Lupa
Obsah Obsah
Portál

Poselství ke svátku Diwali

Datum publikace2. 11. 2010, 16.00
TiskTisk

Minulý týden (28. 10. 2010) zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce text poselství Papežské rady pro mezináboženský dialog hinduistům u příležitosti svátku Diwali, který slaví 5. 11. 2010. 

Vatikán: Svátek Diwali slaví všichni hinduisté a je známý jako Deepavali, neboli 'řada olejových lamp'. Symbolicky je založen na dávné mytologii, která představuje vítězství pravdy nad lží, světla nad tmou, života nad smrtí a dobra nad zlem. Skutečná oslava trvá tři dny, znamená zahájení nového roku, rodinné smíření, zvláště mezi bratry a sestrami, a uctívání Boha.

Letos budou mnozí hinduisté tento svátek slavit 5. listopadu. Pro tuto příležitost Papežská rada pro mezináboženský dialog poslala hinduistům poselství na téma: 'Křesťané a hinduisté: posílení vzájemného respektu, důvěry a spolupráce.' Poselství je podepsané předsedou papežské rady kardinálem Jean-Louisem Tauranem a sekretářem Mons. Pier Luigim Celatou.

 

Poselství Papežské rady pro mezináboženský dialog hinduistům
u příležitosti svátku Diwali, 5. listopadu 2010

Křesťané a hinduisté: posílení vzájemného respektu, důvěry a spolupráce

Drazí hinduističtí přátelé!

1. Stejně jako v uplynulých letech se připojujeme k vaší oslavě svátku Deepavali a posíláme vám jménem Papežské rady pro mezináboženský dialog srdečný pozdrav a gratulaci. Kéž Bůh, nejvyšší Světlo, osvítí vaši mysl, ozáří vaše srdce a posílí mezilidská pouta ve vašich domovech a společenstvích. Přejeme vám všem radostí naplněný svátek Deepavali.

2. Při této příležitosti bych se rád zamyslel nad tím, jak můžeme nejlépe posílit naše přátelství a spolupráci tím, že zajistíme a podpoříme vzájemný respekt a důvěru.

3. Respektem rozumíme patřičnou úctu k důstojnosti, která přirozeně náleží každé osobě nezávisle na jakémkoliv vnějším uznání. Tato důstojnost předpokládá nezadatelné právo každého jedince na ochranu před jakýmkoliv druhem násilí, přehlížení či nezájmu. Vzájemný respekt se tedy stává jedním ze základních předpokladů pokojného a harmonického soužití a společenského pokroku.

4. Důvěra naproti tomu udržuje při životě každý skutečně lidský vztah, a to jak na rovině osobní, tak společenské. Vzájemná důvěra tedy vytváří prostředí, které napomáhá růstu a obecnému dobru a zároveň plodí společné přesvědčení, že v zájmu dosažení společného cíle se můžeme spolehnout jeden na druhého.

5. Z tohoto společného přesvědčení vyrůstá v jedincích i společentvích pohotovost a ochota nejen plodně spolupracovat na všeobecném konání dobra, ale také společně reagovat na závažné a nevyřešené problémy naší doby.

6. Vztáhneme-li výše řečené na naše úsilí o docenění a podporu mezináboženského dialogu a vzájemných vztahů, stane se zjevným, že respekt a důvěra nejsou nějakou volitelnou nástavbou, ale samotnými pilíři, o něž se toto úsilí opírá. Naše snaha nás všechny, věřící i ty, kdo s upřímným srdcem hledají Pravdu, přivádí ke skutečnosti, o níž hovořil papež Benedikt XVI., totiž '…společně se stát tvůrci pokoje a usilovat o vzájemné porozumění, respekt a lásku' (Promluva k delegátům jiných církví, církevních společenství a dalších náboženských tradic, 25. dubna 2005).

Čím více se tedy zapojujeme do mezináboženského dialogu, tím více roste náš respekt a důvěra a vedou nás ke spolupráci a společnému konání. Papež Jan Pavel II. blahé paměti řekl během své první návštěvy Indie toto: 'Dialog mezi členy různých náboženství zvyšuje a prohlubuje vzájemný respekt a otevírá cestu vztahům, které jsou klíčové pro řešení problémů lidského utrpení' (Promluva k představitelům nekřesťanských náboženství, Madras – Čennaj, 5. února 1986).

7. Kéž tedy jako lidé, kterým leží na srdci blaho jednotlivců i společnosti, usilujeme všemi prostředky a silami o to, aby se kultura podporující respekt, důvěru a spolupráci stávala stále viditelnější.

Ještě jednou vám všem přeji šťastný Deepavali.

Jean-Louis kardinál Tauran, předseda
Arcibiskup Pier Luigi Celata, sekretář
 

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou