Mladí lidé z celé ČR i SR pomáhali v obcích plzeňské diecéze

Od 1. do 6. 7. 2010 pomáhalo 50 mladých lidí ve věku 18-35 let z celé České republiky i Slovenska v rámci projektu "Summer Job“ neboli misijní brigády v pěti obcích plzeňské diecéze. Po dohodě se starosty nabídli mladí lidem v západních Čechách během prodlouženého víkendu na začátku prázdnin své síly pro nejrůznější manuální práce, které si obce nejsou schopny samy zajistit.
Publikováno: 13. 7. 2010 13:00

Praha / západní Čechy: Dobrovolnickou iniciativu, tzv. projekt "Summer Job", během nějž ve dnech  1.-6. července 50 mladých lidí ve věku 18-35 let z celé České republiky i Slovenska pomáhalo v pěti obcích plzeňské diecéze (Nečtiny, Pšov, Dobrá voda, Štichovice, Čestětín), zorganizovala skupina mladých studujících i pracujících křesťanů žijících převážně v Praze. Na místě spolupracovali s otcem Martinem Sedloňem z řádu oblátů, Janou Kosovou a Lenkou Kuřátkovou z občanského sdružení Český západ a trvalým jáhnem Ladislavem Legem, který významně pomohl s přípravou akce v oblasti. Velkou podporu organizátoři měli v místních starostech, především starostovi z Nečtin panu Křemenákovi. U zrodu celé akce stál také plzeňský biskup František Radkovský.

Motto "Summer Jobu" neboli misijní brigády znělo "Můžeme si pomáhat".  Ve spolupráci se starosty a misijním řádem oblátů, který sídlí v Plasích, byly vytipovány práce a činnosti, které si obce nejsou schopny samy zajistit. Z Nečtin, kde byly účastníci Summer Jobu ubytování na faře a v bývalém špitále sv. Anny se každý den, kromě neděle, kdy podnikli výlet do blízkého Rabštejna, rozjížděli za prací do zmíněných vesnic. Během necelého týdne tam pomáhali s pletím, žnutím, stavěním laviček, opravou střechy, bouráním rozpadlého domu, vyklízením zčásti rozpadlého kostela od letitého nánosu zeminy a mnoha dalšími činnostmi. Mimo jiné se pracovalo i v romské vesničce Dobrá voda, kde působí OS Český západ, kterému se úspěšně daří začleňovat romskou menšinu do společnosti.

Jedním z cílů projektu bylo dostat se do kontaktu s místními, kteří svou vděčnost oplatili nejen spoustou jídla, ale především svým vřelým přijetím a otevřeností. Daniel Marek, jeden z organizátorů, ke smyslu akce řekl: "Není potřeba čekat jenom na katastrofy, abychom vyjádřili svůj zájem o druhé lidi, právě tím, že jim nabídneme konkrétní pomoc. Můžeme se navzájem učit, že je potřeba jak dávat, tak brát. Navíc během kontaktu při i po práci se nám podařilo navázat vřelé vztahy."

Kromě pomoci tam, kde to bylo potřeba, připravili mladí lidé, také ve spolupráci s místními komunitami, i večerní duchovně-kulturně-sportovně-zábavné programy. "Chtěli jsme propojit práci se zábavou. Pro studenty, kteří mají za sebou dva semestry studia nebo pro lidi, kteří pracují v kanceláři u počítače, je už sama manuální práce zábavou a rádi se tímto způsobem odreagují. Kromě práce jsme na večery připravili různé programy," řekla k významu této unikátní dobrovolnické iniciativy další z organizátorů, Kateřina Polívková.

Jednoho večera ožily prostory kláštera v Plasích divadelně-hudebním představením "Lamento o Matce Tereze", která by se letos 26. srpna dožila sta let. Po skončení akce se návštěvníci mohli zúčastnit velmi poutavé noční prohlídky plasského kláštera, perly české barokní architektury. Další večer byl uspořádán malý fotbalový a volejbalový turnaj, ve kterém se utkaly místní týmy proti mužstvu složenému z účastníků "Summer Jobu". Po celodenní práci a sportovním klání účastníci projektu ještě zasedli za hudební nástroje a večer zakončili klasickou vesnickou taneční zábavou pod širým nebem. Další dva večery se ve dvou obcích, Manětíně a Nečtinách, nesly v režii mladých v duchu zpěvů z Taize, které místní doplnili ukázkami tanečního umění ve stylu HIP-HOP. P. Martin Sedloň, misionář z řádu oblátů přispěl do programu svými autorskými písněmi.

V nabitém programu každého dne se nechyběl prostor pro mši svatou. Duchovním vyvrcholením celého projektu bylo slavení eucharistie v gotickém kostelíku sv. Petra a Pavla bez střechy ve Vískách u Pšova, který se mladým lidem podařilo vyklidit tak, že se v něm po čtyřiceti letech od jeho vyhoření opět mohla slavit mše svatá.

Související články

Další aktuality

Zveme na konferenci představující dotační možnosti nového programového období EU

Česká biskupská konference pořádá konferenci "Příležitosti nového programového období Evropské unie 2021 – 2027 pro církevní organizace". Akce se koná 19. listopadu 2020 od 9.30 hodin do 16:30 hodin v Arcibiskupském paláci v Praze.
14.07.2020

Katolický týdeník: Hledání zdravého vztahu k práci

Naše doba je rozporuplná: na jedné straně podporuje trend „udělat si pohodičku“, ale na druhé naopak klade extrémní nároky na výkon. Jak mezi tím najít rovnováhu a klást si přiměřená očekávání? A k čemu nás volá Bůh?
14.07.2020

Karmelská pouť v Bystrém u Poličky

Římskokatolická farnost Bystré u Poličky zve všechny mariánské ctitele na tradiční Karmelskou pouť, která se uskuteční v termínu 16.-19. července.
13.07.2020

Papež k situaci istanbulského chrámu Hagia Sofia

V neděli před pravidelnou modlitbou Anděl Páně se Svatý otec vyjádřil i k situaci ohledně chrámu Hagia Sofia v Istanbulu:
13.07.2020

Kardinál Pell: Svědectví z času vězení

"Ve vězeních je mnoho dobroty. Někdy se však mohou jistě stát peklem na zemi. Měl jsem velké štěstí, byl jsem v bezpečí a zacházeli se mnou dobře. Velký dojem na mě udělala profesionalita dozorců, víra věznů a existence smyslu pro morálku, dokonce i v nejtemnějších místech." Kardinál George Pell o tom píše pro americký časopis “First Things”, v textu nazvaném “Můj čas ve vězení”. Je to první velmi osobní vyznání publikované poté, co strávil 400 dní za mřížemi, aby pak vyšel na svobodu osvobozen od obvinění z pedofilie jednomyslným rozhodnutím Nejvyššího australského soudu.
13.07.2020