Pořady Redakce náboženského vysílání od 12. do 18.5. 2012

Redakce náboženského vysílání připravila na nový týden např. sobotní Doteky víry s kardinálem D. Dukou;  pro nedělní Ranní slovo na Vltavě připravil P. Vaďura rozhovor s L. Heryánem. Více na www.rozhlas.cz.
Publikováno: 12. 5. 2012 12:14

ČRo 1 – Radiožurnál


Křesťanský týdeník    sobota  12.5. 2012  9:05 – 10:00
Rozhovory, reportáže a aktuality nejen z křesťanského světa.
Patriarcha Kirill požehnal Putinovi při jeho inauguraci.
Den Evropy a cena ideálu.
O 2. světové válce stále nevíme vše.
Náročné Lisztovo Oratorium Kristus zaznělo v českém pohraničí.
Arcibiskupství pražské slaví.
Na slavnost arcibiskupství přijel i kardinál Schönborn.

Pořad připravila Redakce náboženského vysílání.


Sobotní Doteky víry   sobota  12.5. 2012  22:05 – 23:00
V duchu oslav 450 let obnovení pražského arcibiskupství se ponesou Doteky víry. Hostem Evy Hůlkové bude kardinál a pražský arcibiskup Dominik Duka. Slavné výročí má svoje pozoruhodné historické kořeny, ale řeč bude také o naší současnosti. Dominik Duka věří, že překážky a potíže nakonec překonáme, ale připouští, že občané mají nejistotu, kdo to se státem myslí dobře. A mimochodem – plný počet zvonů na katedrále sv. Víta vnímá jako příslib pokojných a spokojených časů.


Nedělní Doteky víry   neděle  13.5. 2012  22:05 - 23:00
Den matek se slaví už 100 let.
Pozoruhodné výsledky soutěže v Izraeli.
Digitalizace ve vatikánské knihovně.
Výzvy přítomnosti: Část jeho života byla spojena s perzekucemi komunistického režimu. 11 let nesměl vykonávat kněžské povolání, mnozí ho pamatují jako muže, který chodil s kýblem a myl výlohy. Svoji pastorační činnost musel skrývat. Krátce před sametovou revolucí získal opět souhlas k práci duchovního. V šumavských Žihobcích se ale dlouho neohřál. V roce 1990 se stal biskupem českobudějovickým a v roce 1991 střídá na Vojtěšském stolci kardinála Tomáška. Jako český primas zde strávil 19 let. Jaká to byla cesta? Co se mu podařilo a dokázali jsme to ocenit? Na tyto otázky hledá odpovědi Teresie Bečková s historikem Jaroslavem Šebkem v dnešních Výzvách přítomnosti.


Kořeny     neděle  13.5. 2012  01:05 – 01:55
Pořad Kořeny se zabývá monoteistickými náboženstvími, tedy judaismem, křesťanstvím a islámem, se snahou objevovat kulturní souvislosti, které stály u zrodu naší civilizace.
Co bude po životě? Pořad připravila Ivana Denčevová, Květoslava Neradová a Martin Chadima.

ČRo 2 – Praha


Bohoslužba     neděle  13.5. 2012  9:00 - 10:00
Přímý přenos bohoslužby sboru Církve československé husitské v Liberci. Káže kněz Vojtěch Basl.


Dobrá vůle      neděle  13.5. 2012  18:05 – 18:30
O lidech s upřímnou snahou učinit svět lepším
Mája, máma a Mahámája.
Mája je malá blonďatá holčička. Její máma je malířka a učitelka buddhismu, jmenuje se Veronika Černá. A Mahámája je jméno, které se dává matce historického Buddhy Šákjamuniho. „Mahá“ znamená velká. Až bude malá Mája velká, bude taky buddhistka jako její máma? Tibeťané se někdy diví, jak malou úctu chováme na Západě ke svým matkám. Co říká buddhismus o mateřství? A jaké jsou ženy-matky, které u nás konvertovaly k buddhismu? Proměnilo to jejich přístup k mateřství – k dětem a také k jejich vlastním matkám? Na tyto otázky hledá odpověď dokument Aleny Blažejovské, který vysíláme ke Dni matek. Dramaturgie Lenka Svobodová, režie Yvona Žertová, mistr zvuku Tomáš Gsollhofer.

ČRo – 3 Vltava


Ranní Slovo    neděle  13.5. 2012  7:35 – 8:00
Před týdnem si v pořadu Ranní Slovo povídal Petr Vaďura se salesiánem Ladislavem Heryánem o prvních jedenácti verších patnácté kapitoly Janova evangelia. V tomto pořadu na výklad naváží a budou se zamýšlet nad verši dvanáctým až dvacátým pátým.


Prameny a proudy   neděle  13.5. 2012  16:00 – 16:30
Atentát na Reinharda Hendricha (3/10)
Velký dramatický protektorátní příběh, do jehož uzlů jsou vpleteny stovky lidských osudů, odvaha, sebeobětování, ale i zrada a krvavá msta. Příběh Atentátu na Reinharda Heydricha patří k nejvýznamnějším i nejtragičtějším kapitolám naší novodobé historie. V desetidílném rozhlasovém dokumentu, který uvádíme k letošnímu 70.výročí, velký válečný příběh podrobně vyprávějí poslední žijící aktéři, svědci, pamětníci a historici. Dokument připravil Miloš Doležal, spolupráce Michal Šimek, režie Markéta Jahodová.
Třetí díl podrobně zachycuje dusnou atmosféru po nástupu R. Heydricha do Prahy v září roku 1941 a samotnou přípravu parašutistů ze skupin Anthropoid (Kubiš a Gabčík) aSilver A (Bartoš, Valčík a Potůček), jejich výcvik a život v Anglii, vzpomínky přátel a druhů. V dokumentu mj. hovoří parašutisté Rudolf Pernický a Čestmír Šikola, osobní tajemník presidenta Edvarda Beneše Eduard Táborský, německý historik Detlef Brandes, anglický historik Martin Brown a řada dalších.


Ranní úvahy kardinála Miloslava Vlka po – pá  14.5. 2012 – 18.5. 2012  6:50 – 6:55

 

ČRo – 6


Hovory o víře     sobota  12.5. 2012  19:30 – 20:00
S Alešem Březinou. Připravil Karel Vepřek.


Slovo na neděli     sobota  12.5. 2012  23:50 – 24:00
Po potopě. Duchovní zamyšlení Pavla Pokorného.


Zbožní a bezbožní   neděle  13.5. 2012  21:10 – 21:40
Labyrintem Evropy s Biblí v ruce.
Řecká mytologie v kořenech evropské civilizace.
Starověké Řecko pokládá Evropa za jeden z kořenů své civilizace. Jedním z pramenů, které o starořeckém světě máme, jsou báje, mýty a pověsti. Vydáme se za nimi v pořadu Zbožní a bezbožní – labyrintem Evropy s Biblí v ruce.


Zaostřeno na církve   neděle  13.5. 2012  21:40 – 22:00
Magazín nabízí formou krátkých rozhovorů a reportáží informace a vhled do všech abrahámovských náboženství. Dozvíte se v něm také o celospolečenských problémech a událostech, které s duchovním a náboženským životem souvisejí, a mají tedy dopad na myšlení a konání nás všech.
O 2. světové válce stále nevíme vše.
Patriarcha Kirill požehnal Putinovi při jeho inauguraci.
Den Evropy a cena ideálu.
Arcibiskupství pražské slaví.
Pozoruhodné výsledky soutěže v Izraeli.
Náročné Lisztovo Oratorium Kristus zaznělo v českém pohraničí.


Slovo na příští týden   neděle  13.5. 2012  23:50 – 24:00
O našich vydlužených vinách a zavinilých dluzích. Předpůlnoční zamyšlení připravil Ivan Štern.


Kořeny     středa  16.5. 2012  20:10 – 21:00
Pořad Kořeny se zabývá monoteistickými náboženstvími, tedy judaismem, křesťanstvím a islámem, se snahou objevovat kulturní souvislosti, které stály u zrodu naší civilizace.
Biblický výrok: Tvé jméno bude Izrael. Pořad připravila Ivana Denčevová, Květoslava Neradová a Martin Chadima.

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

8 milionů od českých křesťanů zvyšuje soběstačnost potřebných na Blízkém východě

Oblast Blízkého východu se dlouhodobě potýká s ozbrojenými konflikty, humanitární a uprchlickou krizí. Díky finanční podpoře od českých věřících pomáhá Charita Česká republika lidem v Iráku a Libanonu zajistit zdroj obživy a uživit sebe i svoje rodiny. Desítky žen rozjely vlastní podnikání, desítky farmářů získaly znalosti a vybavení, a dokáží tak hospodařit i s rostoucím nedostatkem vody. Desítky mladých lidí mohou díky příspěvkům na školné a dopravu pokračovat ve studiu. V Libanonu prostředky pomohou s obnovou infrastruktury. Letošní kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí proběhne už tuto neděli 22. května.
18.05.2022

Sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí již tuto neděli

Již na tuto neděli (22. května) připadá Den modliteb za pronásledované křesťany a i letos proběhne kostelní sbírka na pomoc pronásledovaným křesťanům a dalším potřebným v zahraničí. Její výtěžek pomůže opět těm, kteří to nejvíce potřebují, v oblasti Blízkého východu.
17.05.2022

Červená středa se bude letos konat 23. listopadu

Více než 60 % lidí žije v zemích, kde není dodržováno jedno ze základních lidských práv - svoboda vyznání. Téměř 300 milionů věřících zažívá podle papežské nadace Církev v nouzi každodenní pronásledování. U příležitosti Dne modliteb za pronásledované křesťany, který se koná vždy na 6. neděli velikonoční, která letos připadá na 22. května, zveřejňujeme i datum příští Červené středy, která se letos uskuteční ve středu 23. listopadu.
17.05.2022

Noc kostelů 2022 na YouTube

Krátký videospot na YouTube je pozvánkou na Noc kostelů, která se bude konat v pátek 10. června 2022.
17.05.2022

Počet katolických svateb roste po COVIDu rychleji než počet svateb civilních

Počet katolických církevních svateb vloni vystoupal na 4.285, což je oproti roku 2020 nárůst o víc než 7 %. Celkový počet svateb roste pomaleji, podíl katolických svateb na počtu všech svateb se proto zvýšil, a to z necelých 8 % na víc než 9 %. Dlouhodobě sledujeme ve společnosti narůstající zájem o svatby, COVID tento trend zastavil. Církevní svatby se k vyšším číslům po COVIDu vrací rychleji než civilní, stejně rychle v Moravské i České provincii. Celkově stále platí, že na Moravě se koná více církevních svateb než v Čechách, asi 2/3 ze všech.
17.05.2022