Třetí číslo revue Salve v roce 2009, který by pro četnost letošních biblických aktivit v naší zemi mohl být nazván Rokem Bible, je věnováno jednomu z nejpodstatnějších a nejzajímavějších katolických biblických projektů 20. století, Jeruzalémské Bibli. S ní ovšem neoddělitelně souvisí fenomén Jeruzalémské biblické školy.
Praha: V úvodní studii historika Tomáše Petráčka o dějinách Jeruzalémské biblické školy se před námi otevírá dramatická doba boje za moderní katolickou exegezi, jejímž plodem bylo také založení této školy francouzskými dominikány v roce 1890.
V hutném nástinu dějin první akademické instituce na území Svaté země procházíme nejen pionýrskými lety začátku 20. století, ale i dobou archeologických objevů a dramatických politických zvratů po II. světové válce a rozcestími současnosti. Atmosféru počátků školy zachycují i úryvky ze vzpomínek zakladatele, Marie-Josepha Lagrange OP.
Objevnou prací jsou studie Pavla Jägera, Lukáše Noska a Tomáše Petráčka o českých žácích Jeruzalémské biblické školy, představující v medailonech 12 českých biblistů, mezi něž patřily takové osobnosti jako Vincent Zapletal OP, Alois Musil, Jan Hejčl či Pavel Škrabal OP. Dozvíme se o jejich významném působení v prvních desetiletích školy a o tom, že moderní česká biblistika vyrůstá z kvalitních kořenů.
V monografické studii slovenského dominikána Benedikta R. Hajase OP se dále setkáváme s osobností významného ředitele školy Rolandem de Vaux OP, vynikajícím archeologem a filologem, který stál v počátcích studia Kumránských svitků.
Poválečné dějiny Jeruzalémské biblické školy jsou spojeny především s projektem Jeruzalémské Bible. O jejím překládání do češtiny hovoří v rozhovoru manželé Halasovi a biskupové Stanislav Krátký a Dominik Duka OP, když vzpomínají na fascinující dobrodružství téměř desetiletého podzemního překladu a editování Písma svatého, které po dalším dvacetiletí ve svobodných poměrech vyústilo v letošní vydání Jeruzalémské Bible v jednom svazku.
Budoucnost projektu Jeruzalémské Bible nastiňuje současný profesor Biblické školy O.-T. Venard OP, když představuje myšlenku edice nazvané Bible ve svých tradicích. Rozborem unikátních archivních materiálů z doby přípravy prvního vydání Jeruzalémské Bible ukazuje dynamické principy přístupu jeruzalémských profesorů a dalších pomocníků, které se odrážejí v současných snahách o nové ediční uchopení Písma svatého.
Celé číslo uzavírají obsáhlá kalendária dějin Jeruzalémské biblické školy a dějin českého překladu Jeruzalémské Bible. Nechybí ani blok recenzí, např. od Stanislava Sousedíka o knize Jolany Polákové či od Pavla Mareše o biblistické monografii Josefa Bartoně. Obrazový doprovod tvoří unikátní a dosud v takové šíři nepublikované fotografie z archivu Jeruzalémské biblické školy, přibližující hlavní aktéry jejích dějin a místa, na nichž se události odehrávaly.
Více informací: salve.op.cz
Marie-Joseph Lagrange OP na cestě Svatou zemí, jaro 1890, foto EBAF
TS ČBK informoval Norbert Schmidt, Salve