Lupa
Obsah
Portál
Reklama

Vatikán vítá mírové využití nukleárních technologií

Datum publikace23. 9. 2010, 19.20
TiskTisk

V úterý 21. 9. 2010 vystoupil zástupce Apoštolského stolce pro vztahy se státy Mons. Ettore Balestrero se svým příspěvkem na 54. generální konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), která se ve dnech 20. – 24. 9. 2010 koná v Mezinárodním centru ve Vídni.

Vídeň (A): Zástupce Apoštolského stolce pro vztahy se státy Mons. Ettore Balestrero v úterý 21. září 2010 ve svém příspěvku na 54. generální konferenci Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA), která se koná ve Vídni od 20. do 24. září 2010, připomněl výhody, které vyplývají z mírového využití nukleárních technologií, a nabádal k pokračování v úsilí na tomto poli. 'Už od svého založení byla IAEA nepostradatelným styčným bodem pro mezinárodní spolupráci při využívání jaderné energie k mírovým účelům a celkovému rozvoji lidstva,' řekl Balestrero. Program technické spolupráce v IAEA je totiž 'jedním z hlavních nástrojů pro využití vědy a jaderných technologií členských států k podpoře celkového sociálního a ekonomického rozvoje'. Když 'iniciativy IAEA vznikají podle potřeb cílových států a jejich partnerů v souladu s národními prioritami, přispívají k boji proti chudobě, a tedy k mírovému řešení vážných problémů, kterým lidstvo musí čelit'. Mons. Balestrero dále zdůraznil, že 'mírové využití jaderných technologií může mnoha způsoby významně přispět k řešení nejnaléhavějších problémů, jako jsou například zajištění rozvodu pitné vody, produkce zemědělských kultur, které mají vyšší výnosnost nebo jsou odolnější vůči suchému podnebí, a bezpečné vyhubení parazitů šířících nemoci nebo působících jiné škody'. A dodal, že mohou být kromě jiného využity i při zkoumání dětské podvýživy, v diagnostice a léčení.

V této souvislosti zmínil hlavně roli nuklidů užívaných v diagnostice a v léčení zhoubných nemocí. 'Radioterapie je jedním ze základních způsobů léčení rakoviny a více než 50% pacientů postižených touto nemocí by přivítalo tuto terapii ať používanou samostatně, nebo v kombinaci s chemoterapií či chirurgickým zákrokem. V rozvojovém světě přes polovinu pacientů zasažených rakovinou nemá k radioterapii přístup kvůli nedostatečnému vybavení i  připravě personálu v oblasti klinické medicíny.' Mons. Balestrero ocenil také 'práci i úsilí IAEA a jejich partnerů při plánování a vývoji kontrolních programů pro léčení rakoviny, které obsahují vybavení i modernizaci základního vybavení, odpovídající přípravu lékařů a techniků, a také celosvětovou výměnu informací'. Apoštolský stolec nabádá tuto instituci, 'aby pokračovala a rozvíjela všechny své významné aktivity“.

Mons. Balestrero ve svém příspěvku ještě zdůraznil, že IAEA musí také usilovat o snížení nebezpečí, které pro lidstvo představují jaderné zbraně. 'Apoštolský stolec je přesvědčen, že IAEA může s uspokojením hledět na to, čeho dosáhla od svého založení na základě tří pilířů svého poslání: technologie, bezpečnost a kontrola. Přesto ještě musí být mnohé výzvy v budoucnu řešeny,' řekl. Pro Apoštolský stolec je Dohoda o nešíření jaderných zbraní (NPT) 'úhelným kamenem globálního režimu nešíření jaderných zbraní, základem sledování jaderného odzbrojení a důležitým prvkem pro další rozvoj využití jaderné energie k mírovým účelům'. Dále zástupce Vatikánu řekl, 'že NPT je jediný legální multilaterálně dosažitelný nástroj, který svobodný svět chrání před jadernými zbraněmi, a proto není možné nikdy připustit, aby byl oslaben'. Zároveň nabádal k podpoře zón bez jaderných zbraní, především na Blízkém východě. 'Zóny bez jaderných zbraní jsou nejlepším příkladem důvěry, přesvědčení i ujištění, že mír a bezpečnost jsou možné bez vlastnění jaderných zbraní,' dodal a pokračoval: 'Lidstvo si nezasluhuje nic jiného než úplnou spolupráci všech států na tomto důležitém bodě. Každá část programu nešíření a odzbrojení musí být založena na principu přirozené hodnoty lidské důstojnosti a ústředního místa lidské osoby, které tvoří základ mezinárodního humanitárního práva.' Mons. Balestrero dále připomněl názor papeže Jana Pavla II. na pojetí 'ekologie člověka', která je dalším předpokladem udržitelného rozvoje: 'Zatímco si oprávněně děláme starosti … abychom chránili přírodní prostředí různých živočišných druhů ohrožených vyhynutím … velmi málo usilujeme o záchranu mravních podmínek věrohodné 'ekologie člověka'' (encyklika Centesimus annus). A dodal: 'Papež Benedikt XVI. rozvinul toto tvrzení, když řekl, že pokud je společností respektována 'ekologie člověka', pak z toho má prospěch i ekologie životního prostředí … Kniha přírody je jediná a zahrnuje jak životní prostředí, tak osobní, rodinnou i společenskou etiku. Povinnosti vůči životnímu prostředí vycházejí z povinností vůči osobě, chápané samostatně i ve vztahu k druhým.“ (Poselství Světového dne míru 2010)

Na závěr Mons. Balestrero  řekl, že 'Apoštolský stolec si váží příspěvku IAEA k míru, zdraví a prosperitě a vyzývá i ostatní, aby si ho vážili'.

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou