72 hodin nasazení mladých lidí změnilo realitu v Rakousku

Vídeň (A): Biskup Stephan Turnovszky, delegát pro mládež Rakouské biskupské konference, který během uplynulého víkendu (22. – 24. října 2010) navštívil ve spolkové zemi Dolní Rakousko několik aktivit v rámci celorakouského projektu "72 hodin bez kompromisu", velmi ocenil angažovanost mladých lidí: "Katolická mládež projektem ´72 hodin bez kompromisu´ zase jednou dokázala, že mladí lidé spojenými silami nejen přesazují stromy, ale dělají svět o trochu lepší."
V rámci této iniciativy mladí Rakušané například navštívili uprchlíky, lidi dříve narozené nebo s psychickým a tělesným postižením. "Projekt ´72 hodin bez kompromisu 2010´ skončil a v mnoha sociálních zařízeních je teď svět o trochu barevnější, radostnější a lidštější. Mnozí mladí lidé vrtali, malovali nebo s obyvateli těchto zařízení slavili a svým mladistvým elánem dali hodně věcí do pohybu. Unavení, spokojení a o mnoho nových zkušeností bohatší se mladí lidé vrátili do svých domovů," shrnula aktivity v Horním Rakousku Christine Siebert, vedoucí "youngCharitas". "Vedle všech pozitivních zkušeností však také vidíte, v jak těžkých životních situacích někteří lidé žijí, a to může i demotivovat. Avšak nenechat se odradit a překonat tento pocit k tomu také patří," shrnuli své dojmy mladí lidé z Tyrolska.
Jiná skupina připravila koncept putovní výstavy o koncentračním táboře Schlier – Redl – Zipf a bývalé továrně na výrobu zbraní z období druhé světové války. "Mluvili jsme s jednou starou paní, která tu dobu prožila. Setkání s ní mě hluboce oslovilo," podělila se o svůj dojem jedna mladá Rakušanka. Na dalším projektu s názvem "Kde prší láska, tam nikdo netouží po deštníku", který organizuje Integrační centrum Charity v rakouském městě Steyr, spolupracovalo 20 bosenských a rakouských mladých lidí. Po úvodním workshopu na téma integrace vymysleli mnoho nápadů pro sobotní akci v ulicích města, pomocí níž chtěli upozornit na problematiku migrace. A to uvádíme jen některé příklady aktivit a iniciativ z přibližně 400 projektů, na kterých se po celém Rakousku podílelo více než 5000 mladých lidí.
Franz Küberl, prezident rakouské Charity, zdůraznil, že "posledních ´72 hodin´ opět ukázalo, že pro mladé lidi neexistuje, že by něco nešlo." Úkoly - jako např. rychle sehnat bagr - dokázali mladí Rakušané obratem zvládnout, protože jim pomohli firmy nebo místní obyvatelé, aby tím podpořili jejich projekt. Dále Küberl řekl: "Obzvlášť mě těší, že některá děvčata a chlapci byli ze setkání s lidmi, kteří potřebují péči, trpí nebo mají nějaké postižení, tak hluboce pohnuti, že se chtějí i v budoucnu dobrovolně věnovat práci Charity. Je skvělé, že se na projektu podílelo tolik mladých lidí. Děláte člověka lepším a tím i celý svět. Děkuji ze srdce každému z vás." Georg Schämer, ředitel pobočky Charity v Insbruku, ocenil obzvláště 410 organizátorů této akce jako "architekty budoucnosti".
Mediálním partnerem celé akce bylo ORF – Rádio Ö3, které během 72 hodin zprostředkovalo sociální aktivity mladých Rakušanů veřejnosti jak zprávami, reportážemi či živými vstupy, tak on-line zpravodajstvím na www.oe3.orf.at nebo na www.religion.orf.at, kde je ho možné dle potřeby dohledat. Televizní stanice TW 1 s kamerou navštívila 3 projekty ve spolkových zemích Salzburg, Horní Rakousko a Steiermark a natočila 45 minutový dokument, který bude vysílat 31. října 2010 v 18:05 hodin.