Oslava 26. SDM na diecézních setkáních a příprava na Madrid

Během nadcházejících dvou víkendů od soboty 9. dubna 2011 do Květné neděle 17. dubna 2011 se čeští a moravští biskupové setkají s mladými lidmi své diecéze v rámci oslav 26. světového dne mládeže (SDM), který každý rok připadá právě na Květnou neděli. Tradici SDM založil v roce 1985 papež Jan Pavel II. Kromě diecézní oslavy SDM zve Svatý otec jednou za dva až tři roky mládež na celosvětové setkání, které bude letos v Madridu (16. - 21. 8. 2011). Paralelně tento týden v České republice také probíhá Týden modliteb za mládež.
Publikováno: 8. 4. 2011 15:45

ČR: Letos budou diecézní setkání mládeže s biskupy o víkendech před Květnou nedělí  (9. - 17. dubna 2011). Jednodenní či dvoudenní setkání  budou mít pestrý program, na kterém nebudou chybět katecheze biskupů, mše svaté, modlitba křížové cesty, přednášky, workshopy, program ve skupinách, pěší pouť, kulturní program včetně koncertu či divadelního představení. V Českých Budějovicích se setkání koná také v duchu oslav 200. výročí narození Jana Nepomuka Neumanna.

V týdnu od 10. do 17. dubna 2011 zároveň probíhá Týden modliteb za mládež, při jehož příležitosti Sekce pro mládež České biskupské konference (ČBK) připravila brožuru (viz příloha).

Čeští a moravští biskupové zvou letos mládež nejen k diecézní oslavě 26. světového dne mládeže, ale také k jeho celosvětové oslavě se Svatým otcem ve španělském Madridu ve dnech 16. – 21. srpna. Pražský arcibiskup Dominik Duka ve svém pozvání zdůraznil, že SDM jsou "tradice, za kterou vděčíme papeži Janu Pavlu II., kterého budeme  v Madridu již moci nazývat blahoslaveným tj. šťastným." Původních devět patronů z řad světců (viz příloha) doplní také Jan Pavel II., který bude 1. května 2011 v Římě papežem Benediktem XVI. prohlášen za blahoslaveného.

Záštitu nad účastí poutníků z České republiky na SDM v Madridu převzal arcibiskup pražský a předseda ČBK Mons. Dominik Duka OP a místopředseda vlády a ministr zahraničních věcí ČR Karel Schwarzenberg.

Možností, kdy, jak a s kým cestovat do Madridu, mají mladí lidé mnoho a záleží jen na nich, kterou si zvolí. Společnou cestu do Madridu již tradičně organizuje Sekce pro mládež ČBK prostřednictvím jednotlivých (arci)diecézních center mládeže. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím webových stránek http://www.ado.cz/madrid-eprihlaska/ do 30. dubna 2011. Účast na SDM v Madridu připravují také některé komunity a hnutí, jako Komunita Chemin Neuf, Hnutí Světlo-Život, Schönstattské hnutí, salesiáni nebo jesuiti. Jako základna pro poutníky z České republiky bude v Madridu sloužit české národní centrum. Zajišťovat bude program v češtině, jehož hlavními body budou mše svaté a katecheze českých a moravských biskupů. Účast mladých lidí z ČR na SDM v Madridu je možné podpořit finančně příspěvkem na účet 2106192900/2700 nebo také modlitbou.

Vrcholem SDM ve Španělsku bude večerní modlitební setkání (vigilie) se Svatým otcem na madridském letišti a slavnostní závěrečná mše svatá, při které Benedikt XVI. rozešle mladé poutníky do celého světa, aby zde jako apoštolové svědčili o své víře. Chybět však nebude ani noční křížová cesta ulicemi Madridu či kulturní Festival mladých. Vlastnímu setkání v Madridu budou předcházet "Dny v diecézích", které mladí lidé z České republiky stráví v diecézi Tarragona u pobřeží Středozemního moře. Mottem SDM 2011 jsou slova apoštola Pavla: "V Kristu zapusťte kořeny, na něm postavte základy, pevně se držte víry." (srov. Kol 2,7).

V příloze najdete Presskit, který obsahuje souhrnné informace o přípravách SDM Madrid 2011, brožuru Týdne modliteb za mládež a Poselství papeže Benedikta XVI. k 26. světovému dni mládeže 2011. Další informace o přípravách SDM Madrid najdete na našich stránkách v rubrice Aktuální témata / Madrid 2011 a na českých stránkách SDM Madrid 2011 Sekce pro mládež ČBK.

Kontaktní osoba: P. Vít Zatloukal, ředitel Sekce pro mládež ČBK, zatloukal@cirkev.cz, tel.: 731 625 630.

Související články

Další aktuality

Fotogalerie: Uvedení arcibiskupa Graubnera na svatovojtěšský stolec

V sobotu 2. července 2022 předal dosavadní pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka pražskou arcidiecézi svému nástupci v úřadu, dosavadnímu olomouckému arcibiskupovi Janu Graubnerovi. Prohlédněte si fotografie od členů spolku Člověk a Víra.
02.07.2022

Mons. Jan Graubner se stal novým pražským arcibiskupem

Dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner po přečtení papežské buly při dnešní mši v katedrále sv. Víta na Pražském hradě usedl do křesla symbolizujícího arcibiskupský stolec, a stal se tak 37. pražským arcibiskupem, metropolitou a primasem českým.
02.07.2022

Fotogalerie: Apoštolský nuncius dorazil na pražské arcibiskupství

Nový papežský nuncius Jude Thaddeus Okolo přiletěl v pátek 1. července 2022 do Prahy. Svou misi vatikánského vyslance v ČR zahájil po předání kopie pověřovacích listin na Arcibiskupství pražském, kde ho slavnostně přivítali čeští a moravští biskupové.
01.07.2022

Apoštolský nuncius Jude Thaddeus Okolo je již v České republice

Apoštolský nuncius arcibiskup Jude Thaddeus Okolo dnes 1. července 2022 krátce před polednem přistál v České republice. Již na letišti ho přivítali zástupci ČBK a apoštolské nunciatury. Jeho první kroky směřovaly na ministerstvo zahraničních věcí, kde předal ředitelce diplomatického protokolu kopie pověřovacích listin. Poté se vydal na Arcibiskupství pražské, kde ho čekalo oficiální přivítání za účasti českých a moravských biskupů.
01.07.2022

Fotogalerie: Rozloučení s arcibiskupem Janem Graubnerem

Věřící olomoucké arcidiecéze se svým pastýřem, arcibiskupem Janem Graubnerem, který stál v čele diecéze 30 let, rozloučili včera 30. července 2022 při mši svaté v katedrále sv. Václava v Olomouci.
01.07.2022