Tiskové středisko Svatého stolce včera (14. 7. 2010) informovalo o tom, že papež Benedikt XVI. zřídil Apoštolský syrsko-malankarský exarchát pro USA. Jeho prvním exarchou jmenoval Thomase Naickamparampila, kterého zároveň pověřil funkcí Apoštolského vizitátora pro syrsko-malankarské věřící v Kanadě a Evropě.
Vatikán: Thomas Naickamparampil (49 let), kterého Svatý otec jmenoval prvním exarchou nově zřízeného Syrsko-malankarského apoštolského exarchátu v USA, se narodil v indickém státě Kerala. Doktorát z filozofie získal studiem v Římě. Do jmenování byl generálním sekretářem syrsko-malankarského arcibiskupství v indickém městě Trivandrum. Sídlo nového exarchátu v USA bude v New Yorku a Svatý otec Thomasi Naickamparampilovi přidělil titulární sídlo Lares.
V Severní Americe jsou syrsko-malankarští věřící zastoupeni ve státech Illinois, Texas, Michigan, Florida, New York a District of Comlubia v USA a v kanadském Ontariu. Celkem jich zde žije asi 10 tisíc, mají 16 kostelů, 15 kněží a 35 řeholnic ze dvou kongregací (Sester následování Krista a Dcer Mariininých).
Kořeny syrsko-malankarské katolické církve sahají do 3. století k nestoriánským křesťanům. Dnes tvoří malou církev, která se opět sjednotila s Římem. Jejím centrem je jižní Indie, kde má osm eparchií (diecézí) s 500 tisíci věřícími. V čele stojí Jeho Blaženost arcibiskup Baselios Cleemis Thottunkal, který sídlí ve městě Trivandrum. Syrsko-malankarský ritus antiošské tradice je jedním ze tří katolických ritů v Indii.
Apoštolský exarchát je ve východní katolické církvi ekvivalentem pro apoštolský vikariát. Není to tedy zcela kompletní diecéze, ale je zřizován Svatým stolcem pro pastorační péči katolických věřících východního ritu žijících mimo oblast východní katolické církve, ke které patří. V jeho čele je buď kněz nebo biskup s titulem exarcha. Apoštolský vizitátor je papežský zástupce, který dostal za úkol seznámit se se situací v dané komunitě a podat Svatému stolci zprávu o jejím stavu.