Zasedání Rady evropských biskupských konferencí

Ve čtvrtek 29. září 2011 začne v albánské Tiraně plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí (CCEE). Na pořadu setkání předsedů biskupských konferencí Evropy bude volba nového předsednictva a Nová evangelizace v Evropě.
Publikováno: 15. 9. 2011 17:30

Tirana: Letošní plenární zasedání CCEE proběhne na pozvání metropolitního arcibiskupa Tirany a předsedy Albánské biskupské konference, Mons. Roka Mirdity od čtvrtka 29. září do neděle 2. října 2011 v hlavním městě Albánie, Tiraně. Podle místní církve bude s ohledem na účast mnoha biskupů a kardinálů setkání CCEE nejvýznamější událostí po papežské návštěvě bl. Jana Pavla II. v roce 1993. Jaký má setkání význam pro zemi ukázali jak prezident Albánské republiky Bamir Myrteza Topi, který vyjádřil přání setkat se s evropskými církevními zástupci v pátek 30. září, tak premiér Sali Ram Beriša, který přislíbil účast na úvodním zasedání ve čtvrtek 29. září.

V roce 40. výročí existence CCEE (1971-20011), které bude oslaveno v Římě 22. listopadu, budou předsedové biskupských konferencí Evropy volit nového předsedu CCEE na období 2011-2016 (od tohoto do dalšího plenárního zasedání). Na post předsedy a dvou místopředsedů CCEE mohou být zvoleni všichni současní předsedové biskupských konferencí v Evropě.

S úmyslem definovat příspěvek evropských biskupských konferencí na téma nové evangelizace na biskupské synodě svolané papežem Benediktem XVI. do Vatikánu na říjen 2012 rozeslala CCEE biskupkým konferencím dotazník, aby shromáždila soubor hlavních myšlenek, místních situací a návrhů týkajících se tohoto tématu. Během své práce budou biskupové také informováni o výsledcích setkání generálních sekretářů na toto téma, které proběhlo v červnu v litevském hlavním městě Vilnius. Setkání v Tiraně bude jedinečnou příležitostí ke spolupráci všech biskupských konferencí Evropy v této záležitosti před biskupskou synodou.

Druhá část setkání se potom zaměří na službu CCEE církvi v Evropě. S prezentací svých aktivit vystoupí jednotlivé komise CCEE: Evropská biskupská komise pro Média (CEEM), Komise Caritas in Veritate (migrace, ochrana stvoření, spravedlnost a mír), Komise pro katechezi, školu a univerzitu a Evropské centrum povolání (EVS). Předloženy budou také výstupy 11. setkání předsedů biskupských konferencí jihovýchodní Evropy a 13. setkání biskupů katolických církví východního obřadu. V průběhu jednání budou navrženy a projednány aktivity a agenda CCEE na rok 2012, s důrazem na Sympózium afrických a evropských biskupů (Řím, 13.-17. února 2012) a na Katechetický kongres (Řím, 7-10 května 2012).

V souvislosti s prací CCEE v oblasti ekumenického dialogu a dialogu s Konferencí evropských církví (CEC) bude představena kniha Act druhého evropského katolicko-pravoslavného fóra (v řeckém Rhodu, 12.-22. října 2010) na téma “Vztahy mezi státem a církví: historické a teologické perspektivy”. Bude také rozhodnuto o složení katolické delegace pro 3. katolicko-pravoslavné fórum, které se má konat 4.-8. června 2012 v Lisabonu. Shromáždění také pověří členy Organizační komise pro 2. katolické sociální dny pro evropu organizované v součinnosti s ComECE v roce 2013.

V kontextu služby CCEE církvi v Evropě bude představen institucionální informační portál biskupských konferencí v Evropě Eurocathinfor.eu, který má být spuštěn do konce roku 2011, a intranet CCEE.

Část programu bude věnována dialogu s evropskými institucemi (Evropskou unií a Radou Evropy), s příspěvky Mons. André Dupuy, apoštolského nuncia při Evropské unii, Mons. Aldo Giordana, stálého pozorovatele Rady Evropy, a Mons. Piotra Mazurkiewicze, generálního sekretáře ComECE. Na pořadu bude také představení Observatoria protikřesťanské diskriminace a intolerance v Evropě (anglický web zde).

Předsedové biskupských konferencí vyslechnou krátké zprávy o posledních návštěvách, které podnikl papež Benedikt XVI. Kardinál Josip Bozanić, arcibiskup záhřebský a místopředseda CCEE, pohovoří o návštěvě Benedikta XVI. v Chorvatsku (4.-5. června 2011). Kardinál Antonio Maria Rouco Varela podá zprávu o Světových dnech mládeže (Madrid, 16.-21. srpna) a biskup z Cách, Mons. Heinrich Mussinghoff čerstvě o papežské návštěvě Německa 22.-25. září. Předsedové tak budou mít příležitost zhodnotit jejich vliv na místní úrovni a reflektovat myšlenky, které papež na svých návštěvách předával. Následně budou biskupové společně s Jeho Blažeností Fouadem Twalem, jeruzalémským patriarchou latinského obřadu, uvažovat o možnostech pomoci křesťanům ve Svaté zemi. V Tiraně budou rovněž účastníci informováni o dvou plánovaných setkáních v Evropě, která podtrhují klíčové aspekty poslání katolické církve. Kardinál Angelo Bagnasco, arcibiskup z Janova a předseda Italské biskupské konference, uvede plánované Světové setkání rodin (30. května – 2. června 2012 v Miláně) a kardinál Seán Brady, arcibiskup z Armaghu a předseda Irské biskupské konference pohovoří o 50. Mezinárodním eucharistickém kongresu (10.-17. června 2012 v Dublinu).

Program každého dne budou provázet chvíle modlitby a slavení eucharistie. Biskupové Evropy budou každý den slavit mši s místními věřícími v tiranské katedrále, a to v čtvrtek 29. září od 18.30 hodin, v pátek 30. září a v sobotu 1. října od 7.30 hodin a v neděli 2. října od 11.00 hodin.

Setkání předsedů biskupských konferencí se za Svatý stolec  zúčastní kardinál Marc Ouellet, prefekt Kongregace pro biskupy; apoštolský nuncius v Albánii, Mons. Ramiro Moliner Inglés; a delegáti z kontinentálních shromáždění, jako jsou Sympózium biskupských konferencí Afriky a Madagaskaru (SECAM) nebo Rada biskupských konferencí Latinské Ameriky (CELAM).

Setkání probíhá za zavřenými dveřmi a tisková zpráva bude vydána v jeho závěru.


Informace pro média

 

1. Místo konání a tiskové centrum

Hotel Rogner Europark
Buleverdi Deshmoret e Kombit
Tirana / Albania
Tel. +355 / 4 / 22 35 035
Fax +355 (4) 2235050
www.hotel-europapark.com

Od 29. září do 2. října 2011 bude v místě konání plenárního zasedání zřízeno tiskové centrum s bezdrátovým připojením k internetu.


2. Materiály pro novináře

Novináři, kteří byli akreditování vyplněním formuláře, obdrží v odpovídající době dostupné dokumenty s embargem.

Čtvrtek 29. září 12.30 hodin proběhne setkání předsednictva CCEE a arcibiskupa tiranského s novináři v hotelu Rogner Europark.

Informace o dalších setkáních v pátek 30. září a sobotu 1. října budou podány průběžně.


3. Ubytování

Novináři, kteří se do Tirany chystají, si musí zajistit ubytování a transport sami. Poskytnuty budou informace o hotelích poblíž místa konání.

SHERATON TIRANA HOTEL
tel. 04 2274 707 / 693
email. reservations.tirana@sheraton.com
web : www.sheraton.com/tirana

City Hotel Tirana
Nr 8/1 Rruga Ismail Qemali
Tirana 1001, Albanien
+355 4 224 7799
hotelcitytirana.com

 

4. Přístup na jednání

Jednání bude probíhat za zavřenými dveřmi, s výjimkou úvodního zasedání ve čtvrtek 29. září (od 16.30 hodin) a veřejných slavností.

Interview během přestávek a natáčení lze vyjednat kontaktováním tiskových zástupců CCEE a Albánské biskupské konference.

Pro více informací kontaktujte:

Thierry Bonaventura
CCEE Media Officer
Tel: +41-71-227 60 40 - Fax: +41-71-227 60 41
Mobile: +41-78-851 60 40- thierry.bonaventura@ccee.ch

Rev.
Gjergj Meta
Spokesperson of the Bishops’ Conference of Albania
T: +355/47200191
Mobile: +355/672080188
gj.meta@gmail.com

Související články