Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Arcibiskup Graubner: Církev narovnáním nezbohatne

Datum publikace7. 10. 2013, 11.00
TiskTisk

Ve svém pastýřském listě, který se četl v kostelech olomoucké arcidiecéze během neděle 6. října 2013, upozorňuje arcibiskup Jan Graubner věřící na kritéria, podle nichž se mají před volbami rozhodovat. Zároveň se věnuje otázce majetkového narovnání, používaného některými stranami jako předvolební téma.

Olomouc: „Kato­líci mají morální povinnost šířit společné dobro využitím svého volebního práva. Zodpovědnost za stát nemají jen veřejní činitelé, ale všichni občané,“ připomíná věřícím v úvodu svého listu arcibiskup Graubner a upozorňuje na základní kritérium, podle něhož mají voliči kandidáty posuzovat: „Všimněme si především [jejich] postojů k zásadním morálním otázkám. Nikdo není dokonalý, proto od politiků žádejme pře­devším správný postoj k ochraně základních lidských práv a hodnot.“

Vyjmenovává pak jednotlivé body, na něž se mají voliči soustředit při posuzování programů stran i jednotlivých kandidátů: „Fungující stát nezajistí ten, kdo nepodpoří zdravou rodinu zalo­ženou na manželství muže a ženy. Spravedlivý stát nevybuduje ten, kdo nezajistí každému základní právo na život od početí až po přirozenou smrt. Lidská práva nerespektuje ten, kdo je přizná jen někomu, kdo upřednostní dospělé na úkor dětí či bohaté na úkor chudobných.“

Za špatné označuje arcibiskup Graubner hlasy pro ty strany, které propagují třídní, rasovou či náboženskou nenávist. „Ně­kteří si v této kampani berou za volební téma boj proti církvi pod záminkou restitucí, které stejně nejde měnit ani zákonem ani referendem,“ dodává pak a vysvětluje: „Dvacet let chyběla politická vůle k dohodě. Nakonec jsme přijali návrh vlády. Ti, kteří žádnou dohodu nechtěli, dnes křičí.“

Tématu majetkového narovnání se olomoucký arcibiskup věnuje podrobněji ve druhé části listu a zdůrazňuje, že církev tímto řešením nezbohatne. „Stát přestane platit kněze, a tím bude mít menší možnost zasaho­vat do vnitřního života církve, což právě některým vadí,“ upozorňuje také a připomíná, že církev už dnes platí nemoc­niční kaplany, učitele náboženství a pastorační asistenty v charitách. „Snížení restituční částky stanovené zákonem a dohodnuté ve smlouvě se státem by vedlo k propouštění zaměstnanců. To bychom neměli dopustit,“ podotýká a dodává: „Zatím jsme nepřevzali ani jeden pozemek, ani jednu korunu finanční náhrady. Jen jsme přišli o některé dotace napří­klad na Charitu a o některé sponzory, protože ti si myslí, že jsme už bohatí.“

V závěru pak poskytuje další praktické pokyny, jak se před volbami rozhodovat: „Volte menší zlo a svůj hlas dejte tomu, kdo je ideálu nejblíž, kde máte alespoň naději, že se váš kandidát bude stavět za hodnoty blízké křesťanství. (…) Nehleďte na to, jestli má šanci uspět. Důležitý je každý hlas,“ připomíná arcibiskup Graubner a uzavírá: „Spoléhám na vaši zralou odpovědnost a lásku k Bohu, církvi a národu. Vyprošuji vám moud­rost Ducha Svatého a každému z vás ze srdce žehnám.“

Autor článku: Jiří Gračka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou