U příležitosti Vzpomínky na všechny věrné zemřelé bude v pondělí 2.11.2009 kardinál Miloslav Vlk na Vyšehradě celebrovat mši svatou a vést pobožnost.
Praha: Bohoslužba se bude slavit v bazilice sv. Petra a Pavla na Vyšehradě od 16.00 hodin. Po jejím ukončení půjdou věřící v průvodu se svícemi na Slavín, kde se přítomní společně pomodlí za zemřelé a budou požehnány jejich hroby.
Slavnost Všech svatých se mnohokrát nesprávně zaměňuje za vzpomínku na všechny věrné zemřelé ˗ Památka zesnulých, Dušičky. Zatímco posledně uvedený svátek může mít podobu tradiční podzimní návštěvy hřbitova spojené se zapalováním svíček a často pouze se vzpomínkou bez modlitby, slavnost Všech svatých znamená pro křesťany více. Vychází z historické události zasvěcení římského Pantheonu (původně pohanského chrámu všech olympských bohů) Panně Marii a všem svatým mučedníkům dne 13.5.609. Na křesťanském Východě se slavil společný svátek všech mučedníků již od 4. století.
V 8. století se v Irsku a v Anglii, u Keltů a Franků začal slavit svátek Všech svatých (nejen mučedníků) 1.11. Toto datum se ustálilo snad proto, že u Keltů začínal v tento den nový rok. Dnes vyhovuje i kvůli těsné blízkosti s památkou na zemřelé a s melancholickými podzimními pocity. Slavení svátku Všech svatých se brzy rozšířilo a v Římě se slaví pravidelně od 9. století. V současné Řeckokatolické církvi se pamětný den věnovaný svatým připomíná v neděli po Seslání Svatého Ducha. Je to pohyblivá slavnost, ve východním liturgickém kalendáři připadne neděle Všech svatých většinou na některou červnovou.
Plnomocné odpustky, tj. odpuštění trestů za hříchy pro duše, které potřebují očištění, mohou křesťané získat v oktávu svátku Všech svatých, tj. v prvních osmi listopadových dnech. Musí přijmout svátost smíření, eucharistie a pomodlit se na úmysl Svatého otce modlitbu Otče náš, Zdrávas Maria nebo kteroukoliv jinou.
Zdroj informací o významu slavnosti:
www.katolik.cz (upraveno)
Foto: photo.czechtourism.com