K dosažení míru ve Svaté zemi je zapotřebí politická odvaha

Jeruzalém: Biskupové z Koordinační skupiny biskupských konferencí Evropy a Severní Ameriky na podporu církve ve Svaté zemi požadují politickou odvahu k dosažení míru v této oblasti, jak vyjádřili v tiskovém prohlášení na závěr jubilejního desátého setkání s katolíky ve Svaté zemi. Letos se této pětidenní cesty účastnilo 26 biskupů a zástupců biskupských konferencí.
"Vyzýváme všechny, aby povzbudili veřejné činitele v jejich odhodlání k odvážným iniciativám, které by vedly ke spravedlivému řešení konfliktu – existenci dvou států: bezpečného, respektovaného státu pro Izrael a reálného, nezávislého státu pro Palestince," píše se v tiskové zprávě zveřejněné ve čtvrtek 14.1.2010. "Podle nás se nejedná jen o politiku; je to otázka základních lidských práv," zdůrazňují biskupové. "I přes hluboká zranění této země jsou láska i naděje živé," dodávají. "Spravedlivý mír je dosažitelný, ale političtí představitelé a všichni lidé dobré vůle potřebují odvahu, aby ho k němu dospěli."
Podle zástupce Španělské biskupské konference, Mons. Joana Enrica Vivese, "je zapotřebí vrátit se k tomu, co bylo už stanoveno Spojenými národy: vytvořit dva státy s dobře definovanými a bezpečnými hranicemi a mezinárodní statut pro město Jeruzalém." Dodal, že "je nutné najít cesty řešení, cesty humanitární spravedlnosti a míru ve Svaté zemi. Je třeba najít vhodné cesty pro ty, kteří i nadále žijí v nespravedlivých podmínkách."
Biskupové prožili různá setkání, návštěvy, obřady i pracovní setkání zvlášť zaměřené na kritickou situaci ve východním Jeruzalémě vzhledem ke konfiskaci majetku a vysídlování.
Dohody mezi Svatým stolcem a Izraelem
Členové koordinační skupiny se setkali také s latinským jeruzalémským patriarchou Fouadem Twalem, a apoštolským nunciem v Izraeli a apoštolským delegátem ve Svaté zemi Mons. Antoniem Francem. Jednali s nimi mimo jiné o uskutečňování dohod mezi Svatým stolcem a Izraelem.
Biskupové vyjádřili své obavy s ohledem na velké obtíže, které řeholníci mají se získáním povolení k pobytu ve Svaté zemi z důvodů studia nebo práce. Považují tyto okolnosti za zpochybňování svobody církve. "Vyzýváme k plnému uskutečňování základní dohody a usnadnění udělování víz pro pastorační pracovníky, aby tak církev mohla plnit své poslání," zdůraznili v závěrečném prohlášení.
Během návštěv ve farnostech, na univerzitě v Betlémě a v semináři v Beit Sahour biskupové naslouchali zkušenostem z každodenního života křesťanů, kteří žijí ve Svaté zemi, a konstatovali, že se prohlubuje odstup mezi Izraelci a Palestinci. Chybějící lidský kontakt podkopává důvěru a dialog. "Násilí, nejistota, ničení domů, nutnost povolení a problémy s udělováním víz, zeď, vyvlastňování pozemků a další politické kroky ohrožují jak vyřešení situace obou států, tak přítomnost křesťanů," upozorňuje text biskupů. "Odpovědní činitelé velmi dobře znají řešení, ale to vyžaduje politickou vůli a odvahu," zdůrazňuje se v prohlášení.
Synoda o Blízkém Východu
Biskupové v textu žádají "věřící našich národů, aby se modlili za církev ve Svaté zemi, za spravedlivý mír a zdar příští synody o Blízkém Východu, která je důležitá pro tuto oblast i pro celý svět." Vyzývají také k tomu, abychom "lépe poznali situaci a přijeli na pouť, abychom posílili rozechvělou víru 'živých kamenů' místní církve, pátého evangelia."
"V současné situaci je obtížné uchovat si naději, ale jako křesťané jsme se všichni narodili s Kristem v Betlémě a všichni zemřeme a budeme vzkříšeni k novému životu v Jeruzalémě." Biskupové se také setkali s intelektuály a členy jeruzalémské Charity a dalšími mezinárodními institucemi, které zde slouží a pomáhají svou činností obhajovat lidská práva, také s diplomaty Německa a Francie a zástupci ministerstva zahraničí Izraele a dalšími zástupci izraelských a palestinských vládních institucí.
Biskupové v doprovodu nuncia sdělili náměstkovi izraelského ministra zahraničí Danny Ayalonovi hlavní obavy křesťanských církví vyplývající ze současné situace.
Uskutečňování tzv. "Nového plánu pro Jeruzalém" pro období let 2006-2013 umožňuje nové židovské osidlování Starého města v Jeruzalémě a bourání palestinských domů. Tento fakt mění v Jeruzalémě existující rovnováhu mezi třemi náboženstvími – muslimy, židy a křesťany – která ho považují za svaté město.
Naděje
Biskupové ocenili projekty podporované patriarchou na vybudování 72 příbytků v Beit Safatě. Povzbuzením bylo setkání se studenty Katolické univerzity v Betlémě a návštěva seminářů patriarchátu v Beit Jale.
Iniciativa Svatého stolce
Koordinační skupina je tvořena katolickými biskupy evropských a severoamerických biskupských konferencí. Vznikla v Jeruzalémě v roce 1998 z podnětu Svatého stolce. Její členové se každoročně setkávají s biskupy Svaté země.
Skrze modlitbu, povzbuzení k poutím do Svaté země a politická jednání se biskupové Koordinační skupiny snaží vyjádřit svou solidaritu s místní církví, která žije v obtížných sociálně-politických podmínkách.