Cesta kardinála Dominika Duky do Říma a Vatikánu

Vatikán: Kardinál Dominik Duka OP byl po dobu cesty ubytován v české koleji Nepomucenum, v níž bydlí bohoslovci a kněží studující na římských univerzitách. Po svém příjezdu zde odsloužil soukromou mši v kapli kardinála Berana, aby se pak vydal na setkání s velvyslancem při Svatém Stolci Pavlem Vošalíkem. Na naší ambasádě tak proběhlo srdečné setkání za přítomnosti kardinála Miloslava Vlka a dalších členů doprovodu. Ve Vatikánu následně kardinál Duka poskytl rozhovor pro televizi Rai Vaticano a večer v Nepomucenu požehnal nové soše vytvořené českým sochařem Petrem Váňou. Socha Jana Nepomuckého se tak stala součástí kašny před Nepomucenem. Při této příležitosti se konala konference historiků a uvedení sborníku o Nepomucenu. Na slavnostní večeři v Římě se pak kardinál Dominik Duka setkal s italskými a českými členy a představiteli Vojenského a špitálního řádu sv. Lazara Jeruzalémského.
Na druhý den se po delším jednání na Státním sekretariátu se substitutem Mons. Ettorem Balestrerem zůčastnil kardinál Dominik Duka veřejné konsistoře v basilice sv. Petra, při níž papež Benedikt XVI. kreoval šest nových kardinálů. Z oběda na dominikánské koleji Papežské univerzity Angelicum se vydal kardinál Duka s doprovodem gratulovat novým kardinálům při "visite di cortesia". Velmi srdečné bylo setkání s prefektem papežského domu kardinálem Jamesem M. Harveyem. Službu u jednoho z nových kardinálů zastával i náš švýcarský gardista českého původu, který tak měl možnost krátké promluvy s kardinálem Dukou. Neplánované setkání se stalo milou a příjemnou příležitostí uvědomit si skutečnou univerzalitu církve. Večer pak byla v polském kostele sv. Stanislava prezentována kniha rozhovorů T. Dostatniho a J. Šubrta s D. Dukou, vydaná v polské mutaci. Prezentace se účastnila velvyslankyně polské republiky H. Suchocká, český velvyslanec P. Vošalík a kardinál Z. Grocholewski.
Nedělní mše svatá se Svatým otcem Benediktem XVI. navazovala na sobotní slavnostní kreování nových kardinálů. Při obědě v koleji Nepomucenum měl kardinál Dominik Duka příležitost setkat se a pohovořit s českými studenty. Večer byl přivítán ve své farnosti sv. Marcelina a Petra místním farářem G. S. Liuccim. Slavnostní mši na Krista Krále kardinál Duka sloužil s téměř 50 kněžími, mezi nimiž byl i bývalý nuncius v ČR G. Coppa, dva římští světící biskupové a řeholníci dominikánské komunity. Po mši následovalo setkání s místními farníky.
Poslední den návštěvy byl ve znamení pracovních setkání: jednání u státního sekretáře kardinála T. Bertoneho bylo jistě nejvýznamější, následovala dvě další jednání s prefekty kongregací. Poté se kardinál zúčastnil zahájení výstavy Diktatura a naděje na papežské univerzitě Svatého kříže, kterou připravili čeští historici. Za přítomnosti velvyslanců, předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše a dalších významných osobností bylo připomenuto pronásledování české a slovenské církve v období let 1948-1989. Z výstavy pak již vedla cesta rovnou na letiště.
Náročná cesta zasluhuje jistě malé zhodnocení: není pochyb o tom, že splnila svůj účel jako určitá demonstrace české přítomnosti v Římě a Vatikánu, ale také veškerá jednání s nejvyššími církevními představiteli umožnila osobní a podrobné referování o situaci české katolické církve ve chvíli přijetí zákona o majetkovém vyrovnání.
Milan Badal