Lupa
Obsah Obsah
Portál

Setkání s Janem Pavlem II. očima našich čtenářů

Datum publikace25. 4. 2014, 18.15
TiskTisk

Jako papež navštívil Českou republiku Jan Pavel II. celkem třikrát. Méně známá je pak účast kardinála Wojtyły na pohřbu kardinála Štěpána Trochty v roce 1974. Přinášíme vzpomínky několika našich čtenářů na chvíle setkání s mužem, kterého papež František v neděli Božího milosrdenství (27. dubna 2014) prohlásí za svatého.

Setkání světce a mučedníka

„Mé první setkání opravdu zblízka bylo při pohřbu otce kardinála Trochty,“ píše paní Marie Adamcová. Na pohřeb představitele české církve, který je zároveň kandidátem blahořečení, přijel 16. dubna 1974 i krakovský kardinál Karol Wojtyła. Od tehdejší komunistické garnitury neměl dovoleno koncelebrovat při mši svaté, byl tedy přítomný mezi kněžími, kde se modlil. Akci doprovázela opatření ze strany režimu, jak píše paní Marie: „Pohřeb probíhal za tvrdých kontrol a byl problém se tam dostat. Nedávali dovolenou ani náhradní volno a autobusy odkláněli.“ V závěru došlo i k nečekané události: I přes zákaz komunistů nad hrobem Wojtyła promluvil a nazval kardinála Trochtu mučedníkem.

Paní Marie však prožila i další osobní setkání s Janem Pavlem II. Stalo se tak během generální audience v aule Pavla VI. ve Vatikánu. „Procházel uličkou a nejen mě obejmul, ale i požehnal. Byla jsem jako v transu, vyzařovala z něj taková zvláštní síla. Napsala jsem mu poděkování za tato dvě setkání a tak mám obrázek s dopisem a požehnáním,“ popisuje tyto chvíle.

„Vím, že to pro někoho vypadá bezvýznamné,“ dodává, „ale pro mě to je nezapomenutelná vzpomínka, měla jsem ho opravdu ráda a v úctě. Dívala jsem se také na televizi, která přenášela jeho poslední hodiny života. Skutečně se objevil v okně a žehnal naposledy. Ano, neměl hlas, neměl sílu tělesnou, ale měl takový Dar, který byl od Boha.“ 

„Víra nám pomáhá vidět hodnotu lidského života“

Petr Ettler působil v letech 1991 – 2000 jako kancléř Arcibiskupství pražského. V roce 1995 se tak mohl podílet na přípravách návštěvy Jana Pavla II. Polský papež tehdy svatořečil Zdislavu z Lemberka a Jana Sarkandera. Na Svatém Kopečku u Olomouce se také setkal s mladými lidmi.

„Všichni v teamu pracovali s velkým entusiasmem a zdarma. Odpovídalo to celkové otevřené atmosféře společnosti tehdejší doby,“ vzpomíná na tyto dny Petr Ettler a dodává, že všechny církevní i státní složky vysílaly své kompetentní a připravené zástupce: „Vyslanci, ministři a jejich náměstci si pokládali za čest, že mohou s organizačním teamem papežských návštěv spolupracovat a toužili být papeži co neblíže.“

Atmosféra v přípravném týmu zůstává pro Ettlera i dodnes jeho nejsilnějším zážitkem z měsíců intenzivních příprav. Výrazné bylo setkání také pro personál na Pražském hradě: „Setkání s papežem bylo např. pro obsluhující personál z restaurace Vikárka životním zážitkem, který předčil servis všem ostatním hlavám států, které kdy Prahu navštívily, budu-li citovat jejich slova pohnutí.“

Při osobním setkání s polským papežem vnímal Petr Ettler především jeho zájem o druhého: „Jan Pavel II. byl při osobním setkání velmi srdečný a spontánní, zajímal se o každého z nás osobně, s každým promluvil a toužil se s každým zastavit – i když mu to předem připravený protokol a neúprosný minutovník nedovoloval. Žádný triumfalismus. Žádná velikášská gesta. Pastýř.“ V těchto zkušenostech vidí Ettler jeden z plodů křesťanství: „Pomáhá nám, abychom lépe viděli a vnímali přirozenou hodnotu lidského života. Pravé bratrství. Svého bližního, bratra, který právě stojí vedle mě.“

Některé památky na svatého papeže

 Úcta k papeži Janu Pavlu II. se v České republice projevila krátce po jeho smrti i skrze některé viditelné předměty. Jak vzpomíná benediktin Jan Martin Bejček, již koncem roku 2005 byl ke cti polského papeže odlit zvon pro kostel sv. Petra a Pavla v Podbřežicích u Vyškova. V následujícím roce byla vytvořena vitráž v chrámu sv. Jana Křtitele v Dražovicích u Vyškova: Jan Pavel II. – ještě bez svatozáře – je na ní vyobrazen vedle Matky Terezy. Na památku beatifikace Jana Pavla II. v roce 2011 byl také odlit zvon pro kostel Nanebevzetí Panny Marie v Křižanovicích u Bučovic.

Paní Michaela Kniezová ze Slovenska, která se s Janem Pavlem II. setkala v Nitře i v Bratislavě, sepsala jeho životopis. Na pětadvaceti stranách se může čtenář seznámit s nejdůležitějšími životními událostmi prvního slovanského papeže, nalezne zde také přehled jeho literárních děl nebo apoštolských cest. 'Tímto životopisem bych mu chtěla vzdát hold a poděkovat za jeho nezištnou lásku, dobrotu a obětavost vůči nám, mladým, i vůči všem nemocným, trpícím a opuštěným. Za všechno, co pro celou naši církev učinil a za to, že obětoval tomuto poslání své zdraví a vlastně celý svůj život,' píše Michaela Kniezová. Životopis je možné stáhnout ZDE.

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou