Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Dny lidí dobré vůle 2010

Datum publikace22. 6. 2010, 12.00
TiskTisk

U příležitosti svátku slovanských věrozvěstů, svatých Cyrila a Metoděje se 5. 7.  bude konat Národní pouť na Velehradě. I letos je oslava tohoto státního svátku na Velehradě rozšířena na 4. 7. Tyto dva dny jsou všeobecně známé jako Dny lidí dobré vůle. Návštěvníci Velehradu se zde tedy po celou dobu mohou účastnit řady aktivit, které bohatý program nabízí.

Velehrad: 4. červenec vyvrcholí Večerem lidí dobré vůle, benefičním koncertem, na kterém vystoupí řada domácích i zahraničních interpretů, v přímém přenosu jej vysílá Česká televize. 5. července v 10.30 hodin na nádvoří před bazilikou bude jako každoročně sloužena Slavnostní poutní mše svatá, hlavním celebrantem je kardinál Miloslav Vlk, kazatelem arcibiskup pražský Dominik Duka, koncelebrují biskupové Čech a Moravy. Další mše svaté v tento den budou slouženy v bazilice Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje v 6.30, 7.30 a v 8.30 hodin. Mši svatou v 8.30 hodin budou celebrovat novokněží České republiky. V 9.45 hodin následuje modlitba růžence a v 15.00 hodin bude sloužena byzantsko-slovanská liturgie svatého Jana Zlatoústého rovněž v bazilice. Hlavním celebrantem a kazatelem bude biskup-apoštolský exarcha Ladislav Hučko.
Pro poutníky je příležitost ke svátosti smíření a to jak v bazilice tak i na nádvoří. Více informací o programu Dnů lidí dobré vůle lze najít na webové stránce.

Celý program Dnů lidí dobré vůle je ke stažení v příloze této zprávy.

 

Historie Dnů lidí dobré vůle

Tradiční setkání na Velehradě začalo v 80. letech minulého století. Za jeden z významných momentů občanského sebeuvědomění, který později přispěl k pádu komunistického režimu, dnes historici považují velehradskou cyrilometodějskou pouť konanou v roce 1985. Oslavy na Velehradě v neděli 7. července 1985 byly významným kulatým 1100. výročím úmrtí svatého Metoděje. Na moravský Velehrad přijelo v roce 1985 nebývalé množství, témeř čtvrt milionu, věřících z Moravy, Čech a také ze Slovenska. S bouřlivými ovacemi přivítali na poutním místě jak Papežova zástupce kardinála Agostina Casaroliho, vatikánského státního sekretáře, tak i již tehdy velmi populárního pražského kardinála Františka Tomáška. Casaroli předal velehradské bazilice zvláštní papežské vyznamenání - Zlatou růži. Při projevech hostů se začali poutníci skandováním dožadovat příjezdu Papeže. Rozhořčeným pískáním reagovali na pokus o politickou propagandu tehdejšího ministra kultury Milana Klusáka a některých dalších zástupců státní správy. Shromáždění nakonec vyznělo jako gesto nenásilného, ale velmi výmluvného politického protestu, proti kterému se však státní moc neodvážila přímo zasáhnout.

Soubory ke stažení

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou