Pásmo přednášek o sv. Anežce České

Praha: Tentýž den bude od 11.00 hodin také otevřena výstava, jejímž cílem je přiblížit veřejnosti postavu sv. Anežky České, její význam pro naše dějiny, ale také pro Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou, který založila právě Anežka Česká.
Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou představuje jediný mužský řád, který má výlučně český původ. Vznikl ze špitálního bratrstva založeného sv. Anežkou Přemyslovnou. Tato královská dcera Přemysla Otakara I. žila v letech 1211-1282 a podle českého historika Josefa Pekaře patří mezi nejušlechtilejší postavy českých dějin. Prodchnuta ideály reformních náboženských myšlenek sv. Františka zAssisi (†1226), rozhodla se Anežka zříci světského života a obléci šat řeholnice. Byla v písemném styku se sv. Klárou, s ohnisky nové zbožnosti v Itálii, věděla o své sestřenici sv. Alžbětě Durynské, že založila špitál v Marburgu a.d. Lahn. To působilo nejen na duchovní růst samotné Anežky, ale i na šíření františkánských ideálů v českých zemích.
Roku 1231 se Anežka objevuje jako spoluzakladatelka dvou klášterů v Praze Na Františku, nazývaných ve své době České Assisi. Byly to konvent klarisek, jehož představenou se Anežka stala roku 1234, a konvent Menších bratří – minoritů. Součástí areálu byl i špitál nedaleko kostela sv. Haštala. Na Anežčinu žádost papež Řehoř IX. roku 1237 povýšil pražský špitál na samostatný řád s řeholí sv. Augustina. K červenému kříži – symbolu křesťanské charity – přibyla roku 1252 šesticípá červená hvězda. Tímto znakem se český řád křížovníků s červenou hvězdou odlišil od jiných špitálních řádů. Dodnes zůstal jediným řeholním řádem českého původu a zároveň jediným mužským řádem, který založila žena. Posláním řádu se naplnila touha středověkého člověka po spojení dvou ideálů rytířského života se životem duchovním (www.muzeumkarlovamostu.cz).
Program:
11.00 Vernisáž výstavy
13.00 Začátek přednáškového bloku
P. ThDr. Gabriel Rijad Mulamuhič, Ph.D., O.Cr. – Sv. Anežka a počátky Rytířského řádu křižovníků s červenou hvězdou
P. Mgr. Marek Pučalík O.Cr. – Sv. Anežka a Rytířský řád křižovníků s červenou hvězdou na prahu novověku
S. M. Ludmila Pospíšilová OSF – Sv. Anežka a úsilí o řeholi Klarisek
Prof. PhDr. et Ing. Jan Royt – Příspěvek k ikonografii sv. Anežky České
prof. PhDr. Pavel Štěpánek – Sv. Anežka Přemyslovna, Přemysl Otakar a jejich vazby na Španělsko
18.00 Mše svatá v kostele sv. Františka z Assisi