Australská biskupská konference (ACBC) vydala dnes (9. 8. 2010) prohlášení k parlamentním volbám, které jsou stanoveny na 21. 8. 2010.
Canberra(AUS): V prohlášení, nazvaném 'Dejte hodnotu vašemu hlasu', zdůrazňují biskupové, že nechtějí dávat přesný návod k volbě, ale vědí, že se v 'období voleb mnozí obracejí na církev o radu v nejdůležitějších tématech'.
'Máme výhodu,' píší biskupové, 'že žijeme v demokratické zemi, jako je Austrálie, v níž jsou volby důležitou událostí. Proto žádáme obyvatele, aby svůj hlas vzali vážně a pozorně zvažovali nejdůležitější témata jak na místní, tak na národní úrovni, a všímali si toho, co je důležité nejen pro jednotlivce, ale také pro celou Austrálii.'
Dále ACBC zdůrazňuje, že 'mnozí katolíci působí v politických stranách a to je správné', ale 'australská církev nepatří do žádného uskupení'. Nicméně doporučuje 'šest základních kritérií', na jejichž základě lze hodnotit 'politiky, strany a volební kampaň'. Tato kritéria nejsou nic jiného než základní práva, jejichž uznání církev požaduje: 'Právo každé osoby na lidskou důstojnost; na potravu, ubytování a ochranu; právo na paritní přístup ke vzdělání, k zdravotní péči a základním službám; právo současné i budoucích generací na život v bezpečném a zdravém prostředí; právo-povinnost každého přispívat společnosti podle svých možností a nakonec právo každé osoby žít podle vlastního vyznání, pokud to není proti právům ostatních'.
Australští biskupové ještě připomínají další priority, které považují za základní pro katolická sdružení: především náboženskou svobodu, protože 've společnosti s různorodostí věřících a nevěřících musí být úcta k druhému'. A tak je ve středu zájmu lidská důstojnost, protože 'hodnota lidského života musí být respektována na všech úrovních'. Dále si biskupové přejí účinnou zdravotní službu, která 'by přispívala na služby pro duševní zdraví a zlepšila péči o seniory', a větší pozornost vůči sociální spravedlnosti ve smyslu, aby 'v bohaté zemi, jako je Austrálie', dostal pomoc ten, kdo má problémy s přežitím, od toho, kdo má lepší možnosti.
Pro migranty a uprchlíky biskupové požadují 'důstojné zacházení v souladu s mezinárodní legislativou'. Pro ženy žádají 'ochranu před jakoukoli formou násilí', které by se dosáhlo zavedením rovných příležitostí a podporou rovnocenné odměny za práci. Zájem ACBC se potom obrací na domorodce: 'Pokud ti nejubožejší z nich nepřekonají současné podmínky života ve Třetím světě, měli by se všichni Australané stydět a společně usilovat o změnu situace'.
Další výzva se týká lidí s postižením, pro ně australská církev požaduje 'právo na kvalitu života srovnatelnou s ostatními občany' a zlepšení asistenčních služeb. Poslední dvě témata, kterým se prohlášení věnuje, se týkají životního prostření a vzdělání: ochrana prostředí má být zaměřena nejen na přítomnost, ale také na budoucnost; podpora vzdělání by se měla realizovat skrze rovné školné a respekt k volbě rodičů.
Nakonec australská církev připomíná vlastní příspěvek k budování společnosti, který přinášejí 'školy, univerzity, nemocnice, asistenční služby, péče o seniory, mezinárodní vztahy a boj s místní chudobou i ve světě'.
Termín volen na 21. srpna 2010 vyhlásila Julia Gillard, představitelka labouristů a první premiérka v australských dějinách. Podle posledních průzkumů Labouristická strana by měla být favoritem pro získání druhého tříletého mandátu. Konzervativní strana nicméně zaznamenává rostoucí podporu.