Mezinárodní kongres Evropské komise pro katolickou výchovu (CEEC) se konal 7.- 10. 10. 2010 v městě Glasgow ve Skotsku.
Gasgow (UK): Program byl ve znamení nedávné návštěvy papeže ve Skotsku, často byly připomínány jeho myšlenky vztahující se ke školství a vzdělávání. Myšlenky Svatého otce byly rozvíjeny ve všech kázáních biskupů, v příspěvcích skotských lektorů během kongresu.
Ve Skotsku se hlásí 53% obyvatel ke katolické církvi, praktikujících katolíků je přibližně 10% a kolem 20% populace mládeže navštěvuje katolické školy. Skotská vláda plně finančně podporuje katolické školy včetně mezd, provozních nákladů a investic.
Pro katolické školy staví stát nové budovy. Skotská školní inspekce má inspektory, kteří jsou vyškoleni pro kontrolu výuky náboženství; dále má vypracovaný systém evalvace kvality katolických škol v jejich specifikách, obsahuje také vypracovaný systém vzdělávání ředitelů a pedagogů na církevních školách. Skotské katolické školství se těší široké podpoře vlády Skotska i městských zastupitelstev a rad.
Myšlenky skotského biskupa Mons. Tartaglia:
- Katolické školy jsou prostředkem pro systematické formování mladých lidí
- Důležité je udržet identitu těchto škol a trpělivě spolupracovat i s rodiči
- Podporovat pravidelnou formaci ředitelů i pedagogů
- Přes mnoho názorů na fundování katolických škol Skotska jsou tyto školy podporovány politiky státní správy i samosprávy
- Katolické školy jsou právně pevně zakotveny v systému skotského školství
Na kongresu zazněly také tyto informace:
Duchovní vedení katolických škol umožňuje transformaci evangelia do praxe. Tyto školy nejsou určeny pouze pro děti z katolických rodin, ale pro děti ze všech rodin bez ohledu na náboženství, které respektují zásady katolických škol.
Vedení katolické školy by nemělo být prováděno metodou mentorování, ale metodou koučování. Je důležité, aby ředitel školy měl dlouhodobý všeobecný rozvojový program a ještě konkrétní program například na jeden rok. Ve většině členských zemí CEEC je zavedeno kariérní vzdělávání ředitelů a podporována formace i další vzdělávání pedagogů katolických škol.
CEEC je nezisková organizace; byla založena v roce 1974. Zastupuje 25 zemí západní, střední a východní Evropy, kde jsou katolické školy. V současné době reprezentuje 30 500 škol a 7 500 000 studující mládeže.