Lupa
Obsah Obsah
Portál

Pastorace mládeže a úloha křesťanů v současné společnosti

Datum publikace28. 11. 2011, 10.26
TiskTisk

Na 80 laiků, kněží, řeholníků a řeholnic se sešlo ve dnech 24. - 25. listopadu 2011 v Centru Mariapoli v Praze - Vinoři, aby se společně zamysleli nad sociální naukou církve a její úlohou při formaci mladých lidí.

Praha: Každoročně pořádaná Konference o mládeži, kterou organizuje Sekce pro mládež České biskupské konference, se letos zaměřila na aktuální společenské otázky a výzvy, které před mladé lidi staví současná celospolečenská krize.

Účastníci měli možnost vyslechnout příspěvky našich předních odborníků na politické, sociální a ekonomické otázky jako jsou ThDr. Miloslav Kněz,  Prof. Lubomír Mlčoch a Pavel Fischer. Konference vyvrcholila diskuzí s ministrem školství Mgr. Josefem Dobešem, jenž zdůraznil potřebu usměrnění liberalismu současného školství větším kladením důrazů na základní hodnoty. K zodpovědným za pastoraci mladých promluvil také Mons. Dominik Duka, pražský arcibiskup a předseda ČBK, a Mons. Jiří Paďour, delegát ČBK pro mládež.

Účastníci konference se shodli na tom, že sociální nauka církve by se měla stát nedílnou součástí formace mládeže, jejímž cílem má být celostní rozvoj člověka. Zodpovědní za pastoraci mládeže mají sociální nauku nejen znát, ale především ji uvádět v praxi a svým vlastním životem dávat příklad mladým. Dnešního mladého člověka je třeba vést k odvaze vystoupit z řady a ptát se po smyslu věcí, k pocitu odpovědnosti za společnost, ve které žije, motivovat ho k osobní angažovanosti a tím v něm také podporovat jeho touhu nespokojovat se s průměrností. Je rovněž zapotřebí, aby mladí lidé znovu objevili hodnotu rodiny a manuální práce a získali k ní novou úctu. Křesťané ve společnosti představují „tvořivou menšinu“, která má mít schopnost číst znamení času, aktivně reagovat na současné společenské i politicko-ekonomické problémy a vytyčit si při tom dlouhodobé cíle. Každý křesťan musí začít především sám u sebe a naučit se myslet jinak než „svět“, ale zároveň také vystoupit z vlastních zaběhlých, ale již nefunkčních myšlenkových schémat.

Konference o mládeži každoročně nabízí platformu pro setkání laiků a zasvěcených osob, kteří se podle svých spiritualit nejrůznějšími způsoby věnují pastoraci mládeže. V průběhu letošního setkání bylo také připomenuto desáté výročí zahájení činnosti komunitního webu signaly.cz, české sociální sítě, která přispívá k setkávání mladých lidi i v jejich reálném životě. Na závěr konference bylo prezentováno 4. celostátní fórum mládeže, které se plánuje na 23. - 26. 2. 2012, a 5. celostátní setkání mládeže, které se bude konat ve Žďáru nad Sázavou 14. - 19. 8. 2012.

 

Závěry z této 17. konference o mládeži jsou k dispozici v příloze.

Soubory ke stažení

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou