Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Papež přijal rezignaci kardinála Joachima Meisnera

Datum publikace28. 2. 2014, 16.50
TiskTisk

Papež František přijal zřeknutí se úřadu arcibiskupa Kolína nad Rýnem, které mu předložil kardinál Joachim Meisner z důvodu vysokého věku. Informaci sdělilo dnes (28. února 2014) vatikánské tiskové středisko. Rodák z polské Vratislavi je úzce spojen s českou a slovenskou církví, v době komunistické totality totiž vysvětil desítky československých kněží.

Vatikán / Kolín nad Rýnem: Papež František přijal zřeknutí se úřadu, které mu předložil arcibiskup Kolína nad Rýnem kardinál Joachim Meisner. Metropolitní kapitula dnes odpoledne také zvolila administrátora arcidiecéze, kterým se stal dosavadní generální vikář Stefan Heße. Ten bude diecézi spravovat až do jmenování nového arcibiskupa.

 „Jsem Svatému otci Františkovi vděčný za to, že mi vzhledem k mému věku odejmul břemeno zodpovědnosti za Kolínské arcibiskupství,“ uvedl k dnešní události kardinál Meisner. „Téměř čtyři desetiletí jsem biskupem, z čehož 25 let v Kolíně. Po celý můj kněžský i biskupský život mi šlo o to, abych ve věrnosti evangeliu a církvi zpřítomňoval Krista. Děkuji Bohu, který mě v této apoštolské službě posiloval, a ze srdce děkuji všem, kdo mě na této cestě mnoha způsoby doprovázeli, v neposlední řadě také modlitbou. Dá-li Bůh a pokud mi to mé síly dovolí, rád budu v budoucnu lidem pastoračně k dispozici tam, kde mě bude potřeba, ale již uvolněný z biskupské zodpovědnosti.“

Kardinál, který v prosinci oslavil 80. narozeniny, se narodil na Hod Boží vánoční 1933 v polské Vratislavi. V roce 1945 byla celá jeho rodina ze Slezska vyhnaná. V Německu následně vystudoval filosofii a teologii a byl vysvěcen na kněze. Biskupem se stal roku 1975, a nejprve působil jako světící biskup v Erfurtu. V první polovině 80. let jej papež Jan Pavel II. jmenoval kardinálem a roku 1988 arcibiskupem v Kolíně nad Rýnem.  

Během komunistické totality kardinál Meisner světil kněze z někdejšího Československa. „V Římě mi kardinál Tomášek řekl, že existuje skupina kandidátů kněžství, kteří chtějí být diecézními kněžími, ale on, biskup, by je nemohl kvůli režimu vysvětit,“ vzpomněl na toto období před časem Meisner v rozhovoru pro Radio Proglas. „Ve své domácí kapli v Berlíně jsem vysvětil více než padesát kněží. Vedl jsem tajnou knihu svěcení, ta byla u jedné rodiny v Západním Berlíně s přiloženým vzkazem: Kdybych zemřel, předejte to osobně Svatému otci. Ale každému kandidátovi byl vystaven doklad o svěcení. Nikdo z nich se neztratil.“

Kardinál Meisner se též osobně zúčastnil svatořečení Anežky české v Římě v roce 1989. Své zkušenosti popsal ve zmíněném rozhovoru takto: „Viděl jsem tam mnoho těch, kteří byli vysvěceni tajně. Byl jsem šokován. Už nepůjdeme do katakomb – říkali – věříme proroctví našeho národa, že Anežčino svatořečení přinese svobodu. Jak řekl Ježíš: Tak velkou víru jsem nikde nenašel. A oni opravdu věřili. Svatá Anežka může pracovat také v budoucnosti. Je to kapitál pro misie.“

Podle kanonického práva každý biskup předkládá rezignaci po dosažení 75 let života. Papež může následně tento krok přijmout. Kardinál Meisner podal rezignaci v roce 2008, avšak Benedikt XVI. jej v té době poprosil, aby ve své funkci ještě nadále zůstal.

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou