Slavnostní poutní mši svatou ke cti sv. Jiljí celebruje v pondělí 1.9. v 18.30 hodin v kostele sv. Jiljí (Husova 8, Praha 1) P. Vladimír Kelnar. Přinášíme také informace ze života oslavovaného světce.
Praha: P. Mgr. Vladimír Kelnar je duchovním správcem farnosti Matky Boží před Týnem v Praze. Svatý Jijlí je patronem kostela v Husově ulici, rovněž celé farnosti a kláštera dominikánů.
Ze života sv. Jiljí
Je jedním z nejoblíbenějších světců středověku, narodil se pravděpodobně v Provenci a na březích Rhôny založil v Saint-Gilles významný klášter.
Podle pozdějších informací byl Jiljí Athéňan, který se vydal do jižní Francie a tam se stal poustevníkem. Potravou mu bylo mléko mladé laňky, proto se stal patronem kojení a kojících matek.
Jednoho dne laňka prchala před Wambou, tamním vizigótským králem, který si vyjel na lov a uchýlila se k Jiljímu. Král vystřelil šíp, který zranil a zmrzačil Jiljího, jejího ochránce. Panovník, který neštěstí zavinil, nabídl Jiljímu lékařskou pomoc a peníze. Poustevník však pomoc odmítl a prosil krále jen o jedno: aby mu umožnil zde na samotě postavit klášter. Král byl rád, že může svou vinu napravit a splnil jeho vroucí přání.
Tak vznikl zde v Provenci kolem roku 680 klášter Saint-Gilles, který brzy poskytl přístřeší velkému počtu zbožných mnichů. Saint-Gilles leželo na důležité poutní cestě do Santiaga de Compostela a bylo kdysi shromaždištěm pro statisíce poutníků. Jiljí byl prvním opatem tohoto kláštera až do své smrti 1.9. 720. Svůj poslední odpočinek našel v klášterním kostele.
Je patronem kojících matek, tělesně postižených lidí, žebráků, kovářů, lesů a města Edinburghu. Svatý Jiljí se počítá ke 14 pomocníkům v nouzi.
Informace o světcovi:
Rok se svatými
Karmelitánské nakladatelství
Kostelní Vydří 1994
Obraz:
http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:Saint_Giles_closeup.jpg