Církev uznala zjevení Panny Marie ze 17. století

Církev oficiálně potvrdila autentičnost zjevení Panny Marie ve francouzském Laus. V neděli 4.5.2008 to při slavení Eucharistie ohlásil biskup Gap a Embrun, Jean-Michel di Falco Leandri.
Publikováno: 7. 5. 2008 17:45

Vatikán / Laus (F): V alpském městečku Laus se Panna Maria zjevila roku 1664. Během 8 měsíců se ukázala 240 krát sedmnáctileté pastýřce Benoîte Rencurel. Matka Boží při nich požádala, aby byl v Laus vybudován kostel, kde poutníci skrze svátost pokání dojdou uzdravení na těle i na duchu.

V Laus na jihovýchodě Francie žije téměř 300 obyvatelů. Panna Maria se tam opakovaně zjevovala až do roku 1718. Podobně jako v Lurdech se i zde dějí nevysvětlitelná uzdravení. Léčivé schopnosti má údajně olej, ktorý hoří ve věčném světle baziliky. Zázračný charakter těchto uzdravení církev zatím neuznala. Benoîte Rencurelová získala označení ctihodná služebnice Boží; nebyla dosud vyhlášena za blahoslavenou, což je předstupeň ke svatořečení.

Uznání místa zjevení Panny Marie a uznání zázraků vyléčení jsou totiž, jak tvrdí církevní historik P. ThDr. Jozef Haľko, rozdílné záležitosti. "Církev zkoumá tyto věci odděleně, jedna nezávisí na druhé," uvedl P. ThDr. Haľko.

V roce 1673 se vizionářce zjevil Ježíš Kristus na kříži. Od té doby, až do smrti v roce 1718, Benoîte zakoušela na vlastním těle Kristovy pašijové bolesti. Přicházelo za ní mnoho nemocných, kteří se zázračně uzdravovali, objevila se řada nečekaných konverzí.

K poslednímu potvrzení mariánského zjevení ve Francii došlo před 150 lety,
v roce 1858 v Lurdech, kde se Panna Maria zjevovala svaté Bernadetě Soubirousové. Letos v září plánuje do Lurd svou pastorační cestu i Svatý otec Benedikt XVI.

V současnosti navštívi baziliku Notre Dame-du-Laus ročne asi 130.000 poutníků, po oficiálním uznání katolickou církví za místo zjevení Panny Marie toto číslo zřejmě výrazně stoupne. Například do Lurd zavítá ročně asi šest až sedm milionů lidí.

Místa některých zjevení Boží Matky:

- Guadalupe, Mexiko (1531)
- Laus, Francie (1664)
- La Vang, Vietnam (1789)
- Lurdy, Francie (1858)
- Knock, Irsko (1879)
- Fatima, Portugalsko (1917)

Obrázek: město Laus

 

Zdroj: RadioVaticana.cz; TS KBS  (upraveno)

Související články

Další aktuality

Papež přijal křesťany, kteří uprchli z Afghánistánu

Vatikán. Před středeční generální audiencí se papež František setkal s asi patnácti lidmi, včetně sedmi dětí, kteří mu vyprávěli o svém útěku z Afgánistánu do Itálie: „Čtyři dny a noci jsme byli zavření ve sklepě ze strachu, že nás zatknou.“ Zprávu o setkání přináší dnešní vydání deníku Svatého stolce, L´Osservatore Romano.
23.09.2021

Pavel Svoboda: Svoboda vyznání se týká každého člověka, i nevěřícího

Pavel Svoboda je bývalým europoslancem za KDU-ČSL, expertem na evropské právo a „otcem“ Červené středy v České republice. Mezinárodní akce Červená středa se letos v České republice uskuteční již počtvrté, a to 24. listopadu, kdy se po celé zemi, ale také ve světě, rozsvítí načerveno stovky budov, modliteben a kostelů. Proč si pronásledované pro víru připomínáme a odkud se tato připomínka vzala?
23.09.2021

Celostátní akce Den Charity začala. Předvedeme vám, co umíme

Oslavme to spolu! V těchto dnech probíhá série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce. Dny otevřených dveří, kulturní akce, či bohoslužby se konají od začátku září a pokračují i během října. „Máme čím se pochlubit, ale bez zájemců, příznivců a dárců, kteří nás podporují, bychom svoji práci dělat nemohli,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo a předem děkuje návštěvníkům akcí za dodržení všech platných bezpečnostních pravidel.
23.09.2021

Arcibiskup Gänswein: Emeritní papež se stále aktivně podílí na životě církve

Emeritní papež Benedikt XVI. se i nadále aktivně podílí na životě církve, uvedl pro německou redakci Vatikánského rozhlasu jeho osobní sekretář. Arcibiskup Georg Gänswein byl jedním z přednášejících na letošním setkání kruhu nových studentů Josepha Ratzingera, které se zabývalo vykoupením a Božím příslibem spásy.
23.09.2021

Konference církevních škol a školských zařízení 2021

Dovolujeme si vás všechny pozvat na další KONFERENCI CÍRKEVNÍCH ŠKOL A ŠKOLSKÝCH ZAŘÍZENÍ, která letos proběhne ve dnech 10. - 12. listopadu 2021 v Parkhotelu Plzeň. On-line přihlašování se uzavírá dne 27. 9. 2021. Přihlásit se můžete zde: http://sk.cirkev.cz/ Pokud máte o účast na konferenci zájem, přihlaste se, pokud možno, obratem. Věnujte, prosím, přihlašování náležitou pozornost. Veškeré bližší informace a program naleznete v přílohách.
23.09.2021