoho nemocných, kteří se zázračně uzdravovali, objevila se řada nečekaných konverzí.

K poslednímu potvrzení mariánského zjevení ve Francii došlo před 150 lety,
v roce 1858 v Lurdech, kde se Panna Maria zjevovala svaté Bernadetě Soubirousové. Letos v září plánuje do Lurd svou pastorační cestu i Svatý otec Benedikt XVI.

V současnosti navštívi baziliku Notre Dame-du-Laus ročne asi 130.000 poutníků, po oficiálním uznání katolickou církví za místo zjevení Panny Marie toto číslo zřejmě výrazně stoupne. Například do Lurd zavítá ročně asi šest až sedm milionů lidí.

Místa některých zjevení Boží Matky:

- Guadalupe, Mexiko (1531)
- Laus, Francie (1664)
- La Vang, Vietnam (1789)
- Lurdy, Francie (1858)
- Knock, Irsko (1879)
- Fatima, Portugalsko (1917)

Obrázek: město Laus

 

Zdroj: RadioVaticana.cz; TS KBS  (upraveno)

Související články

Další aktuality

Mariánský sloup se vrátil na Staroměstské náměstí

Po sto jedna letech, sedmi měsících a jednom dni se ve čtvrtek 4. června 2020 na pražské Staroměstské náměstí vrátil mariánský sloup.
04.06.2020

Fotogalerie: Návrat mariánského sloupu na Staroměstské náměstí

Socha Panny Marie je zpátky na Staroměstském náměstí. Prohlédněte si fotografie z dnešní instalace.
04.06.2020

Naléhavý úmysl Apoštolátu modlitby papeže Františka na měsíc červen 2020

Naléhavý úmysl papeže Františka na tento měsíc se věnuje modlitbě za světlo a sílu Ducha Svatého pro církev, aby svoji vnitřní obnovou pomáhala horlivěji celé lidské rodině vyjít z krize způsobené pandemií a vydala se vstříc nové epoše příchodu Božího království.
04.06.2020

Charita pokračuje v pomoci indickým rodinám

HRADEC KRÁLOVÉ: Mezi deset zemí, které nejvíce zasáhla pandemie nového koronaviru, patří také Indie. Počet nakažených aktuálně překročil 200 tisíc obyvatel a přes 100 milionů Indů přišlo kvůli koronakrizi o svoji obživu. Do pomoci potřebným v Indii se zapojili také dárci z České republiky. Diecézní charita Hradec Králové tak mohla podpořit hladovějící indické rodiny již částkou 715 657 korun. Další příspěvky je stále možné zasílat na sbírkové konto 1387434288/2700 (VS 53000).
04.06.2020

Dokážeme pomoci chráněné dílně?

Chráněná dílna Inspirace pro handicapované absolventky Dívčí katolické střední školy během nouzového stavu pomáhala - ušila a zdarma rozdala roušky více než tisícovce potřebným – seniorům, pečovatelkám a jejich klientům, zaměstnancům lékáren…Protože ale byly zrušeny všechny tradiční prodejní akce, nevydělala prodejem výrobků letos zatím ani korunu. Dokážeme nyní naopak my pomoci chráněné dílně….? Proklik na bližší informace pod obrázkem.
03.06.2020