Za necelý měsíc od vernisáže výstavy Diecézního muzea v Brně nazvané 'Turínské plátno – podoby Kristovy tváře' využilo mimořádné příležitosti shlédnout fotokopii nejslavnějšího zobrazení Kristovy podoby rekordních sedmnáct set návštěvníků. Výstava v kryptě brněnské katedrály potrvá do 19. června 2011.
Brno: Jak uvádí ředitel Diecézního muzea, PhDr. Karel Rechlík: 'Výstava Turínské plátno – podoby Kristovy tváře představuje fotokopii nejslavnějšího zobrazení Kristovy podoby. Mimořádná příležitost ke shlédnutí pohřebního rubáše, jehož vznik zůstává v mnoha ohledech dodnes otevřenou otázkou, je obohacena několika originálními malbami, objevenými v brněnské diecézi. Velmi zajímavý je obraz s námětem, ale i s textem Abgarovy legendy. Sugestivní barokní veraikon s tváří trpícího Krista doplňují grafické listy a příklady tak zvaných pravých obrazů od počátků tohoto ikonografického typu. Překvapením – nejen pro znalce – je iluzivní veraikon Gabriela von Maxe s Kristovou tváří a těžko popsatelným dojmem otevírajících se očí. Dnes nezvěstný obraz z roku 1874, zastoupený na výstavě dokonalou litografií, umělce ve své době proslavil po celé Evropě. Součástí brněnské výstavy jsou také přehledně uspořádaná historická data, základní informace a výklady o vzniku a dějinných osudech Turínského plátna, výsledky některých odborných analýz a komentáře významných osobností a odborníků. Nechybí příklady různých vyobrazení Krista v dějinách umění a videoprezentace, která ukazuje stálé proměny tvůrčích interpretací tohoto věčného tématu'.
Součástí výstavy je také řada tématických přednášek na téma Turínského plátna. Po plzeňském biskupovi Mons. Františku Radkovském, kterého si přišly poslechnout dvě stovky zájemců, je na čtvrtek 9. června od 18.00 hodin připravena přednáška doc. Dr. Ing. Vladimíra Paty s názvem: Turínské plátno z pohledu 20. a 21. století. Akce se koná v sále Biskupství brněnského (Petrov 2).