Vošalík: Církev je nositelkou hodnot

Vatikán: Pouť českých biskupů do Říma Ad limina podle Vošalíka připomíná univerzální hodnoty, na nichž vznikla, z nichž vyrůstala a na nichž stojí naše společnost. „Jsou to hodnoty, které z nás dělají součást velkého společenství a nikoliv izolovaný ostrov uprostřed Evropy,“ uvedl Pavel Vošalík během pozdravu k biskupům a zhruba třem stovkám poutníků.
Český velvyslanec u Svatého stolce současně připomněl postavu Jana Palacha a řeholnice Vojtěchy Hasmandové, perzekuované za komunismu, jejichž vzpomínkové akce během nedělního odpoledne navštíví. Oba jsou podle něj příkladem společných dějin společnosti a církve. „Neexistuje jakási historie církve a od ní oddělená historie národa, je to ta samá věc,“ dodal. Připomenul také nadcházející svatořečení papeže Jana Pavla II. nebo 25. výročí svatořečení Anežky české a pádu komunismu. I tyto události jsou podle něj důkazy společných dějin církve a společnosti.
Vošalík zmínil také zdánlivé rozdělení české společnosti, které vzniká s ohledem na majetkové vyrovnání mezi státem a církvemi: „Restituce rezonují ve sdělovacích prostředcích, zdají se být alfou a omegou vztahu mezi společností a církví. Vězme, že je to pouze pěna dnů. Něco, co se v tuto chvíli zdá být důležité. Nedovolme ale, aby tato pěna nám zabránila vidět to podstatné: To, za co stojí společně bojovat a co stojí za to, aby bylo společně chráněno.“
K restitucím se během dnešního setkání vyjádřil také kardinál Dominik Duka. Podle něj byl papež o problematice dobře informován. „Naše kroky nejen plně podpořil, ale také nás vyzval, abychom pokračovali v onom dialogu se společností, státem i ostatními církvemi,“ uvedl Duka a na vysvětlenou dodal, že církve nyní dávají jednu třetinu rozpočtu na sociální práce a vzdělávací aktivity.
(Foto: Roman Albrecht)