Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Arcibiskup Graubner v Moldavsku, slíbil tamní pomoc církvi

Datum publikace31. 12. 2014, 16.00
TiskTisk

Mezi vánočními svátky a Novým rokem navštívil opět po devíti letech olomoucký arcibiskup Jan Graubner biskupa Antona Coşu v moldavském Kišiněvě. V roce 1990 měla římskokatolická církev v této zemi jedinou farnost s jediným knězem, bohoslužby se konaly ve hřbitovní kapli. Dnes má Moldavsko vlastní biskupství s dvaceti farnostmi, v nichž se zapojuje asi dvacet tisíc věřících.

Kišiněv/Olomouc: „Návštěva pro mne byla velkým povzbuzením. Místní církev je velmi chudá, ale živá. Ekonomicky žije ze zahraniční pomoci a také česká charita tam podporuje nějaké projekty. Na památku jsem v jedné farnosti dostal hezký obraz malovaný na látce třináctiletou dívkou v kurzu, který dotuje naše charita,“ sděluje své dojmy arcibiskup Graubner a pokračuje: „Zaujal mě dětský domov či setkání se studentem, který po odchodu z domova bydlí s dalšími pěti v samostatných garsonkách na faře. Žádná farnost se neomezuje jen na bohoslužby. Sociální práce, výuka i volnočasové aktivity jsou znamením života, který přitahuje. Respektují svobodu, ale všem se nabízí duchovní formace, se všemi se vytváří společenství s živými vztahy a společnými aktivitami. Nedivím se, že taková církev roste,“ dodává.

Popisuje také další zážitky z cesty: „Moldavsko je země s největší chudobou v Evropě. Není práce, mnoho lidí pracuje v zahraničí, stát nemá na důchody a tak vyplácí jen tolik, co stačí důchodcům na skromný byt. Na jídlo nezbude nic. Církev prostřednictvím svých organizací dává denně oběd pěti stům lidí. Nezisková organizace založená katolickou církví dává další tři tisíce obědů chudým na šedesáti místech v zemi. Kněží nemají zajištěný plat. Jen z darů diecéze Drážďany dostává každý sto euro na měsíc.“ Arcibiskup Graubner proto nabídl jménem své diecéze finanční příspěvek na sociální a zdravotní pojištění jejich kněží. „Až si k tomu zřídí právní strukturu, připraví se smlouva o spolupráci,“ uvedl.

Součástí návštěvy byla také turistická prohlídka jednoho z největších vinných sklepů na světě. Podzemní chodby v obci Crikova vznikly těžbou kamene pro stavbu měst. Celkem měří přes 120 km, z nichž 50 km dnes užívají státní vinné sklepy vyvážející víno i do ČR.

Autor článku: Jiří Gračka
Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou