Mladí lidé z celé ČR i SR pomáhali v obcích plzeňské diecéze

Od 1. do 6. 7. 2010 pomáhalo 50 mladých lidí ve věku 18-35 let z celé České republiky i Slovenska v rámci projektu "Summer Job“ neboli misijní brigády v pěti obcích plzeňské diecéze. Po dohodě se starosty nabídli mladí lidem v západních Čechách během prodlouženého víkendu na začátku prázdnin své síly pro nejrůznější manuální práce, které si obce nejsou schopny samy zajistit.
Publikováno: 13. 7. 2010 11:00

Praha / západní Čechy: Dobrovolnickou iniciativu, tzv. projekt "Summer Job", během nějž ve dnech  1.-6. července 50 mladých lidí ve věku 18-35 let z celé České republiky i Slovenska pomáhalo v pěti obcích plzeňské diecéze (Nečtiny, Pšov, Dobrá voda, Štichovice, Čestětín), zorganizovala skupina mladých studujících i pracujících křesťanů žijících převážně v Praze. Na místě spolupracovali s otcem Martinem Sedloňem z řádu oblátů, Janou Kosovou a Lenkou Kuřátkovou z občanského sdružení Český západ a trvalým jáhnem Ladislavem Legem, který významně pomohl s přípravou akce v oblasti. Velkou podporu organizátoři měli v místních starostech, především starostovi z Nečtin panu Křemenákovi. U zrodu celé akce stál také plzeňský biskup František Radkovský.

Motto "Summer Jobu" neboli misijní brigády znělo "Můžeme si pomáhat".  Ve spolupráci se starosty a misijním řádem oblátů, který sídlí v Plasích, byly vytipovány práce a činnosti, které si obce nejsou schopny samy zajistit. Z Nečtin, kde byly účastníci Summer Jobu ubytování na faře a v bývalém špitále sv. Anny se každý den, kromě neděle, kdy podnikli výlet do blízkého Rabštejna, rozjížděli za prací do zmíněných vesnic. Během necelého týdne tam pomáhali s pletím, žnutím, stavěním laviček, opravou střechy, bouráním rozpadlého domu, vyklízením zčásti rozpadlého kostela od letitého nánosu zeminy a mnoha dalšími činnostmi. Mimo jiné se pracovalo i v romské vesničce Dobrá voda, kde působí OS Český západ, kterému se úspěšně daří začleňovat romskou menšinu do společnosti.

Jedním z cílů projektu bylo dostat se do kontaktu s místními, kteří svou vděčnost oplatili nejen spoustou jídla, ale především svým vřelým přijetím a otevřeností. Daniel Marek, jeden z organizátorů, ke smyslu akce řekl: "Není potřeba čekat jenom na katastrofy, abychom vyjádřili svůj zájem o druhé lidi, právě tím, že jim nabídneme konkrétní pomoc. Můžeme se navzájem učit, že je potřeba jak dávat, tak brát. Navíc během kontaktu při i po práci se nám podařilo navázat vřelé vztahy."

Kromě pomoci tam, kde to bylo potřeba, připravili mladí lidé, také ve spolupráci s místními komunitami, i večerní duchovně-kulturně-sportovně-zábavné programy. "Chtěli jsme propojit práci se zábavou. Pro studenty, kteří mají za sebou dva semestry studia nebo pro lidi, kteří pracují v kanceláři u počítače, je už sama manuální práce zábavou a rádi se tímto způsobem odreagují. Kromě práce jsme na večery připravili různé programy," řekla k významu této unikátní dobrovolnické iniciativy další z organizátorů, Kateřina Polívková.

Jednoho večera ožily prostory kláštera v Plasích divadelně-hudebním představením "Lamento o Matce Tereze", která by se letos 26. srpna dožila sta let. Po skončení akce se návštěvníci mohli zúčastnit velmi poutavé noční prohlídky plasského kláštera, perly české barokní architektury. Další večer byl uspořádán malý fotbalový a volejbalový turnaj, ve kterém se utkaly místní týmy proti mužstvu složenému z účastníků "Summer Jobu". Po celodenní práci a sportovním klání účastníci projektu ještě zasedli za hudební nástroje a večer zakončili klasickou vesnickou taneční zábavou pod širým nebem. Další dva večery se ve dvou obcích, Manětíně a Nečtinách, nesly v režii mladých v duchu zpěvů z Taize, které místní doplnili ukázkami tanečního umění ve stylu HIP-HOP. P. Martin Sedloň, misionář z řádu oblátů přispěl do programu svými autorskými písněmi.

V nabitém programu každého dne se nechyběl prostor pro mši svatou. Duchovním vyvrcholením celého projektu bylo slavení eucharistie v gotickém kostelíku sv. Petra a Pavla bez střechy ve Vískách u Pšova, který se mladým lidem podařilo vyklidit tak, že se v něm po čtyřiceti letech od jeho vyhoření opět mohla slavit mše svatá.

Související články

Další aktuality

Gänswein: Emeritní papež sleduje dění v Německu

Emeritní papež Benedikt XVI. brzy oslaví 94. narozeniny. Navzdory pokročilému věku Benedikt XVI pozorně sleduje dění v církvi v Německu, informoval jeho osobní sekretář arcibiskup Georg Gänswein.
14.04.2021

Papež František: Církev je velkou školou modlitby

Papež František dnes dopoledne z knihovny Apoštolského paláce pronesl devětadvacátou katechezi z cyklu o modlitbě. Nazval ji „Církev jako učitelka modlitby“ a zahájilo ji čtení ze Skutků apoštolů, které popisuje důvěryplnou modlitbu prvotní církve, ohrožené pronásledováním.
14.04.2021

Vzpomínky řeholníků a studentů na tragickou noc - tzv. Akci K

„Uprostřed noci nás vzbudili a nahnali do autobusu se zalepenými okny. Neřekli nám, kam nás vezou.” Řeholníci a bývalí studenti církevních škol vzpomínají na tragickou noc ze 13. na 14. dubna 1950.
14.04.2021

Katolický týdeník: Co nám covid dal a vzal

Jak se pandemie podepisuje na životě církve a samotných věřících? Přibylo online přenosů bohoslužeb, na řadě míst se lidé aktivněji zapojili do služby.
14.04.2021

Tramvajový tunel ke kampusu zdobí socha sv. Barbory

Brněnský biskup Vojtěch Cikrle dnes v poledne požehnal v katedrále sv. Petra a Pavla sochu svaté Barbory, kterou Dopravní podnik města Brna následně umístil u portálu vznikajícího tramvajového tunelu v ulici Netroufalky.
13.04.2021