Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Mons. Fořt oceněn Řádem T. G. Masaryka

Datum publikace29. 10. 2012, 12.20
TiskTisk

U příležitosti oslavy státního svátku, Dne vzniku samostatného československého státu, ocenil 28. října 2012 večer prezident republiky Václav Klaus 22 významných osobností. Byl mezi nimi i Mons. Karel Fořt.

Praha: Mons. Karel Jaroslav Fořt, kněz, novinář a disident, obdržel z rukou prezidenta republiky Řád T. G. Masaryka 'Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva'.

Mons. Fořt se narodil roku 1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Za války byl kvůli své aktivitě ve skautském hnutí vězněn nacisty a prodělal totální nasazení. Po válce a studiu teologie působil jako kněz na Šumavě, kde v mimořádné situaci, která nastala po vysídlení šumavských Němců a příchodu nového obyvatelstva, hledal nové cesty liturgie i pastorace, kterými leckdy předem vystihl to, co se vlivem Druhého vatikánského koncilu stalo obecným směrem v církvi. 

Z jihu Čech se mu v roce 1950 podařilo  uprchnout před hrozícím zatčením na Západ. Působil nejprve jako misionář v Alžírsku, a poté od roku 1956 v české misii v Mnichově. Stal se vedoucím duchovní služby pro Čechy v SRN. Po roce 1968 všestranně pomáhal nové vlně emigrantů - jak po stránce duchovní, tak existenční. Založil Duchovní radu kněží a laiků, která spolupracovala s exilovým střediskem Velehrad v Římě. Za svou činnost byl jmenován papežským kaplanem s titulem monsignor. V roce 1980 převzal náboženskou redakci Radia Svobodná Evropa, kde pracoval až do přesunu stanice z Mnichova do Prahy v roce 1997. V současné době žije na odpočinku v kněžském domově v Českých Budějovicích. 

S Fořtovým životním příběhem se můžete seznámit mj. díky knižnímu rozhovoru s Janem Paulasem, který vyšel v Karmelitánském nakladatelství pod názvem Život voněl člověčinou.

Mezi oceněnými státním vyznamenáním letos nalezneme i RNDr. Rudolfa Procházku, který za komunismu pomáhal udržovat písemnou komunikaci mezi vězněnými duchovními a obsluhoval radiové spojení pro americké agenty. V roce 1952 byl zatčen a odsouzen k trestu 11 let vězení za velezradu a špionáž. Věznění a práce v uranových dolech se podepsaly na jeho zdraví.

Rovněž byl mj. vyznamenán i JUDr. Josef Plocek, který byl během německé okupace vyloučen ze studia na gymnáziu a po válce jej komunistický režim za spolupráci na odeslání dopisu o stavu tehdejšího církevního a náboženského života u nás do Vatikánu zatkl a odsoudil jako 'vatikánského špiona' k 13 letům žaláře.

Zmiňme zde i pplk. Jaromíra Jarmaru. Sloužil v době převzetí moci komunisty roku 1948 u jednotek pohraničníků. Jako věřící člověk však odmítal komunismus a byl napojen na vojenskou odbojovou skupinu Praha–Žatec, která připravovala ozbrojené akce proti režimu.

Řád T. G. Masaryka se propůjčuje či uděluje osobnostem, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a o lidská práva.

Autor článku: František Jemelka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou