Oslava 26. SDM na diecézních setkáních a příprava na Madrid

Během nadcházejících dvou víkendů od soboty 9. dubna 2011 do Květné neděle 17. dubna 2011 se čeští a moravští biskupové setkají s mladými lidmi své diecéze v rámci oslav 26. světového dne mládeže (SDM), který každý rok připadá právě na Květnou neděli. Tradici SDM založil v roce 1985 papež Jan Pavel II. Kromě diecézní oslavy SDM zve Svatý otec jednou za dva až tři roky mládež na celosvětové setkání, které bude letos v Madridu (16. - 21. 8. 2011). Paralelně tento týden v České republice také probíhá Týden modliteb za mládež.
Publikováno: 8. 4. 2011 17:45

ČR: Letos budou diecézní setkání mládeže s biskupy o víkendech před Květnou nedělí  (9. - 17. dubna 2011). Jednodenní či dvoudenní setkání  budou mít pestrý program, na kterém nebudou chybět katecheze biskupů, mše svaté, modlitba křížové cesty, přednášky, workshopy, program ve skupinách, pěší pouť, kulturní program včetně koncertu či divadelního představení. V Českých Budějovicích se setkání koná také v duchu oslav 200. výročí narození Jana Nepomuka Neumanna.

V týdnu od 10. do 17. dubna 2011 zároveň probíhá Týden modliteb za mládež, při jehož příležitosti Sekce pro mládež České biskupské konference (ČBK) připravila brožuru (viz příloha).

Čeští a moravští biskupové zvou letos mládež nejen k diecézní oslavě 26. světového dne mládeže, ale také k jeho celosvětové oslavě se Svatým otcem ve španělském Madridu ve dnech 16. – 21. srpna. Pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém pozvání zdůraznil, že SDM jsou "tradice, za kterou vděčíme papeži Janu Pavlu II., kterého budeme  v Madridu již moci nazývat blahoslaveným tj. šťastným." Původních devět patronů z řad světců (viz příloha) doplní také Jan Pavel II., který bude 1. května 2011 v Římě papežem Benediktem XVI. prohlášen za blahoslaveného.

Záštitu nad účastí poutníků z České republiky na SDM v Madridu převzal arcibiskup pražský a předseda ČBK Mons. Dominik Duka OP a místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg.

Možností, kdy, jak a s kým cestovat do Madridu, mají mladí lidé mnoho a záleží jen na nich, kterou si zvolí. Společnou cestu do Madridu již tradičně organizuje Sekce pro mládež ČBK prostřednictvím jednotlivých (arci)diecézních center mládeže. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím webových stránek http://www.ado.cz/madrid-eprihlaska/ do 30. dubna 2011. Účast na SDM v Madridu připravují také některé komunity a hnutí, jako Komunita Chemin Neuf, Hnutí Světlo-Život, Schönstattské hnutí, salesiáni nebo jesuiti. Jako základna pro poutníky z České republiky bude v Madridu sloužit české národní centrum. Zajišťovat bude program v češtině, jehož hlavními body budou mše svaté a katecheze českých a moravských biskupů. Účast mladých lidí z ČR na SDM v Madridu je možné podpořit finančně příspěvkem na účet 2106192900/2700 nebo také modlitbou.

Vrcholem SDM ve Španělsku bude večerní modlitební setkání (vigilie) se Svatým otcem na madridském letišti a slavnostní závěrečná mše svatá, při které Benedikt XVI. rozešle mladé poutníky do celého světa, aby zde jako apoštolové svědčili o své víře. Chybět však nebude ani noční křížová cesta ulicemi Madridu či kulturní Festival mladých. Vlastnímu setkání v Madridu budou předcházet "Dny v diecézích", které mladí lidé z České republiky stráví v diecézi Tarragona u pobřeží Středozemního moře. Mottem SDM 2011 jsou slova apoštola Pavla: "V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry." (srov. Kol 2,7).

V příloze najdete Presskit, který obsahuje souhrnné informace o přípravách SDM Madrid 2011, brožuru Týdne modliteb za mládež a Poselství papeže Benedikta XVI. k 26. světovému dni mládeže 2011. Další informace o přípravách SDM Madrid najdete na našich stránkách v rubrice Aktuální témata / Madrid 2011 a na českých stránkách SDM Madrid 2011 Sekce pro mládež ČBK.

Kontaktní osoba: P. Vít Zatloukal, ředitel Sekce pro mládež ČBK, zatloukal@cirkev.cz, tel.: 731 625 630.

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019