Církev uznala zjevení Panny Marie ze 17. století

Církev oficiálně potvrdila autentičnost zjevení Panny Marie ve francouzském Laus. V neděli 4.5.2008 to při slavení Eucharistie ohlásil biskup Gap a Embrun, Jean-Michel di Falco Leandri.
Publikováno: 7. 5. 2008 17:45

Vatikán / Laus (F): V alpském městečku Laus se Panna Maria zjevila roku 1664. Během 8 měsíců se ukázala 240 krát sedmnáctileté pastýřce Benoîte Rencurel. Matka Boží při nich požádala, aby byl v Laus vybudován kostel, kde poutníci skrze svátost pokání dojdou uzdravení na těle i na duchu.

V Laus na jihovýchodě Francie žije téměř 300 obyvatelů. Panna Maria se tam opakovaně zjevovala až do roku 1718. Podobně jako v Lurdech se i zde dějí nevysvětlitelná uzdravení. Léčivé schopnosti má údajně olej, ktorý hoří ve věčném světle baziliky. Zázračný charakter těchto uzdravení církev zatím neuznala. Benoîte Rencurelová získala označení ctihodná služebnice Boží; nebyla dosud vyhlášena za blahoslavenou, což je předstupeň ke svatořečení.

Uznání místa zjevení Panny Marie a uznání zázraků vyléčení jsou totiž, jak tvrdí církevní historik P. ThDr. Jozef Haľko, rozdílné záležitosti. "Církev zkoumá tyto věci odděleně, jedna nezávisí na druhé," uvedl P. ThDr. Haľko.

V roce 1673 se vizionářce zjevil Ježíš Kristus na kříži. Od té doby, až do smrti v roce 1718, Benoîte zakoušela na vlastním těle Kristovy pašijové bolesti. Přicházelo za ní mnoho nemocných, kteří se zázračně uzdravovali, objevila se řada nečekaných konverzí.

K poslednímu potvrzení mariánského zjevení ve Francii došlo před 150 lety,
v roce 1858 v Lurdech, kde se Panna Maria zjevovala svaté Bernadetě Soubirousové. Letos v září plánuje do Lurd svou pastorační cestu i Svatý otec Benedikt XVI.

V současnosti navštívi baziliku Notre Dame-du-Laus ročne asi 130.000 poutníků, po oficiálním uznání katolickou církví za místo zjevení Panny Marie toto číslo zřejmě výrazně stoupne. Například do Lurd zavítá ročně asi šest až sedm milionů lidí.

Místa některých zjevení Boží Matky:

- Guadalupe, Mexiko (1531)
- Laus, Francie (1664)
- La Vang, Vietnam (1789)
- Lurdy, Francie (1858)
- Knock, Irsko (1879)
- Fatima, Portugalsko (1917)

Obrázek: město Laus

 

Zdroj: RadioVaticana.cz; TS KBS  (upraveno)

Související články

Další aktuality

V Římě zemřel slovenský kardinál Jozef Tomko

V pondělí 8.8. 2022 v brzkých ranních v Římě zemřel kard. Jozef Tomko, emeritní prefekt Kongregace pro evangelizaci národů.
09.08.2022

Mše svatá za oběti sexuálního zneužívání v církvi

25. srpna od 18.00 hodin se v klášteře dominikánů v Olomouci uskuteční mše svatá, při které se budeme modlit za všechny oběti sexuálních deliktů (nejen) v katolické církvi. Mše je součástí programu konference na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi, která proběhne od 25. – 26. srpna v Olomouci, ale na bohoslužbu je zvána široká veřejnost. Koncelebrovat budou také biskupové Zdenek Wasserbauer, pomocný biskup pražský a Josef Nuzík, administrátor Arcidiecéze olomoucké.
05.08.2022

Charita Česká republika bude opět pomáhat lidem s exekucemi v rámci Milostivého léta II

Celkem 66 charitních poraden rozesetých na území Česka je připraveno od 1. září do 30. listopadu letošního roku pomáhat dlužníkům veřejnoprávních institucí, státních a polostátních firem umořit vysoké úroky, penále a náklady na exekuce, které mnohdy několikanásobně přesahují samotnou výši dluhu a pro dlužníky a jejich rodiny jsou ekonomicky likvidační. Dlužníci, kteří se chtějí zbavit svých dluhů, mají příležitost využít mimořádnou „dluhovou amnestii“ v rámci Milostivého léta II.
04.08.2022

Konference na téma šetření sexuálních deliktů v církvi se uskuteční v Olomouci

Cyrilometodějská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci společně s Českou biskupskou konferencí pořádá od 25. – 26. srpna konferenci na téma Šetření sexuálních deliktů v katolické církvi. Cílem konference je prohloubení teoretických a praktických dovedností při šetření těchto činů v katolické církvi.
02.08.2022

Text národní syntézy Synody o synodalitě

Na Velehradě se 6. července 2022 uskutečnilo Národní synodální setkání, kterým vyvrcholila národní fáze synodálního procesu Synody o synodalitě: Společenství, spoluúčast, poslání. Přinášíme finální text národní syntézy, do kterého byly zapracovány rovněž připomínky vzešlé z tohoto velehradského setkání.
22.07.2022