Je charitní činnost jen útěchou vlastního svědomí?

Praha: V předvánočním čase se více než kdy jindy hovoří o významu schopnosti darovat a přijmout dar. Větší pozornost je věnována i potřebným, pořádají se benefiční koncerty, vánoční večeře pro chudé a podobně. Je charitní činnost jen útěchou vlastního svědomí? Jak se církev podílí na službě společnosti? Je solidarita jen něčím "navíc" nebo bytostně utváří člověka a činí ho šťastným? Na tyto i podobné otázky budou odpovídat hosté kulatého stolu, který na zvolené téma jednou měsíčně pořádá tiskové středisko České biskupské konference pro novináře a zájemce o dané téma.
Tentokrát pozvání přijali:
Prof. Lubomír Mlčoch z Institutu ekonomických studií FSV UK, který se dlouhodobě věnuje sociální nauce církve, je spoluautorem dokumentu Pokoj a dobro. Ve svém příspěvku se s ohledem na desetiletí 800 let od narození sv. Anežky a sv. Zdislavy (2011-2021) zaměří na to, jak proměnit naši kulturu na spolupráci dárcovství "lásky dobro-přejné" (caritas) se solidaritou "lásky politické".
Ing. Oldřich Haičman, ředitel Charity ČR, přiblíží působení Charity v následujících rovinách:
- přímá pomoc sociálně potřebným
- výchova veřejnosti k prosociálnímu myšlení a podpoře chudých
- působení na lokální i národní autority veřejné správy ve věci budování míru a zachování sociálního smíru
P. Jaroslav Brož z KTF UK bude hovořit o duchovních východiscích služby Matky Terezy a Misionářek Lásky, o spektru chudých lidí, kterým sestry v současnosti slouží, o aktivitách, kterým se sestry věnují, o duchovním rozměru služby chudým a o důvodech, proč Misionářky Lásky působí i v rozvinutých zemích.
Místo konání: zasedací místnost České biskupské konference, Praha 6, Thákurova 3, druhé poschodí.
Prosíme o potvrzení účasti do 6. 12. 2010 na e-mail: sargankova@cirkev.cz, případně na tel.: 220 181 436, mobil: 731 625 984.