Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Tisíce lidí přijely do Žďáru na Národní pouť rodin

Datum publikace31. 8. 2014, 0.34
TiskTisk

Křesťanství stojí a padá s pojetím rodiny, zaznělo mimo jiné na Národní pouti rodin, která dnes (30. srpna 2014) skončila ve Žďáru nad Sázavou. Dvoudenního festivalu manželství a rodiny se zúčastnilo přes 5 tisíc lidí.

Žďár nad Sázavou: Křesťanství stojí a padá s pojetím rodiny, uvedl kardinál Dominik Duka během mše svaté na setkání rodin ve Žďáru nad Sázavou. Od pátečního večera (29. srpna 2014) se akce účastnilo celkem přes 5 tisíc lidí: Rodičů s malými dětmi, rodin s dospívajícími, zastoupena byla i generace prarodičů.

Program akce se skládal z bohoslužeb, koncertů, divadla, přednášek, připravena byla i řada akcí pro děti. Účastníci oceňovali také možnost tiché modlitby v bazilice nebo řeč karmelitána Vojtěcha Kodeta o pomoci, již manželům nabízí evangelium.

Kardinál Duka: Na rodině stojí společnost, její zánik je ´civilizační nukleární válkou´

Během pontifikální mše sv.  hovořil kardinál Dominik Duka o křesťanském pojetí manželství a rodiny. „Rodina je místo, kde jsme poznali lásku. Z lásky a ze setkání muže a ženy jsme přišli na tento svět. Rodina je místem našeho bezpečí, růstu a obdarování. Chceme-li mluvit o Bohu, pak rodina je místem setkání s ním,“ uvedl kardinál.

Rodina jako jednota otce i matky se podle něj vynořuje od počátku naší kulturní historie. Kardinál Duka uvedl např. Homérova slova: „Není lepšího daru, než žije-li muž a žena jako jedno tělo v rodinném kruhu“; dále poukázal na počátky české kulturní historie, v níž stojí postavy Bořivoje a Ludmily, nebo na zvyk celé iberoamerické společnosti přijímat jména otce i matky. „Láska v manželství a rodičovství je teprve láskou v její celistvosti,“ citoval také slova spisovatele Karla Čapka.

Tuto myšlenku opakoval pražský arcibiskup i na tiskové konferenci, kde zdůraznil, že toto pojetí rodiny vychází z určité exkluzivity, avšak v žádném případě neodsuzuje ty, kterým se tento ideál nedaří naplňovat.

Kardinál Duka se v kázání také věnoval útokům na rodinu ze strany určitých názorových proudů. Plánovaný zánik rodiny je podle něj „jakoby ´civilizační nukleární válka´, po které by zůstala společnost ve stadiu Hirošimy po atomovém výbuchu“. Tento zánik je „větší a bolestnější skutečností než jakákoliv hospodářská krize“.

Jak také uvedl kardinál Duka, útoky na rodinu se objevují tam, kde je člověk izolován a zotročován. Prvním krokem k podmanění černošských otroků bylo například rozbití rodin. „Nebude jistě bez příčiny, proč v komunistickém Manifestu čteme o přežití se a zániku rodiny a o společném vlastnictví žen. (…) A to spolu s likvidací práva rodiny na výchovu,“ uvedl český primas. Nacismus podle něj též usiloval o čistotu rasy bez rodiny a manželství.

Církev a duchovní život nebudou podle kardinála obnoveny tzv. církevními restitucemi, neboť ty jsou pouze postupným ukončením financování provozu církví státem. Církev i společnost potřebuje především restituci (tj. navrácení, uvedení do původního stavu) manželství a rodiny, bez níž hrozí pohroma.

Závěr svého kázání věnoval pražský arcibiskup slovům papeže Františka o rodině: „I přes její trýznivé problémy a naléhavé potřeby je rodina ´centrem lásky´, kde kraluje zákon úcty a sdílení a které je schopno odolat útokům manipulace a vlády světských ´center moci´. V rodinném kruhu se člověk přirozeně a harmonicky integruje do lidské skupiny a překonává falešnou opozici mezi jednotlivcem a společností. V lůně rodiny nikdo není skartován: Starému člověku i dítěti se dostává přijetí. Kultura setkání a dialogu, otevřenost solidaritě a transcendenci mají v rodině svoji kolébku“.

Snáz se mi žije to, co chci žít, říká jedna z účastnic

Pouť byla zakončena procesím do poutního kostela na Zelené hoře a požehnáním brněnského sídelního biskupa a delegáta Rady pro rodinu ČBK Vojtěcha Cikrleho.

„Je to zde čas, kdy se rodina může sejít u něčeho, co je duchovní. Tato pouť má být napojením na duchovní kořeny, ze kterých vyrůstá všechno ostatní, proto si myslím, že má cenu,“ popsal význam setkání pro Radio Proglas Mons. Cirkle.

Jeho slova potvrdila také jedna z účastnic: „Je fajn, že křesťanské rodiny se mohou setkat a že ty hlavní věci mají společné. Jsou také hodnoty, které potřebujeme dětem předat a není to úplně lehké. V tom potřebujeme podporu - snáz se mi tak žije to, co chci žít“.

Národní pouť rodin navazuje na tradici Biskupství brněnského, které již deset let pořádá podobné poutě do Žďáru nad Sázavou. Na jejím počátku stálo přání biskupa Cikrleho, aby se rodiny v brněnské diecézi měly možnost setkávat, zažít společenství, vzájemně se sdílet a povzbudit při společném slavení eucharistie. V letošním roce, který je současně rokem oslav 20. výročí Mezinárodního roku rodiny vyhlášeného OSN, biskupové Čech a Moravy vyhlásili Národní pouť rodin, jež se pod záštitou Biskupství brněnského ve Žďáru nad Sázavou spojí s poutí diecézní.

(ilustrační foto: Dominik Novák)

Autor článku: Ondřej Mléčka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou