Oslava 26. SDM na diecézních setkáních a příprava na Madrid

Během nadcházejících dvou víkendů od soboty 9. dubna 2011 do Květné neděle 17. dubna 2011 se čeští a moravští biskupové setkají s mladými lidmi své diecéze v rámci oslav 26. světového dne mládeže (SDM), který každý rok připadá právě na Květnou neděli. Tradici SDM založil v roce 1985 papež Jan Pavel II. Kromě diecézní oslavy SDM zve Svatý otec jednou za dva až tři roky mládež na celosvětové setkání, které bude letos v Madridu (16. - 21. 8. 2011). Paralelně tento týden v České republice také probíhá Týden modliteb za mládež.
Publikováno: 8. 4. 2011 17:45

ČR: Letos budou diecézní setkání mládeže s biskupy o víkendech před Květnou nedělí  (9. - 17. dubna 2011). Jednodenní či dvoudenní setkání  budou mít pestrý program, na kterém nebudou chybět katecheze biskupů, mše svaté, modlitba křížové cesty, přednášky, workshopy, program ve skupinách, pěší pouť, kulturní program včetně koncertu či divadelního představení. V Českých Budějovicích se setkání koná také v duchu oslav 200. výročí narození Jana Nepomuka Neumanna.

V týdnu od 10. do 17. dubna 2011 zároveň probíhá Týden modliteb za mládež, při jehož příležitosti Sekce pro mládež České biskupské konference (ČBK) připravila brožuru (viz příloha).

Čeští a moravští biskupové zvou letos mládež nejen k diecézní oslavě 26. světového dne mládeže, ale také k jeho celosvětové oslavě se Svatým otcem ve španělském Madridu ve dnech 16. – 21. srpna. Pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém pozvání zdůraznil, že SDM jsou "tradice, za kterou vděčíme papeži Janu Pavlu II., kterého budeme  v Madridu již moci nazývat blahoslaveným tj. šťastným." Původních devět patronů z řad světců (viz příloha) doplní také Jan Pavel II., který bude 1. května 2011 v Římě papežem Benediktem XVI. prohlášen za blahoslaveného.

Záštitu nad účastí poutníků z České republiky na SDM v Madridu převzal arcibiskup pražský a předseda ČBK Mons. Dominik Duka OP a místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg.

Možností, kdy, jak a s kým cestovat do Madridu, mají mladí lidé mnoho a záleží jen na nich, kterou si zvolí. Společnou cestu do Madridu již tradičně organizuje Sekce pro mládež ČBK prostřednictvím jednotlivých (arci)diecézních center mládeže. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím webových stránek http://www.ado.cz/madrid-eprihlaska/ do 30. dubna 2011. Účast na SDM v Madridu připravují také některé komunity a hnutí, jako Komunita Chemin Neuf, Hnutí Světlo-Život, Schönstattské hnutí, salesiáni nebo jesuiti. Jako základna pro poutníky z České republiky bude v Madridu sloužit české národní centrum. Zajišťovat bude program v češtině, jehož hlavními body budou mše svaté a katecheze českých a moravských biskupů. Účast mladých lidí z ČR na SDM v Madridu je možné podpořit finančně příspěvkem na účet 2106192900/2700 nebo také modlitbou.

Vrcholem SDM ve Španělsku bude večerní modlitební setkání (vigilie) se Svatým otcem na madridském letišti a slavnostní závěrečná mše svatá, při které Benedikt XVI. rozešle mladé poutníky do celého světa, aby zde jako apoštolové svědčili o své víře. Chybět však nebude ani noční křížová cesta ulicemi Madridu či kulturní Festival mladých. Vlastnímu setkání v Madridu budou předcházet "Dny v diecézích", které mladí lidé z České republiky stráví v diecézi Tarragona u pobřeží Středozemního moře. Mottem SDM 2011 jsou slova apoštola Pavla: "V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry." (srov. Kol 2,7).

V příloze najdete Presskit, který obsahuje souhrnné informace o přípravách SDM Madrid 2011, brožuru Týdne modliteb za mládež a Poselství papeže Benedikta XVI. k 26. světovému dni mládeže 2011. Další informace o přípravách SDM Madrid najdete na našich stránkách v rubrice Aktuální témata / Madrid 2011 a na českých stránkách SDM Madrid 2011 Sekce pro mládež ČBK.

Kontaktní osoba: P. Vít Zatloukal, ředitel Sekce pro mládež ČBK, zatloukal@cirkev.cz, tel.: 731 625 630.

Související články

Další aktuality

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020

U příležitosti Dne české státnosti ocenil Senát biskupa Václava Malého

U příležitosti Dne české státnosti předal dnes předseda horní komory Parlamentu ČR Miloš Vystrčil stříbrné pamětní medaile. Mezi oceněnými byl i pražský pomocný biskup Václav Malý.
25.09.2020