V pátek 15. června 2012 ve 12.00 hodin bude za přítomnosti biskupa Františka Radkovského a primátora města Plzně Martina Baxy slavnostně otevřeno nově vybudované Muzeum církevního umění plzeňské diecéze.
Plzeň: Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo ve zrekonstruovaných prostorách bývalého františkánského kláštera v historickém centru Plzně. Otevřeno bude denně kromě pondělí od 10.00 do 18.00 hodin.
Muzeum je koncipováno jako soubor křesťanských reálií, který seznamuje návštěvníka se světem křesťanů. K tomuto cíli používá výtvarných děl historických epoch, bohoslužebných náčiní, rouch a textů, které uvádějí tyto předměty do souvislostí s křesťanským životem a vysvětlují jejich významy. Navazuje ve své činnosti na bývalé Diecézní muzeum v Plzni a zaměřením je inspirováno současnými moderními evropskými expozicemi.
V přízemních ambitech a kapitulní síni jsou instalována výtvarná díla, představující historické a svaté osoby či některé děje ze života svatých a dějin spásy člověka. Součástí prohlídky jsou i původní historické nástěnné malby, zvláště cenný životopisný cyklus sv. Barbory v kapitulní síni a nejstarší vyobrazení Plzně.
V patře jsou zastoupeny předměty, sloužící kultu s vysvětlením jejich významů pro křesťanský život, reálie každodenního křesťanského života a období liturgického roku. Tato část expozice objasňuje a napomáhá pochopení důležitých okamžiků života křesťana. Expozice též představí plzeňskou diecézi a dějiny křesťanské víry na jejím území, vč. diecézního patrona bl. Hroznaty.
Návštěvník se díky interaktivním informačním bodům seznámí s osobnostmi křesťanské víry a poutními místy diecéze; vidět lze i mobiliář klášterní knihovny.
Naprostý vrchol prohlídky muzea představuje „klenotnice“ (v prostoru bývalé nemocnice s renesanční kaplí) s cennými liturgickými předměty a rouchy.
Vystavená umělecká díla pocházejí z depozitářů Západočeského muzea v Plzni
a jednotlivých farností Biskupství plzeňského.
Muzeum církevního umění plzeňské diecéze vzniklo ve spolupráci Biskupství plzeňského a Západočeského muzea v Plzni a dalších subjektů v rámci projektu Revitalizace objektu františkánského kláštera v Plzni a zřízení Muzea církevního umění plzeňské diecéze. (Podpořeno z Evropského programu pro regionální rozvoj – ROP Jihozápad). Stalo se pobočkou Západočeského muzea v Plzni.