V úterý 8. října 2013 schválila Papežská komise pro městský stát Vatikán zákon č. XVIII v oblasti finanční transparentnosti, kontroly a informace. Tyto normy byly již platné od 8. srpna 2013, v souvislosti s vydáním Motu proprio papeže Františka, nyní však byly definitivně schváleny v podobě zákona.
Vatikán: Nový zákon posiluje vnitřní systém prevence a obrany proti ilegálním aktivitám ve finanční oblasti v souladu s mezinárodními paramenty, především s doporučeními skupiny Groupe d'action financière (GAFI) a orgánu Moneyval při Evropské komisi.
Zákon navazuje na motu proprio Benedikta XVI. z roku 2010, kterým byl ustanoven dozor nad finančními operacemi. Tato dozorčí funkce nad tzv. vatikánskou bankou (Institut náboženských děl – zkratka IOR) a Správou majetku Apoštolského stolce (APSA) se podle nové legislativy dále posiluje.
Jak uvedl vatikánský sekretář pro vztahy se státy Dominique Mamberti, legislativa zavádí opatření zejména v oblasti prevence mezinárodního finančního pohybu a financování terorismu. „Zvláštní pozornost je věnována podezřelým finančním transakcím. Subjekty k tomu zavázané jsou povinny je nahlásit Finančnímu dozorčímu úřadu, který vyrozumí promotora spravedlnosti a může podezřelé finanční operace zastavit až na pět pracovních dní,' uvedl Mamberti. Zákon dále např. definuje oznamovací povinnost při převádění finančních prostředků do zahraničí pro částky vyšší než deset tisíc euro.
Na naplňování zákona bude kromě Finančního dozorčího úřadu dohlížet také předseda Governorátu Městského státu Vatikán, kard. Giuseppe Bertello. Ve vážných případech může podle zákona aplikovat administrativní sankce. Kardinál Bertello je členem osmičlenné kardinálské rady, kterou ustavil papež František a s níž projednává některé otázky vedení církve či reformy římské kurie.