Papež se po setkání s biskupy Británie vrátil do Říma

Birmingham (GB): Na závěr své velmi intenzivní čtyřdenní státní návštěvy Velké Británie (16. – 19. září 2010) se v neděli odpoledne od 17.45 hodin (SEČ) Svatý otec sešel s biskupy Anglie, Walesu a Skotska v kapli domu Francise Martina v Oscottském semináři v Birminghamu. Po pozdravech nejprve kardinála Keitha Michaela Patricka O'Briena, arcibiskupa z Edinburghu a předsedy Skotské biskupské konference, a poté Mons. Vincenta Gerharda Nicholse, arcibiskupa z Westminsteru a předsedy Biskupské konference Anglie a Walesu, přednesl svou promluvu papež. V souvislosti některými problémy, s nimiž se setkávají britští biskupové při vedení svého lidu ve víře, zejména naléhavé nutnosti znovu hlásat evangelium v hluboce sekularizovaném prostředí, vyzval Svatý otec své bratry, aby čerpali ze služeb nově ustanovené Papežské rady pro novou evangelizaci s dlouhou křesťanskou tradicí. "Kromě toho mnohá nová církevní hnutí mají pro evangelizaci zvláštní charisma a jsem přesvědčen, že budete nadále hledat vhodný a účinný způsob, jak je zapojit do misijního poslání církve," řekl papež. K problému ostudného zneužívání dětí a mladých lidí kněžími a řeholníky vyzval k pokornému vyhledávání dětí, které nadále kdekoli zneužíváním trpí. Na závěr promluvil Benedikt XVI. o nedávno zveřejněném překladu Římského misálu a poděkoval za důkladnou kolegiální práci nad revizí a schvalováním textů. "Poskytli jste tak nesmírnou službu katolíkům v celém anglofonním světě," vyjádřil díky papež. Poté došlo k výměně darů, papež osobně pozdravil každého biskupa a následovala společná fotografie. Při odchodu z Oscottského semináře udělil papež požehnání asi 130 britským bohoslovcům, kteří se shromáždili na prostranství před domem Francise Martina.
V 19.15 hodin (SEČ) se na birminghamském mezinárodním letišti konalo oficiální rozloučení. Po projevu britského premiéra Davida Camerona, pronesl svoji řeč papež. Poděkoval za vřelé přijetí a za pohostinnost, které se mohl ve Spojeném království těšit během posledních čtyř dnů, kdy měl možnost se setkat s představiteli mnoha komunit, kultur, jazyků a náboženství, tvořících britskou společnost. Papež zdůraznil, že "právě rozmanitost moderní Velké Británie je výzvou pro její vládu a obyvatele, ale je také velkou příležitostí k dalšímu dialogu mezi kulturami a náboženstvími ve prospěch obohacení celé komunity". Dále projevil víru, že příležitosti k setkání s politickými představiteli "přispějí k potvrzení a posílení vynikajících vztahů mezi Svatým stolcem a Spojeným královstvím, zejména při spolupráci v oblasti mezinárodního rozvoje, péče o životní prostředí a při budování občanské společnosti s obnoveným citem pro sdílené hodnoty a společné cíle". Na závěr vzpomněl na dopolední velmi oslovující oslavu blahořečení kardinála Johna Henryho Newmana a vyjádřil přesvědčení, že "svým rozsáhlým dědictvím vědeckých a duchovních spisů nás může stále ještě mnohému naučit o křesťanském životě a svědectví uprostřed problémů dnešního světa, které předvídal s tak pozoruhodnou jasností".
Po rozloučení s veřejnými činiteli, kteří se zúčastnili závěrečného ceremoniálu, nastoupil Benedikt XVI. na palubu letadla a ukončil tím svou apoštolskou cestu do Velké Británie. Při opouštění britského území zaslal z paluby letadla telegram Jejímu Veličenstvu královně Alžbětě II., v kterém jí poděkoval za "vlídné přijetí a mnoho laskavostí, které jste prokázala vy, vaše vláda a britský lid během mého pobytu" a prosil Boha o hojnost Božího požehnání pro britský lid.
Webové stránky papežské návštěvy