'Unášeni větrem, zmítáni bouří: Na jedné lodi' - pod tímto názvem proběhne v pátek 16. listopadu 2012 na Evangelické teologické fakultě UK v Praze mezioborová konference k desetiletí smlouvy o spolupráci mezi státem a církvemi při neštěstích.
Praha: Celodenní program tohoto setkání začne úvodním vstupem do tématu prostřednictvím rozlišení pomoci duchovní a náboženské, akutní a dlouhodobé na konkrétním příkladu. Pamětníci připomenou očekávání vkládaná do smlouvy o spolupráci „při přípravě a realizaci opatření v oblasti ochrany obyvatelstva, zejména humanitární, psychologické a duchovní pomoci“ mezi Generálním ředitelstvím Hasičského záchranného sboru ČR, Ekumenickou radou církví a Českou biskupskou konferencí při jejím zrodu v lednu roku 2003.
Na okolnosti jejího vzniku a prvních kroků jejího naplňování vzpomenou například bývalý generální ředitel Hasičského záchranného sboru Miroslav Štěpán, tehdejší předseda Ekumenické rady církví Vladislav Volný, tvůrkyně psychologické služby u hasičů a policie Marie Sotolářová nebo jeden ze zakladatelů Psychosociálního intervenčního týmu a dalších projektů v oblasti pomoci po neštěstích Vítězslav Vurst.
Dnešní vztah církví k duchovní pomoci při mimořádných událostech budou reprezentovat generální sekretáři Sandra Silná za Ekumenickou radu církví v ČR a Tomáš Holub za ČBK. Současné vedení Hasičského záchranného sboru zastoupí Luboš Votípka a další. Ten také seznámí účastníky s nejnovějším vývojem v pojetí ochrany obyvatelstva, civilní ochrany, civilního nouzového plánování a spolupráce s církvemi.
Do teologické roviny téma uvedou Ondřej Kolář z hostitelské fakulty referátem o vztahu církve a státu i Michal Umlauf z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci příspěvkem o duchovní první pomoci. Právě hledání obsahu sousloví „duchovní pomoc a péče po neštěstích“ bude námětem odpolední práce ve skupinkách a jedním z výstupů setkání.
Konferenci pořádá Evangelická teologická fakulta Univerzity Karlovy v Praze ve spolupráci s Cyrilometodějskou teologickou fakultou Univerzity Palackého v Olomouci, Hasičským záchranným sborem České republiky, Psychosociálním intervenčním týmem České republiky nebo Spolkem krizovců a humanitářů.