Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Arcibiskup Duka zaslal odpověď odpůrcům své veřejné činnosti

Datum publikace17. 2. 2012, 15.40
TiskTisk

Pražský arcibiskup Dominik Duka OP před svým odjezdem do Říma zaslal ve čtvrtek 16. února 2012 odpověď na dopis organizátorů plánované sobotní demonstrace proti jeho politickému působení.

Praha: V době, kdy pražský arcibiskup bohužel nebude v Praze, ale v doprovodu tisícovky českých křesťanů, jež ho jedou do Říma podpořit, převezme jako uznání za svou činnost kardinálský biret, bude na pražském Hradčanském náměstí protestovat skupina odpůrců jeho veřejného působení. Arcibiskupu Dukovi je vytýkáno jeho údajné stranicko-politické angažmá, podpora „asociální reformy“ Nečasova kabinetu a politického působení současného prezidenta Václava Klause.

Ve svém dopise arcibiskup Duka mimo jiné vyjadřuje přesvědčení, že je třeba rozlišovat mocenskou účast představitelů církve v politice a účinnou službu křesťanů ve věcech veřejných. Přestože je církev nepolitickou silou společnosti, podílí se aktivitou svých členů na utváření politického klimatu. Občanská zúčastněnost patří ke ctnostem křesťana. „Dle mého přesvědčení,“ píše arcibiskup Duka, „je církev součástí naší společnosti, proto mi dění v ní není lhostejné, jsem občanem tohoto státu, což ale ještě neznamená angažovat se v politice. Svými názory se netajím, jsem zastáncem toho, aby církev byla ve společnosti přítomná a viditelná.“

V kritizovaném pastýřském listu arcibiskup Duka upozorňuje na to, že z pohledu zásady společného dobra přispívá k nastolení sociální spravedlnosti mimo jiné také síť vztahů důvěry a soudržnost naší společnosti. Základním prvkem sociálně spravedlivé společnosti je solidarita jednotlivců vyrůstající podle arcibiskupa Duky z rodinných vztahů. „Co se týče pana prezidenta Václava Klause,“ objasňuje svoji pozici pražský arcibiskup, „respektuji ho jako hlavu našeho státu zvolenou volenými zástupci našich občanů, podobně jako v případě jeho předchůdce Václava Havla, jehož jsem, jak víte, rovněž respektoval.“ Je dobré také připomenout, že např. „Svatováclavská výzva“ nezůstala oslyšena, jak se píše v dopise pražskému arcibiskupovi. Zabývala se jí Česká biskupská konference a její generální sekretář Mons. Tomáš Holub v odpovědi mimo jiné napsal: „Vážím si toho, že bylo umožněno vést v otevřeném duchu vzájemný dialog uvnitř církve o těchto jistě závažných otázkách“, uzavírá Mons. Holub svůj dopis.“

V závěru celého dopisu, jehož plné znění je přiloženo níže, arcibiskup Duka připomíná, že své názory zveřejňuje a předkládá je tak možné diskusi v glosách psaných pro Český rozhlas. Svou odpověď uzavírá tím, že se plně ztotožňuje se snahou jinak smýšlejících křesťanů podílet se na rozvoji církve. „Vážím si v principu toho, že se chcete za církev modlit. To je něco, v čem se dozajista shodneme, a já vás prosím, abychom právě v tom, společně, pokračovali,“ uzavírá pražský arcibiskup svůj dopis.

Soubory ke stažení

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou