Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Pietní vzpomínka na Štěpána kardinála Trochtu

Datum publikace2. 4. 2014, 15.45
TiskTisk

V neděli 6. dubna 2014 si připomeneme 40. výročí úmrtí ThDr. Štěpána kardinála Trochty SDB, 17. sídelního biskupa litoměřického. V Litoměřicích bude jeho jméno připomenuto při mši svaté v katedrále a při pietní akci u jeho hrobu na městském hřbitově.

Litoměřice: Litoměřický biskup Mons. Jan Baxant bude v neděli 6. dubna 2014 sloužit v 10.00 hodin mši svatou s připomenutím tohoto výročí v katedrále sv. Štěpána. Od 15 hodin se potom zúčastní pietní vzpomínky na Městském hřbitově v Litoměřicích.

Osobnost kardinála Trochty bude v den jeho úmrtí vzpomenuta na čtrnácti místech u nás i v zahraničí, která jsou spjata s jeho životem a působením. Symbolizují jeho pozemskou pouť, podobnou křížové cestě. Tato aktivita je dílem Valašské nadace, která vznikla a sídlí v rodišti kardinála Trochty, ve Francově Lhotě, a která svou činností navazuje na tradiční hodnoty, jež během celého svého života ThDr. Štěpán Trochta uskutečňoval.

Jedná se o tyto kostely:

Francova Lhota, kostel sv. Štěpána

Bystřice pod Hostýnem, bazilika Nanebevzetí Panny Marie

Vsetín, kostel Nanebevzetí Panny Marie

Moravská Ostrava, kostel sv. Josefa

Turín, chrám Panny Marie Pomocnice

Praha-Kobylisy, kostel sv. Terezičky

Brno-Žabovřesky, kostel Panny Marie – Pomocnice křesťanů

Fryšták, kostel sv. Mikuláše

Pardubice, kostel sv. Václava

Mauthausen, kostel sv. Mikuláše

Olomouc, katedrála sv. Václava

Terezín, kostel Vzkříšení Páně

Vatikán, bazilika sv. Petra

Litoměřice, katedrála sv. Štěpána

Sedmnáctý sídelní biskup litoměřický ThDr. Štěpán Maria kardinál Trochta SDB pocházel z chudé rodiny z Beskyd, narodil se 26. března 1905 ve Francově Lhotě na Valašsku. Osudovým se mu stalo setkání se salesiány, díky nimž mohl studovat v Itálii a jejichž spolubratrem se stal. Po návratu do Čech zde šířil salesiánské hnutí, působil rovněž v Junáku. Za 2. světové války byl vězněn v koncentračních táborech Mauthausen a Dachau. V roce 1947 byl jmenován litoměřickým biskupem, svou diecézi našel v bídném stavu, způsobeném zejména odsunem německého obyvatelstva. Za své neloajální vystupování vůči komunistickému režimu byl zatčen, vězněn a následně internován. Teprve v roce 1968 se směl vrátit do diecéze, o níž začal znovu intenzivně pečovat. O rok později byl „tajně“ jmenován kardinálem (jako zatím jediný litoměřický biskup) – tato událost byla oficiálně zveřejněna až roku 1973. Vyčerpaný Trochta zemřel 6. dubna 1974 a jeho pohřbu se zúčastnil mj. i kardinál Wojtyła (bl. Jan Pavel II.). Pochován byl na litoměřickém hřbitově, v katedrále jej připomíná pamětní deska. Své biskupské heslo „Činnost, oběť, láska“ zcela naplnil.

Soubory ke stažení

Autor článku: Jana Michálková
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou