Oslava 26. SDM na diecézních setkáních a příprava na Madrid

Během nadcházejících dvou víkendů od soboty 9. dubna 2011 do Květné neděle 17. dubna 2011 se čeští a moravští biskupové setkají s mladými lidmi své diecéze v rámci oslav 26. světového dne mládeže (SDM), který každý rok připadá právě na Květnou neděli. Tradici SDM založil v roce 1985 papež Jan Pavel II. Kromě diecézní oslavy SDM zve Svatý otec jednou za dva až tři roky mládež na celosvětové setkání, které bude letos v Madridu (16. - 21. 8. 2011). Paralelně tento týden v České republice také probíhá Týden modliteb za mládež.
Publikováno: 8. 4. 2011 17:45

ČR: Letos budou diecézní setkání mládeže s biskupy o víkendech před Květnou nedělí  (9. - 17. dubna 2011). Jednodenní či dvoudenní setkání  budou mít pestrý program, na kterém nebudou chybět katecheze biskupů, mše svaté, modlitba křížové cesty, přednášky, workshopy, program ve skupinách, pěší pouť, kulturní program včetně koncertu či divadelního představení. V Českých Budějovicích se setkání koná také v duchu oslav 200. výročí narození Jana Nepomuka Neumanna.

V týdnu od 10. do 17. dubna 2011 zároveň probíhá Týden modliteb za mládež, při jehož příležitosti Sekce pro mládež České biskupské konference (ČBK) připravila brožuru (viz příloha).

Čeští a moravští biskupové zvou letos mládež nejen k diecézní oslavě 26. světového dne mládeže, ale také k jeho celosvětové oslavě se Svatým otcem ve španělském Madridu ve dnech 16. – 21. srpna. Pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém pozvání zdůraznil, že SDM jsou "tradice, za kterou vděčíme papeži Janu Pavlu II., kterého budeme  v Madridu již moci nazývat blahoslaveným tj. šťastným." Původních devět patronů z řad světců (viz příloha) doplní také Jan Pavel II., který bude 1. května 2011 v Římě papežem Benediktem XVI. prohlášen za blahoslaveného.

Záštitu nad účastí poutníků z České republiky na SDM v Madridu převzal arcibiskup pražský a předseda ČBK Mons. Dominik Duka OP a místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg.

Možností, kdy, jak a s kým cestovat do Madridu, mají mladí lidé mnoho a záleží jen na nich, kterou si zvolí. Společnou cestu do Madridu již tradičně organizuje Sekce pro mládež ČBK prostřednictvím jednotlivých (arci)diecézních center mládeže. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím webových stránek http://www.ado.cz/madrid-eprihlaska/ do 30. dubna 2011. Účast na SDM v Madridu připravují také některé komunity a hnutí, jako Komunita Chemin Neuf, Hnutí Světlo-Život, Schönstattské hnutí, salesiáni nebo jesuiti. Jako základna pro poutníky z České republiky bude v Madridu sloužit české národní centrum. Zajišťovat bude program v češtině, jehož hlavními body budou mše svaté a katecheze českých a moravských biskupů. Účast mladých lidí z ČR na SDM v Madridu je možné podpořit finančně příspěvkem na účet 2106192900/2700 nebo také modlitbou.

Vrcholem SDM ve Španělsku bude večerní modlitební setkání (vigilie) se Svatým otcem na madridském letišti a slavnostní závěrečná mše svatá, při které Benedikt XVI. rozešle mladé poutníky do celého světa, aby zde jako apoštolové svědčili o své víře. Chybět však nebude ani noční křížová cesta ulicemi Madridu či kulturní Festival mladých. Vlastnímu setkání v Madridu budou předcházet "Dny v diecézích", které mladí lidé z České republiky stráví v diecézi Tarragona u pobřeží Středozemního moře. Mottem SDM 2011 jsou slova apoštola Pavla: "V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry." (srov. Kol 2,7).

V příloze najdete Presskit, který obsahuje souhrnné informace o přípravách SDM Madrid 2011, brožuru Týdne modliteb za mládež a Poselství papeže Benedikta XVI. k 26. světovému dni mládeže 2011. Další informace o přípravách SDM Madrid najdete na našich stránkách v rubrice Aktuální témata / Madrid 2011 a na českých stránkách SDM Madrid 2011 Sekce pro mládež ČBK.

Kontaktní osoba: P. Vít Zatloukal, ředitel Sekce pro mládež ČBK, zatloukal@cirkev.cz, tel.: 731 625 630.

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020