Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Význam Světového dne nemocných

Datum publikace5. 2. 2010, 14.00
TiskTisk

Ve čtvrtek 11.2.2010, v den památky Panny Marie Lurdské, se slaví Světový den nemocných. Informujeme o významu tohoto dne a o zjevení Panny Marie.

Světový den nemocných ustanovil Svatý otec Jan Pavel II. v roce 1993 na 11. únor, tedy na památku Panny Marie Lurdské, neboť Panna Maria bývá uctívána jako Uzdravení nemocných. Lurdy ve Francii, místo zjevení Panny Marie, od nějž v roce 2008 uplynulo 150 let, se staly poutním místem všech nemocných, z nichž mnozí si tam vyprosili uzdravení.

Lurdy se staly symbolem Panny Marie, která, jak řekl v roce 2008 ve svém poselství k tomuto dni papež Benedikt XVI., 'trpí s těmi, kdo prožívají zkoušku, s nimi doufá, je jim útěchou a podporuje je svou mateřskou pomocí.' Světový den nemocných připomíná utrpení a nemoc jako něco, co k lidskému životu patří, ačkoli na to mnohdy chceme zapomenout. Bolest a utrpení jsou obecně chápány jako zlo, které nebylo Božím záměrem při stvoření světa, přesto je možné i v něm nalézat smysl.

V bolesti a utrpení – tělesném nebo duševním či duchovním – je někdy zřejmé to, co jsme dříve neviděli. Pro věřící je skutečným vysvobozením z bolesti a utrpení Ježíš Kristus, jemuž se křesťané odevzdávají  jako 'naději, která nezklame'. On je 'lékem nesmrtelnosti, který uzdravuje tělo i ducha', uvedl dále Benedikt XVI. Během nemoci je často ohrožena víra člověka, proto je třeba pozornosti a ohleduplnosti ke každému nemocnému; v duchovní oblasti je v mnohých případech vyžadován odborný pastorační přístup a schopnost empatie. I takto je možné chápat odkaz světového dne, věnovaného nemocným.

 

Zjevení Panny Marie v Lurdech

Jde o jedno z nejznámějších poutnických míst světa; dodnes je hojně navštěvováno poutníky a přináší duchovní i tělesná uzdravení.

Sv. Bernadeta Soubirousová se narodila v roce 1844. V červnu 1856 odešla k jedné rodině do Bartrès, kde pásla ovce, věnovala se dětem a zároveň měla chodit do školy a učit se katechismus. Na to však mnoho času nezůstalo. Nosila u sebe růženec, který se modlila, když chodila pást ovce.

Potom se vrátila do Lurd s touhou připravit se k prvnímu svatému přijímání. Ve čtvrtek 11.2.1858 při sbírání dřeva v massabiellské jeskyni u řeky Gavy zažila první zjevení Boží Matky, kterou označovala  slovem 'Paní'. Ta se jí zjevila celkem 18krát v rozmezí od 11.2. do16.7.1858.

Reakcí Panny Marie při jejím údivu byl úsměv a něžné gesto, na které Bernadeta nikdy nezapomněla. K prvnímu rozhovoru s ní došlo při třetím zjevení 18.2., kdy se jí Ježíšova Matka zeptala, zda jí chce prokázat laskavost a přicházet za ní 15 dní.

Při dalších zjeveních požadovala skrze Bernadetu i od ostatních věřících modlitbu a skutky pokání. Při 16. zjevení jí řekla, že je Neposkvrněné Početí. Bernadeta zemřela v roce 1879. Boží služebnici svatořečil papež Pius XI. 8.12.1933, právě na slavnost Panny Marie počaté bez poskvrny prvotního hříchu.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou