Mladí lidé z celé ČR i SR pomáhali v obcích plzeňské diecéze

Od 1. do 6. 7. 2010 pomáhalo 50 mladých lidí ve věku 18-35 let z celé České republiky i Slovenska v rámci projektu "Summer Job“ neboli misijní brigády v pěti obcích plzeňské diecéze. Po dohodě se starosty nabídli mladí lidem v západních Čechách během prodlouženého víkendu na začátku prázdnin své síly pro nejrůznější manuální práce, které si obce nejsou schopny samy zajistit.
Publikováno: 13. 7. 2010 11:00

Praha / západní Čechy: Dobrovolnickou iniciativu, tzv. projekt "Summer Job", během nějž ve dnech  1.-6. července 50 mladých lidí ve věku 18-35 let z celé České republiky i Slovenska pomáhalo v pěti obcích plzeňské diecéze (Nečtiny, Pšov, Dobrá voda, Štichovice, Čestětín), zorganizovala skupina mladých studujících i pracujících křesťanů žijících převážně v Praze. Na místě spolupracovali s otcem Martinem Sedloňem z řádu oblátů, Janou Kosovou a Lenkou Kuřátkovou z občanského sdružení Český západ a trvalým jáhnem Ladislavem Legem, který významně pomohl s přípravou akce v oblasti. Velkou podporu organizátoři měli v místních starostech, především starostovi z Nečtin panu Křemenákovi. U zrodu celé akce stál také plzeňský biskup František Radkovský.

Motto "Summer Jobu" neboli misijní brigády znělo "Můžeme si pomáhat".  Ve spolupráci se starosty a misijním řádem oblátů, který sídlí v Plasích, byly vytipovány práce a činnosti, které si obce nejsou schopny samy zajistit. Z Nečtin, kde byly účastníci Summer Jobu ubytování na faře a v bývalém špitále sv. Anny se každý den, kromě neděle, kdy podnikli výlet do blízkého Rabštejna, rozjížděli za prací do zmíněných vesnic. Během necelého týdne tam pomáhali s pletím, žnutím, stavěním laviček, opravou střechy, bouráním rozpadlého domu, vyklízením zčásti rozpadlého kostela od letitého nánosu zeminy a mnoha dalšími činnostmi. Mimo jiné se pracovalo i v romské vesničce Dobrá voda, kde působí OS Český západ, kterému se úspěšně daří začleňovat romskou menšinu do společnosti.

Jedním z cílů projektu bylo dostat se do kontaktu s místními, kteří svou vděčnost oplatili nejen spoustou jídla, ale především svým vřelým přijetím a otevřeností. Daniel Marek, jeden z organizátorů, ke smyslu akce řekl: "Není potřeba čekat jenom na katastrofy, abychom vyjádřili svůj zájem o druhé lidi, právě tím, že jim nabídneme konkrétní pomoc. Můžeme se navzájem učit, že je potřeba jak dávat, tak brát. Navíc během kontaktu při i po práci se nám podařilo navázat vřelé vztahy."

Kromě pomoci tam, kde to bylo potřeba, připravili mladí lidé, také ve spolupráci s místními komunitami, i večerní duchovně-kulturně-sportovně-zábavné programy. "Chtěli jsme propojit práci se zábavou. Pro studenty, kteří mají za sebou dva semestry studia nebo pro lidi, kteří pracují v kanceláři u počítače, je už sama manuální práce zábavou a rádi se tímto způsobem odreagují. Kromě práce jsme na večery připravili různé programy," řekla k významu této unikátní dobrovolnické iniciativy další z organizátorů, Kateřina Polívková.

Jednoho večera ožily prostory kláštera v Plasích divadelně-hudebním představením "Lamento o Matce Tereze", která by se letos 26. srpna dožila sta let. Po skončení akce se návštěvníci mohli zúčastnit velmi poutavé noční prohlídky plasského kláštera, perly české barokní architektury. Další večer byl uspořádán malý fotbalový a volejbalový turnaj, ve kterém se utkaly místní týmy proti mužstvu složenému z účastníků "Summer Jobu". Po celodenní práci a sportovním klání účastníci projektu ještě zasedli za hudební nástroje a večer zakončili klasickou vesnickou taneční zábavou pod širým nebem. Další dva večery se ve dvou obcích, Manětíně a Nečtinách, nesly v režii mladých v duchu zpěvů z Taize, které místní doplnili ukázkami tanečního umění ve stylu HIP-HOP. P. Martin Sedloň, misionář z řádu oblátů přispěl do programu svými autorskými písněmi.

V nabitém programu každého dne se nechyběl prostor pro mši svatou. Duchovním vyvrcholením celého projektu bylo slavení eucharistie v gotickém kostelíku sv. Petra a Pavla bez střechy ve Vískách u Pšova, který se mladým lidem podařilo vyklidit tak, že se v něm po čtyřiceti letech od jeho vyhoření opět mohla slavit mše svatá.

Související články

Další aktuality

Stáří není stigma - lektor MUDr. Zdeněk Kalvach

Seminář o tom, jak přistupovat pozitivně ke svému stáří i ke starším lidem ve svém okolí (farnosti, společenství, rodině), a to i v dnešní době, kdy je věk často důvodem pro stigma byť dobře míněné. Netradiční pohled na možnosti komunikace a práce s lidmi v okolí i se sebou samými. Lektor představí Koncept úspěšného stárnutí a upozorní, jak se vyvarovat ageismu vůči lidem v našem okolí.
25.01.2021

Česko-německý benefiční běh: Ackermann-Gemeinde podpořilo Teplice

Dobročinný silvestrovský běh vynesl teplickým salesiánům téměř 5000 EUR. Většina příspěvků pocházela od německých běžců z organizace Ackermann-Gemeinde. Výtěžek podpoří Živý dům v Teplicích – nové centrum pro volnočasové aktivity a sociální služby pro děti i jejich rodiny.
25.01.2021

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil vzdělávací semináře pro mládež

Křesťanský ekumenický web signály.cz připravil v rámci celoročního projektu digitální evangelizace vzdělávací semináře pro mládež. Nejen pro studenty středních a vysokých škol se bude každý měsíc konat seminář zaměřený na otázky dnešní mládeže nejen ve víře, ale i v běžném životě.
25.01.2021

Videokázání (nejen) pro děti P. Romana Vlka - 3. neděle v mezidobí

Přinášíme vám pravidelné videokázání P. Romana Vlka ke 3. neděli v mezidobí.
25.01.2021

Přímé přenosy bohoslužeb od 25. do 31. ledna 2021

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe, Radiu Proglas a České televizi.
25.01.2021