Výročí úmrtí kardinála Tomáška

Při příležitosti 19. výročí úmrtí kardinála Františka Tomáška bude ve čtvrtek 4. srpna 2011 v 18.00 hodin pražský arcibiskup Dominik Duka OP celebrovat v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha vzpomínkovou mši svatou.
Publikováno: 28. 7. 2011 16:00

Praha: Předchůdce kardinála Miloslava Vlka na Vojtěchově stolci se narodil 30. června 1899 ve Studénce u Nového Jičína. Na kněze byl vysvěcen 5. července 1922 arcibiskupem Antonínem Cyrilem Stojanem. Vyučoval pedagogiku a katechetiku na Cyrilometodějské bohoslovecké fakultě v Olomouci.

Dne 12. října 1949 ho papež Pius XII. jmenoval olomouckým biskupem. Biskupské svěcení přijal tajně 14. října 1949 v Olomouci z rukou tehdy internovaného olomouckého arcibiskupa J. K. Matochy. Dva roky po biskupském svěcení dne 23. července 1951 byl zatčen a poté vězněn v internačním pracovním táboře v Želivě. Propuštěn 28. května 1954 a nastoupil jako administrátor v Moravské Huzové, kde strávil 11 let. Jako biskupovi mu bylo dovoleno vystupovat pouze v zahraničí. V roce 1962 se směl účastnit II. vatikánského koncilu.

Když kardinálu Josefu Beranovi nebylo dovoleno ujmout se úřadu pražského arcibiskupa, jmenoval 18. února 1965 papež Pavel VI. apoštolským administrátorem pražské arcidiecéze právě Tomáška. Jak se lze dočíst v mnoha historických knihách, z někdejšího nijak konfliktního biskupa se postupně a nenápadně stávala morální autorita a symbol odporu proti nesvobodě. Papež Pavel VI. jmenoval 24. dubna 1976 Františka Tomáška kardinálem "in pectore" (v srdci), tedy bez zveřejnění. K veřejnému jmenování došlo o rok později, kdy byl František Tomášek, který dosud řídil diecézi jako apoštolský administrátor, jmenován také arcibiskupem a primasem českým.

S Tomáškovým jasným svobodným postojem souvisí také pastýřský list z 29. listopadu 1987, kdy vyhlásil „Desetiletí duchovní obnovy národa“ jako přípravu na milénium mučednické smrti sv. Vojtěcha. Slova tohoto listu však znějí jako „vyhlášení exodu z područí komunistické moci“, jak říká Aleš Opatrný ve své knize Kardinál Tomášek a pokoncilní proměna pražské arcidiecéze. Na svatořečení Anežky České vedl v listopadu 1989 pouť věřících z Československa do Říma. Nezapomenutelná byla jeho vystoupení v době listopadové revoluce 1989. Dne 25. listopadu se ve svatovítské katedrále konala slavnostní bohoslužba na závěr oslav svatořečení Anežky České. Na tomto ohromném shromáždění tehdy kardinál Tomášek vyřkl památná slova: „V této důležité hodině zápasu za pravdu a spravedlnost v naší zemi jsem já i katolická církev na straně národa!“

V roce 1991 požádal v 92 letech, aby byl zproštěn svého úřadu, a papež Jan Pavel II. 27. března 1991 jeho přání vyhověl. Kardinál Tomášek zemřel 4. srpna 1992 ve věku 93 let a 12. srpna 1992 byl pohřben v arcibiskupské hrobce pražské katedrály.

Související články

Další aktuality

Biskup Vokál: Papež nás varoval před uzavřeností a populismem

Zástupci komise biskupských konferencí EU, v jejímž předsednictvu zasedá královéhradecký biskup Jan Vokál, se v pátek sešli se Svatým otcem. Varoval je před změnou pojetí lidských práv v Evropě i před dojmem, že už se jednotlivé země nemusí zabývat migrací.
12.06.2021

Jáhenská a kněžská svěcení v českých a moravských diecézích 2021

V červnu a červenci přijmou kandidáti na kněžství z rukou svých biskupů jáhenská a kněžská svěcení. Přinášíme Vám přehled svěcení v jednotlivých diecézích v roce 2021.
11.06.2021

Papež potvrdil kardinála Marxe v úřadu mnichovsko-freisingského arcibiskupa

Papež František nepřijal žádost kardinála Reinharda Marxe o odstoupení z úřadu mnichovsko-freisingského arcibiskupa. Vyplývá to z papežova španělsky psaného dopisu kardinálu Marxovi, který včera zveřejnil Svatý stolec.
11.06.2021

Dekret o výměně vedoucích v mezinárodních sdruženích věřících

Dnešní dekret vatikánského Úřadu pro laiky, rodinu a život, schválený papežem Františkem, upravuje trvání a počet mandátů ve vedení mezinárodních sdružení věřících, aby pravomoc jejich vedoucích skutečně sloužila danému společenství, zabránilo se prosazování osobních zájmů a zneužití úřední moci. Nový dokument předpokládá výjimky pro zakladatele těchto sdružení.
11.06.2021

Novým prefektem Kongregace pro klérus je korejský biskup Jou

Papež František přijal rezignaci kardinála Beniamina Stelly, prefekta Kongregace pro klérus, podanou z důvodu dovršení kanonické věkové hranice, a jmenoval na jeho místo dosavadního biskupa jihokorejského Tedžonu, mons. Lazara Jou Heung-sika. Změně ve vedení této kongregace bude předcházet apoštolská vizitace obdobně jako v Kongregaci pro bohoslužbu a svátosti.
11.06.2021