Letošní Národní svatováclavská pouť 28. září 2012 ve Staré Boleslavi bude dvojnásob pozoruhodná. Je desátou poutí v obnovené tradici a předchází oslavám cyrilometodějským v roce 2013. Vrcholem oslav je jako obvykle poutní bohoslužba na Mariánském náměstí, která začíná v 10.00 hodin.
Stará Boleslav: Program svatováclavské pouti začíná již 27. září večer. Tak jako loni se i letos v předvečer Národní svatováclavské pouti, ve chvíli, kdy z Pražského hradu jsou do Staré Boleslavi vezeny ostatky svatého knížete Václava, spojí věřící celé země v modlitbě. V 19.50 hodin přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Její příjezd bude očekávat pražský arcibiskup spolu se staroboleslavskou kapitulou a věřícími. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do románské krypty sv. Kosmy a Damiána a instalována na oltáři. Poté od 20.00 hodin následuje slavnostní svatováclavský koncert a ze svatováclavských legend bude číst Josef Somr.
Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti budemše svatá, která 28. září začíná v 10.00 hodin na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi. Hlavním celebrantem bude olomoucký arcibiskup Jan Graubner, kazatelem plzeňský biskup František Radkovský. Mši svatou vysílá v přímém přenosu Česká televize a Český rozhlas. Po skončení bohoslužby bude v kryptě sv. Kosmy a Damiána v bazilice sv. Václava po celý den až do 16.50 hodin vystavena lebka sv. Václava. Město Stará Boleslav očekává jako každý rok kolem 3000 návštěvníků.
Od 12.00 následuje na Mariánském náměstí hudební a divadelní program. Chrámový koncert Žesťového quintetu Ústřední hudby Armády ČR a varhanice Petry Kunfrontové začíná v bazilice Panny Marie od 17.00 hodin. Na náměstí sv. Václava pořádá Městská historická garda od 9.00 do 20.00 Svatováclavské historické tržiště. Národní svatováclavská pouť bude již tradičně zakončena ve 20.30 hodin ohňovým průvodem a ohňostrojem.
Mezi 12.00 až 13.00 hodin zazní zpěv krajanských souborů, které se letos svatováclavských oslav ve Staré Boleslavi účastní. Soubory do Staré Boleslavi letos přijíždějí v rámci 6. mezinárodního krajanského festivalu, který je v Praze pořádán ve dnech 25. – 30. září. Festival tvoří jeden ze základních bodů projektu u příležitosti oslav svátku sv. Václava - Dne české státnosti, který si klade za cíl připomenout příběhy Čechů žijících v zahraničí, a to především v kontextu témat spojených s českou státností a národní identitou.
Tradice, kterou tak mocně rozvinul císař Karel IV., byla vzkříšena společným úsilím Arcibiskupství pražského a Města Brandýs nad Labem - Stará Boleslav v roce 2003. Národní svatováclavská pouť se v průběhu devíti ročníků vyprofilovala jako hlavní akce státního svátku Dne české státnosti a jako nejvýznamnější duchovní akce v Čechách.