Pavel VI. opravdu dokázal věnovat Bohu to, co je Boží

Papež František dnes, v neděli 19. října 2014, při slavnosti na Svatopetrském náměstí v Římě zapsal na seznam blahoslavených papeže Pavla VI. Končí tím nejen mimořádné shromáždění biskupské synody o rodině, ale dovršuje se tak i připomínka dnešní misijní neděle, Světového dne misií. Mše svaté s beatifikací se zúčastnil i emeritní papež Benedikt XVI. a synodní otcové. Blahoslaveného Pavla VI. si ode dneška budeme připomínat vždy 26. září.
Publikováno: 19. 10. 2014 15:27

Vatikán: "Vyhovuji vašemu přání, a zapisuji papeže Pavla VI. na seznam blahoslavených". Takto dnes dopoledne (neděle 19. října 2014) papež František vyslyšel prosbu Luciana Molariho, biskupa z Brescie, či postulátora beatifikačního procesu, a blahořečil jednoho ze svých předchůdců: Pavla VI. Stalo se tak v úvodní části liturgie, která probíhala na náměstí sv. Petra v Římě.

Dále bylo oznámeno, že nového blahoslaveného si budeme připomínat vždy 26. září. Na slavnosti byla též představena relikvie: Oděv, který měl Pavel VI. na sobě při návštěvě Filipín, v momentě, kdy na něho byl spáchán atentát.

Ve své homilii se František věnoval jednak hlavní myšlence dnešního evangelia (Dávejte to, co je císařovo císaři, a to co je Boží, Bohu) s akcentem na svědomí vlivných. Neopomněl ale také zrekapitulovat dnes končící synodu o rodině, upozornil dále na důležité milníky Pavla VI. na cestě mezi Blahoslavené.

"Ježíšův důraz je určitě kladen na druhou část věty. (...) Před jakoukoli mocí tak máme uznat, že Bůh je pánem člověka. Nikdo jiný." Zdůraznil nad úryvkem z evangelia Petrův nástupce. Následně doplnil zmínku o důležitosti života v realitě: "Naděje v Bohu není útěk od reality či alibi. Jde jen o to, vrátit Bohu to, co je Boží. (...) Křesťan tak má stát takříkajíc nohama na zemi, a odpovídat na Boží výzvy."

I dnes se papež František v kázání věnoval, v souvislosti s odkazem Pavla VI.,  tématu strachu, obav z nového. "Bůh nemá strach před novinkami, vede nás stále novými cestami. (...) A Bůh tyto nové věci miluje," řekl.

V případě končící mimořádné synody se při své homilii zaměřil na určitou bilanci uplynulých čtrnácti dní. "Synoda byla vzácná zkušenost víry, kde jsme prožívali synodalitu i kolegialitu. (...) A děkuji zde Bohu za konstruktivní ovzduší při tomto setkání. Zároveň prosím, nechť nás Duch svatý provází na naší cestě příprav řádné synody v roce 2015. Pán dá jistě vzrůst tomu, co jsme zaseli," říká papež.

Samotnému Pavlovi VI. dnes František poděkoval za velké dílo, které vykonal ("Děkujeme náš drahý a milovaný papeži Pavle VI.") a při mši svaté také vyzdvihl jeho pokoru. "V pokoře Pavla VI. září jeho velikost," připomněl římský biskup.

"Pavel VI. opravdu dokázal věnovat Bohu to, co je Boží". Na konci homilie tak papež František nejen shrnul hlavní motiv dnešního evangelia, ale podstatný rys života a pontifikátu tohoto čtvrtého papeže 20. století, který byl povýšen k úctě oltáře.

Pavel VI., civilním jménem Giovanni Battista Montini, byl zvolen papežem v roce 1963. Ihned po nástupu se přihlásil k dílu II. vatikánského koncilu, které započal jeho předchůdce Jan XXIII. Roku 1964 se v Jeruzalémě setkal s konstantinopolským patriarchou Athenagorem I. Jejich symbolické objetí předznamenalo sblížení pravoslavné a katolické církve. V roce 1965 ustavil Pavel VI.  biskupskou synodu. Byl prvním papežem, který navštívil pět kontinentů. Je autorem sedmi encyklik, např. Ecclesiam suam o dialogu v církvi i mezi církví a světem, Sacerdotalis caelibatus o kněžském celibátu, Humanae vitae o manželství a předávání života. Významná je též jeho exhortace Evangelii nuntiandi o hlásání evangelia. 

Dnes beatifikovaný papež se zapsal mj. i do života v naší vlasti: Odsoudil vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa i následnou okupaci.

Zázrak, který umožnil blahořečení, se odehrál v roce 2001 v USA a týkal se uzdravení těžce postiženého nenarozeného dítěte (24. týden těhotenství). Matce byl navržen potrat, ta jej však odmítla. Na radu jisté řádové sestry prosila o uzdravení na přímluvu papeže Pavla VI., autora encykliky Humanae vitae o předávání lidského života. O deset týdnů později lékaři zaznamenali značné zlepšení zdravotního stavu. Zázračné uzdravení dnes již třináctiletého dítěte schválila lékařská komise Kongregace pro svatořečení 12. prosince 2013.

Více informací o procesu blahořečení a životě Pavla VI. naleznete v přiložených článcích níže.

(zdroj: TV NOE a O. Mléčka, Tiskové středisko ČBK; ilustrační foto: R. Albrecht)

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Aktualizovaný program papežské cesty do Thajska a Japonska

Přinášíme aktualizovaný program 32. apoštolské zahraniční cesty papeže Františka. Dnes 19. listopadu ve večerních vycestuje Svatý otec do Thajska, kde navštíví  hlavní město Bangkok a v sobotu 23. listopadu se přesune na čtyřdenní návštěvu Japonska, kde kromě hlavního města Tokia zavítá také do Nagasaki a Hirošimy. Zpět do Říma se vrátí v úterý 26. listopadu. V programu uvádíme také čas, kdy můžete jednotlivé body programu sledovat na TV Noe.
19.11.2019

Svatý otec zaslal do Thajska a Japonska videoposelství

Před nadcházející zahraniční cestou zaslal papež František svá videoposelství obyvatelům Thajska a Japonska, jejichž země v tomto týdnu navštíví. V Thajsku chce Svatý otec položit důraz na mezináboženský dialog a mottem japonské cesty je „Chránit život“. Videoposelství přinášíme v plném znění.
19.11.2019

V Římě se konalo zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život

V minulém týdnu se ve dnech 13.-16. listopadu konalo v Římě první plenární zasedání Dikasteria pro laiky, rodinu a život, založeného papežem Františkem v roce 2015. Poslední den zasedání se asi 60 účastníků setkalo se Svatým otcem. Českou republiku zde zastupoval P. Jan Balík.
19.11.2019

Katolický týdeník: Jsme svědky pravdy?

Právě v těchto dnech před třiceti lety prožívali lidé v Československu období velké naděje. Mottem této bouřlivé etapy moderní historie se stala věta, které se dnes spousta lidí cynicky vysmívá: Pravda a láska musí zvítězit nad lží a nenávistí.
19.11.2019

Církevní školy opět v hledáčku médií

Dívky, které by jinak skončily na ulici nebo doma s invalidním důchodem, mají už třicet let útočiště v Dívčí katolické střední škole. V klášteře Křižovníků s červenou hvězdou u Karlova mostu, kde se naše nejstarší církevní škola nachází, v tuhle chvíli studuje přes padesát dívek. Řád založila sv. Anežka Česká, kterou si tento rok připomínáme i v souvislosti s 30. výročím jejího svatořečení a událostmi roku 1989. Podívejte se na reportáž Jolany Matějkové zde: https://www.ceskatelevize.cz/porady/1142743803-reporteri-ct/219452801240035/video/733643
19.11.2019