Vernisáž výstavy Diktatura versus naděje v Římě

Řím: Základním záměrem výstavy, kterou tvoří celkem 24 panelů, je zmapování šíře perzekuce římskokatolické církve totalitním režimem v Československu a rovněž postižení mocenských nástrojů i konkrétních metod, užívaných k likvidaci církevního, respektive duchovního života společnosti. Výstava také ukazuje způsoby, jak církev těmto tlakům čelila. Historické souvislosti jsou prezentovány v nadnárodním kontextu. Zvýrazňují se zde československo-vatikánské aspekty, vč. osudů osobností, působících v exilu (např. kardinál Josef Beran, kardinál Tomáš Špidlík). V neposlední řadě výstava přináší dosud nepublikované dokumenty (např. osobní dopis Jana Pavla II. Gustavu Husákovi) a fotografie (např. ze sledování církevních představitelů a katolického disentu komunistickou tajnou policií).
Výstava rovněž akcentuje spirituální tradice spojené s úctou k národním světcům či kontext vývoje našeho katolického prostředí v rámci vztahu s papežstvím, které připomene 50. výročí Druhého vatikánského koncilu. Zdůraznění duchovního dědictví, které vzešlo z odkazu věrozvěstů sv. Cyrila a Metoděje, je jedním z příspěvků českých archivářů a historiků k blížícímu se jubileu 1150. výročí příchodu jejich misie (připadne na rok 2013).
Výstavu podpořila Česká biskupská konference, mezi partnery tohoto projektu figurují významné vědecké instituce ČR, mj. Národní archiv a Historický ústav Akademie věd ČR. Čestné záštity výstavě udělili: kardinál Tarcisio Bertone, státní sekretář Svatého stolce, Miroslava Němcová, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, kardinál Dominik Duka, arcibiskup pražský a primas český, a prof. Jiří Drahoš, předseda Akademie věd ČR.