Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež vyzval mladé libanonce k šíření pokoje

Datum publikace15. 9. 2012, 22.43
TiskTisk

Setkáním s mládeží na náměstí v Bkerké vyvrcholila sobotní část třídenní návštěvy Svatého otce Benedikta XVI. v Libanonu.

Bkerké: „Drazí přátelé, žijete dnes v té části světa, kde se narodil Ježíš a rozvinulo se křesťanství. Je to velká pocta! A je to výzva k věrnosti, lásce k vaší zemi a především k tomu, abyste byli svědky a posly Kristovy radosti,“ připomněl v úvodu své promluvy mladým Libanoncům papež a ujistil je o tom, že ví o těžkostech, s nimiž se lidé v této blízkovýchodní zemi musejí dennodenně potýkat. „Nynější frustrace vás nesmějí odvádět do ústraní paralelních světů jakými jsou mimo jiné drogy každého typu či politováníhodná pornografie. Pokud jde o sociální sítě, mohou být zajímavé, ale snadno dokáží strhnout k závislosti a ke směšování skutečnosti s realitou virtuální. Hledejte a žijte vztahy oplývající pravým a ušlechtilým přátelstvím. Uskutečňujte iniciativy, které dávají smysl a kořeny vašemu životu a odporují mělkosti a snadnému konzumismu!“ dodal Svatý otec a jako alternativu k destruktivnímu životnímu stylu nabídl program šíření pokoje. „Není snad pokoj drahocenným dobrem, po kterém touží celé lidstvo? Není snad pokojný svět tím, co v nejhlubším nitru chceme pro sebe a pro druhé?,“ zeptal se mladých lidí papež. Ti mu odpověděli bouřlivým potleskem.

Ve svém zamyšlení se Svatý otec obrátil také na mladé muslimy, kteří byli setkání přítomni a mimo jiné jim vzkázal. „Děkuji vám za vaši účast, která je velmi důležitá. Vy jste spolu s mladými křesťany budoucností této krásné země i celého Blízkého východu. Snažte se ji vytvářet společně! A až budete dospělí, žijte nadále ve svornosti a jednotě s křesťany. Krása Libanonu totiž spočívá v této pěkné symbióze. Je zapotřebí, aby celý Blízký východ pohledem na vás pochopil, že muslimové a křesťané, islám a křesťanství, mohou žít společně bez nenávisti, v úctě k náboženskému vyznání každého a vytvářet tak společně svobodnou a lidskou společnost,“ uvedl papež a zvláště pozdravil mladé Syřany, jejichž země je zmítána občanskou válkou. „Chci vám říci, že obdivuji vaši odvahu. Řekněte u vás doma, příbuzným a přátelům, že papež na vás nezapomíná. Říkejte všem okolo, že papež je zarmoucen vaším utrpením a vaším smutkem. Nezapomíná na Sýrii ve svých modlitbách a ve svých starostech. Nezapomíná na trpící obyvatele Blízkého východu. Je čas, aby se muslimové a křesťané sjednotili a ukončili násilí a války.“

Papež promluvil k libanonským státníkům

Během dne se papež setkal i se zástupci vládních, parlamentních i kulturních institucí Libanonu. Společně s prezidentem země také zasadil jeden libanonský cedr, symbol hostitelské země. „Chceme-li mír, braňme život! Tato logika diskvalifikuje nejenom válku a teroristické činy, ale také každý atentát na život lidské bytosti, tvora chtěného Bohem,“ zdůraznil během setkání papež a dodal: „Nezaměstnanost, chudoba, korupce, rozmanité závislosti, vykořisťování, obchodování se vším a terorismus v sobě spolu s nepřípustným utrpením těch, kteří jsou jejich oběťmi, vedou k oslabení lidského potenciálu. Ekonomická a finanční logika nám chce neustále vnucovat svoje břemeno a upřednostňuje vlastnictví před bytím! Avšak ztráta každého lidského života je ztrátou pro celé lidstvo. To je velká rodina, za níž jsme všichni odpovědni. Jisté ideologie zpochybňující přímo či nepřímo, nebo dokonce legálně nezcizitelnou hodnotu každého člověka a přirozený základ rodiny, podrývají základy společnosti. Musíme si uvědomit tyto útoky na budování a harmonii společného soužití.“ Podle papeže je jediným účinným protilékem na tyto společenské neduhy mezilidská solidarita. „Solidarita při odmítání toho, co brání respektování každé lidské bytosti, solidarita v podpoře politiky a iniciativ usilujících o poctivé a spravedlivé sjednocení národů. Kulturní, sociální a náboženské rozdíly dnes musejí uvádět do života nový typ bratrství, kde je jednotícím prvkem všeobecný smysl pro vznešenost každého člověka a dar, kterým je pro sebe sama, pro druhé a pro lidstvo. Tady se nachází cesta pokoje! Tady spočívá nasazení, které se po nás žádá!,“ zdůraznil papež a připomněl, že právě nyní je obzvláště nutné „zříci se pomsty, uznat vlastní pochybení, přijímat, ale nevymýšlet omluvy a nakonec odpustit. Protože jedině dané a přijaté odpuštění klade pevné základy smíření a pokoje pro všechny.“

Na závěr svého vystoupení pak Svatý otec zdůraznil nutnost náboženské svobody, která je v tak nábožensky různorodé zemi jakou je Libanon nezbytnou podmínkou pokojného soužití jejích obyvatel. „Dialog je uskutečnitelný jedině s vědomím, že existují hodnoty společné všem velkým kulturám, protože jsou zakořeněny v přirozenosti lidské osoby. Tyto hodnoty, které tvoří určitý podklad, vyjadřují autentické a charakteristické rysy lidství. Patří k právům každé lidské bytosti. Rozmanitá náboženství se významně podílejí na tvrzení o jejich existenci. Nezapomínejme, že náboženská svoboda je základním právem, z něhož vyplývají mnohá další. Vyznávat a svobodně žít vlastní náboženství, aniž by byl vlastní život a vlastní svoboda vystavovány nebezpečí, musí být umožněno každému.“

Návštěva Benedikta XVI. v Libanonu vrcholí nedělní mší svatou. O jejím průběhu budeme informovat.

Soubory ke stažení

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou